Κόροιβος: Είναι "ζωντανός" - Κέρδισε με 87-77 την Κηφισιά

Η πρώτη νίκη του Κοροίβου στο νέο έτος είναι γεγονός, αφού η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επιβλήθηκε εντός έδρας της Κηφισιάς (87-77) μεγαλώνοντας την απόσταση που τη χωρίζει από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Με τον Ντάρελ Χάρις (26π., 11ριμπ.) και τον Αλεκσάνταρ Τσάπιν (22π.) να ηγούνται, οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων έξι αγώνων, κατακτώντας ένα δίποντο που τους επιτρέπει να ηρεμήσουν και να κοιτάξουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, πριν από δύο αγώνες με υψηλό βαθμό δυσκολίας (με Άρη εκτός και Ολυμπιακό εντός).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντάρελ Χάρις ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ, έχοντας 26 πόντους (με 9/10 δίποντα και 8/10 βολές) και 11 ριμπάουντ, αποτελώντας την αιχμή του δόρατος για τον Κόροιβο. Από κοντά βέβαια κι ο Αλεκσάνταρ Τσάπιν που προσέθεσε άλλους 22 πόντους με 3/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η επιθετική δραστηριότητα του τελευταίου δεκαλέπτου (32π.) έκανε όλη τη διαφορά για τον Κόροιβο, που πάτησε πιο γερά στα πόδια του και κατάφερε να προσθέσει στο σακούλι του δύο πολύ σημαντικούς πόντους.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η υπεροχή στα ριμπάουντ (39 έναντι 29) σε συνδυασμό με το 60% στα δίποντα (26/43) έδωσαν στους γηπεδούχους την απαραίτητη ώθηση, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν τα περιφερειακά σουτ της Κηφισιάς (10/24 τρίποντα) άρχισαν να βρίσκουν σίδερο.

Ο αγώνας

Το άγχος συνόδευε κάθε προσπάθεια των παικτών του Κοροίβου στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού το "πρέπει" που υπήρχε εκ προοιμίου στην αναμέτρηση ήταν μεγάλο. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, την ώρα που ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε αρχίσει να "ζεσταίνεται".

Ο 25χρονος φόργουορντ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, ευστοχώντας διαρκώς πίσω από τα 6μ75. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6 (14-20) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, διατηρώντας το προβάδισμά τους για τα λεπτά που ακολούθησαν (23-29 στο 13'). Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με συνέπεια από την περιφέρεια (1/7) έκαναν αλλεπάλληλα λάθη, κι έτσι έχαναν όποια ευκαιρία είχαν για να επιστρέψουν στο σκορ.

Μόλις όμως ο Ντάρελ Χάρις τροφοδοτήθηκε με συνέπεια, ο Κόροιβος βρήκε το πάτημα που χρειαζόταν για να φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Με αυτόν άλλωστε ως αιχμή του δόρατος (12π. και 7ριμπ. στο ημίχρονο), η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου προηγήθηκε (42-41) στην ανάπαυλα.

Κι αν η εικόνα του αγώνα έδειχνε να ευνοεί τους γηπεδούχους, ένα μικρό "μπλακ άουτ" στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου αρκούσε για να μετατρέψει το +7 (55-48 στο 27') σε -2 (55-57 στο 30'). Τούτο όμως δεν τους πτόησε. Το κάθε άλλο, αφού ο Αλεκσάνταρ Τσάπιν αποτέλεσε το αντίδοτο στη δράση του Λεωνίδα Κασελάκη. Μόλις μάλιστα οι "κόκκινοι" σταμάτησαν να σκοράρουν με άνεση από τα 6μ75, άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για τη νέα ανατροπή.

Όπως κι έγινε, με την επίθεση του Κοροίβου να "βγάζει φωτιές" (32 πόντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο), με τον νεοαποκτηθέντα πλεϊμέικερ και τον Ντουέιν Ντέιβις να συμπράττουν στη δράση του Ντάρελ Χάρις. Κάπως έτσι προέκυψε το +6 (74-68) των γηπεδούχων στο 35', με το προβάδισμα να μένει οριστικά πλέον στη μεριά τους, μέχρι το φινάλε (87-77).

Πρόκειται για μία νίκη που, αφενός, έβαλε τέλος στο σερί των έξι διαδοχικών ηττών, αφετέρου μεγάλωσε την απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 12 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 2, Τσάπιν 22 (3), Χάρις 26 (11 ριμπ.), Πουλιανίτης 5 (1), Χριστοδούλου 2, Νάνα, Χαριτόπουλος 12, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 22 (5/5 τρίπ.), Χογκ 3, Ελ Αμίν 15, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ 8 (2), Γκίκας 9, Πόποβιτς 3 (1), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3.