Μπαράζ ανόδου: Με Κολοτούρο στο 92' ο Αστέρας στην Γ' Εθνική

Ένταση κι αποβολές εξαιτίας του τεταμένου κλίματος που δημιούργησαν οι Αχαγιώτες

Με γκολ του Δημήτρη Κολοτούρου στο 90’, ο Αστέρας νίκησε με 1-0 την Αχαϊκή κι ουσιαστικά εξασφάλισε την συμμετοχή του στο επόμενο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, αρκεί να πάρει έναν βαθμό στο τελευταίο ματς με τον ΑΟ Εικοσιμίας.
Η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου, που ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» πολύ νωρίς το ματς, αλλά η ατυχία της είχαν στερήσει το γκολ μέχρι τις καθυστερήσεις.
Να σημειώσουμε, ότι το ματς διεξήχθη σε κλίμα έντασης από πλευράς φιλοξενουμένων και δεν είναι τυχαίο, ότι ο παρατηρητής αγώνα σχεδόν σ’ όλο το ματς τους έκανε συστάσεις, αφού ήταν έντονη η άνευ όρων νευρικότητά τους.

Άτυχος στο α’ μέρος
Πιο αναλυτικά, στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας διατήρησε καθολική υπεροχή. Η Αχαϊκή έπαιξε στο μισό δικό της γήπεδο, απείλησε μόνο μία φορά, ενώ ο Αστέρας είχε οκτώ τελικές αλλά από καθαρή ατυχία και αστοχία δε μπόρεσε να φτάσει στο γκολ.
Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν δυνατά και στο 3’ σε μακρινό σουτ του Μενίκου μπλόκαρε σταθερά ο Δρακόπουλος, ενώ στο 5’ απευθείας σουτ- βολέ του Βαβάτσικου δεν ανησύχησε τον Φλίγκο και στο 11’ μετά από όμορφη ενέργεια του Αγγελόπουλου η μπάλα έφτασε στον Αποσκίτη, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Φλίγκο να διώχνει σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ. Ο Αστέρας απάντησε δύο λεπτά αργότερα, όταν σε επικίνδυνο σουτ του Δούλου έδιωξε δύσκολα ο Δρακόπουλος.
Στο 18’ σε φάουλ του Μενίκου η μπάλα έφυγε μακριά από τα δοκάρια του Δρακόπουλου και στο 28’ απευθείας βολέ του Μπουτσικάκη στο ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπράβου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δρακόπουλου, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σε σουτ του Μενίκου από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε σταθερά ο Δρακόπουλος.
Στο 33’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, αφού σε κεφαλιά "ψαράκι" του Δούλου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Δρακόπουλου και στο 35’ σε σουτ του Αντωνόπουλου από το ύψος της περιοχής, νέα επέμβαση στην αριστερή του γωνία ο Δρακόπουλος.

Συνέχισε στο ίδιο τέμπο…
Στην επανάληψη πάλι διατήρησε μικρή υπεροχή ο Αστέρας, αλλά η Αχαϊκή περνούσε κατά διαστήματα με θάρρος μπροστά κι απειλούσε, όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Οι «βυσσινί» εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι και να παίζουν χωρίς σκέψη στο παιχνίδι.
Πιο συγκεκριμένα στο 48’ σε σουτ του Αντωνόπουλου μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Δενδρινό, ενώ στο 51' καλό σουτ του Μενίκου, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Δρακόπουλο, αλλά πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
Η επιθετική δραστηριότητα των παικτών του Αλ. Γαβριλόπουλου συνεχίστηκε και στο 60’ ο Δρακόπουλος μπλόκαρε σταθερά σε προσπάθεια του Παρασκευόπουλου και στο 67’ ήρθε η ώρα των φιλοξενουμένων να απειλήσουν, όταν με εξαιρετική ενέργεια ο Λ. Αγγελόπουλος, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε και ανάγκασε τον Φλίγκο σε εντυπωσιακή απόκρουση. Πέντε λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για την Αχαϊκή, όταν από την σέντρα του Κωστή, ο Αποσκίτης δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων. Και στο 78’ παράλληλη επικίνδυνη μπαλιά του Σταθάτου από τα αριστερά, αλλά κανένας ποδοσφαιριστής του Αστέρα δεν καταφέρνει να βρεθεί στην πορεία της μπάλας, με τον Βαβάτσικο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να απομακρύνει.

Λύτρωση στο 92’
Κι ενώ όλα έδειχναν, ότι από καθαρή ατυχία ο Αστέρας θα… χάριζε τον βαθμό, στο 92’ από σέντρα του Σταθάτου ο Δημήτρης Κολοτούρος πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δρακόπουλου και μαζί όλη την Αμαλιάδα στα ουράνια.
Με την επίτευξη του γκολ ακολούθησε… χαμός, καθώς οι Αχαγιώτες διαμαρτυρήθηκαν (κακώς) εντόνως, με το αιτιολογικό ότι η μπάλα είχε περάσει στον αέρα άουτ!
Στις διαμαρτυρίες μπήκαν παράγοντες της Αχαϊκής μέσα κι έγινε επεισόδιο, με τον διαιτητή να αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τους Μπουτσικάκη και Δούλο, ότι τάχα χτύπησαν τον βοηθό προπονητή της Αχαϊκής, ο οποίος απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ μετά την λήξη του αγώνα αντίκρισε την κόκκινη ο Κωστής της Αχαϊκής, καθώς υπήρξε νέα σύρραξη και πιθανόν κι άλλες αποβολές. Κι ενώ οι παίκτες του Αστέρα πήγαιναν στους φιλάθλους να πανηγυρίσουν, τους ακολούθησαν οι παίκτες της Αχαϊκής, προπηλακίζοντας και υβρίζοντάς τους. Με τις απειλές να δίνουν και να παίρνουν.
Ξεχώρισαν για τον Αστέρα οι Φλίγκος, Μπουτσικάκης, Σταθάτος, Βραχνής, Παρασκευόπουλος, Δούλος κι από τους Αχαγιώτες ο τερματοφύλακας Δρακόπουλος και οι πετρόπουλος, Δενδυνός, Αγγελόπουλος.
* Με λάθη στον καταλογισμό των φάουλ σε βάρος του Αστέρα ο διαιτητής Νεοφυτιάδης (Κορίνθου).

Οι συνθέσεις
ΑΣΤΕΡΑΣ (Α. Γαβριλόπουλος): Φλίγκος, Μπουτσικάκης, Αντωνόπουλος, Σταθάτος, Μπράβος (79’ Μπαρδούσης), Βραχνής, Μενίκου, Δούλος, Κολοτούρος, Μαρκόπουλος, Παρασκευόπουλος
ΑΧΑΙΚΗ (Μ.Γκόφας): Δρακόπουλος, Ντάζος, Κωστής, Πετρόπουλος, Τσίμπιτσης (λτ 45+' Στεφανόπουλος), Δενδρινός, Βαβάτσικος (87’ Λιάκος), Γεωργόπουλος, Αποσκίτης, Μαντάς, Αγγελόπουλος