Νίκη με άρωμα πλέι όφ για Κόροιβο - 76-83 μέσα στην Κηφισιά

Ο Κόροιβος νίκησε με 83-76 την Κηφισιά στην έδρα της και σε συνδυασμό με την ήττα του ΚΑΟΔ από τον Κολοσσό στη Ρόδο ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας και βλέπει τα "πλέι όφ". Η ομάδα της Αμαλιάδας θέλει νίκη επί του Κολοσσού στην έδρα της το Σάββατο στην τελευταία αγωνιστική για να μπει στα πλέι όφ.

Το παιχνίδι μπορεί να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον (τουλάχιστον έτσι νόμιζαν στην αρχή) για κανέναν από τους δύο, όμως αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν για να κερδίσουν. Κηφισιά και Κόροιβος είδαν πολλές φορές να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως στο τέλος χαμογέλασαν οι Ηλείοι που επικράτησαν με 83-76. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα της ομάδας των βορείων προαστίων που δεν αποχαιρέτησε όπως θα ήθελε τον κόσμο της, καθώς αυτός ήταν ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας για φέτος. Στην αντίπερα όχθη οι Πελοπονήσιοι διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους φτάνοντας τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και σε συνδυασμό με την ήττα του ΚΑΟΔ έχει ελπίδες ακόμα και να βρεθεί στα πλέι οφ.

Ο αριθμός

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κόροιβος έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει ρυθμό επιθετικά. Οι 29 πόντοι έπειτα από 20 λεπτά αγώνα αποδεικνύουν του λόγου το αληθές. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι Ηλείοι βρήκαν ρυθμό και σημείωσαν 54 πόντους!

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζος Ματζέτ ήταν να μην πάρει μπροστά. Έπειτα από 27,5 λεπτά αγώνα ο Αμερικανός είχε 6 πόντους, όμως τελείωσε τον αγώνα με το κοντέρ να σταματάει στους 23. Ο 26χρονος συμπλήρωσε τη στατιστική του και με 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις δύο ομάδες που βρίσκονταν κοντά στο σκορ (6-6). Η Κηφισιά δεν άργησε να βρει ρυθμό και καταθέτοντας ενέργεια στο παρκέ κατάφερε να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας ξεφεύγοντας ακόμα και με +10 (28-18 στο 12'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν κοντά στο καλάθι και με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας (79%) κατάφερναν να διατηρούνται σε ρόλο οδηγού (32-23). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα των βορείων προαστίων να προηγείται με 41-29 έπειτα από μπάζερ μπίτερ του Ψαθά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν αρκετά παραγωγικό για τις δύο ομάδες, όμως,  δεν συνέβη το ίδιο και στο τρίτο. Αστοχία, λάθη έριξαν τον ρυθμό του αγώνα με τις δύο ομάδες να φτάνουν ολοένα και πιο δύσκολα στο αντίπαλο καλάθι (48-37 στο 25'). Σε εκείνο το διάστημα ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν αυτός που βοηθούσε την Κηφισιά να διατηρεί το προβάδισμα της και να μην αφήνει τον Κόροιβο να πλησιάσει απειλητικά. Αυτό άλλαξε όταν ο Ματζέτ αποφάσισε να αναλάβει δράση για τους Ηλείους και με 7 συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση 3 πόντων (55-52). Η τελευταία περίοδος είχε γίνει ντέρμπι, καθώς πλέον ο Κόροιβος είχε επανέλθει για τα καλά και διεκδικούσε τη δεύτερη φετινή του εκτός έδρας νίκη (59-60 στο 34'). Με τον Ματζέτ να μοιάζει ασταμάτητος και τους Γιαννακίδη, Μπόουερς, Ρούμπιο να του δίνουν πολύτιμες επιθετικές βοήθειες ο Κόροιβος "χτύπησε" στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη φετινή του εκτός έδρας νίκη. Οι Ηλείοι έφτασαν στο ροζ φύλλο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 76-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-29, 55-52, 76-83.