Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάντμιντον U-13: Πρωταθλητές οι Κατσιαδράμης - Νικολακόπουλος

Δέκα μετάλλια ο Φιλαθλητικός

Δεκα μετάλλια και πολλές διακρίσεις ηταν ο απολογισμός του Πανελληνίου Πρωταθλήματος U-13 που διεξήχθη την Κυριακή στο κλειστό της πόλης μας για τον Φιλαθλητικό. Η ομάδα της πόλης μας αναδείχθηκε πρωταγωνίστρια σε αυτό το πανελλήνιο μπάντμιντον αφού κατάφερε να πάρει τα 10 από τα 20 μετάλλια που θα μοιράζονταν σε όλα τα αγωνίσματα.(μονά, διπλά και μεικτό) ενω αρκετοί αθλητές του συλλόγου έκαναν καλά πλασαρίσματα στην κατάταξη. Αξιοσημείωτο και αξίζει να τονιστεί οτι ο Φιλαθλητικός κατέκτησε τα 4 από τα 5 χρυσα μετάλλια πράγμα που από μόνο του δείχνει την δυναμική που είχε αναπτύξει.
    Πιο αναλυτικά, ξεχωριζει το χρυσο μετάλλιο στο μονό παμπαιδων του Κυριάκου Κατσιαδράμη, που μετα από 2 δυνατούς αγώνες, ημιτελικό και τελικο,  με εντονες συγκινήσεις με τους εξαίρετους Μαντούκα και Μενεγάτο από την Πάτρα αξια πανηγυρισε την κατακτηση της πρωτης θεσης του βάθρου. Ο Πυργι΄της αθλητής κέρσισε τις εντυπώσεις με την τεχνικη του κατάκτηση αλλά και με το πείσμα που για πρώτη φορά "έβγαλε" στο παιχνίδι του. Στο μονό των παγκορασίδων είχαμε την καθολική επικρατηση του Φιλαθλητικού αφου τα 3 από ντα 4 μετάλλια κατέκτησαν κορίτσια του συλλόγου. Τελική νικήτρια και άξια θριαμβευτρια η Ευγενία Νικολακοπούλου που έδειξε στοιχεία του ταλέντου της και αγωνιζόμενη ώριμα για την ηλικία της πέτυχε τον στόχο που από την αρχή της χρονιάς είχε θέσει, το χρυσό μετάλλιο δηλαδή. Την ακολούθησε σε απόδοση και αγωνιστικότητα η Αντωνία Βλαχαντώνη που έφτασε στο ασημένιο μετάλλιο δείχνοντας σημάδια ανόδου μεσα στην χρονιά επιτυχία πρωτόγνωρη για την αθλήτρια του συλλόγου. Την τριάδα των μεταλλίων συμπληρώνει η Παυλίνα Βλαχαντώνη, που παραμένει σε υψηλό επίπεδο και κέρδισε πανάξια το χάλκινο μετάλλιο. Στο διπλό των αγοριών το δίδυμο των Κυριάκου Κατσιαδραμη με Θανάση Παπαδάτου κατέκτησε τελικα το ασημενιο μετάλλιο μετά από ενα ωραιο τελικό με τα παιδια από την Πάτρα στον οποίο ηττήθηκε,  παρα το πρόβλημα του Παπαδάτου στους προσαγωγούς. Πολύ καλά πήγε και το αλλο δίδυμο του Φιλαθλητικού ο Νίκος Ψυχαλίνος με τον Αλέξανδρο Δημόπουλο που έδειξαν να δένουν σαν ζευγαρι και να φτάνουν στο πολυπόθητο χαλκινο μετάλλιο που θα τους τονωσει την αυτοπεποιήθηση και το κινητρο τους στο άθλημα. Στο διπλό κοριτσιών το δίδυμο των Ευγενια Νικολακοπούλου με Αντωνία Βλαχαντώνη έφτασε άνετα στην κατάκτηση ενός ακόμα χρυσού μεταλλίου ενω στον τελικό είχαμε ένα ακόμα ζευγάρι απο τον Φιλαθλητικό που πήγε πολύ καλά, αυτό των Γεωργία Γαβρά με Παυλίνα Βλαχαντώνη που άξια τις ακολούθησαν και πήραν το ασημένιο μετάλλιο. Τέλος στο μεικτό το χρυσό με τους Κυριάκο Κατσιαδράμη και Ευγενία Νικολακοπούλου ήταν επόμενο αφού όπως φάνηκε ηταν οι δύο καλυτεροι παίκτες του τουρνουά, ενω αξιοι αντίπαλοι στον τελικό ήταν ενα άλλο ζευγάρι του Φιλαθλητικού, ο Αλέξανδρος Δημόπουλος με την Αντωνία Βλαχαντώνη που έδειξαν πολλά καλά στοιχεία. Με τον Φιλαθλητικό αγωνίστηκαν και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση τους και οι : Μαρία Φακίρη, Ελένη Φρίτσαλου, Νικος Ρελλάκης, Κωστας Αναστασόπουλος, Ηλίας Καρράς (8άδα στο μονό), Ξενια Βασιλοπούλου, Αθανασία Τρίμμη, Νάσια Βαμβακά, Χαρούλα Βλαχαντώνη, Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, Βασιλική Τόλια, Σοφία Λύκου, Γεωργία Παναγιωτακοπούλου, και Χαράλαμπος Λαμπρόπουλος.