Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός δια χειρός Σπανούλη, 82-81 τον ΠΑΟ στη 2η παράταση

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές με 11 πόντους  αλλά ο φοβερός Νίκος Παππάς κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό – Μοιραίοι οι Δημήτρης Διαμαντίδης, Βασίλης Σπανούλης στις τελευταίες επιθέσεις της κανονικής διάρκειας - Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 71-68 και στα 4’’ πριν το τέλος της παράτασης ο Χάκετ έχασε δύο βολές, αλλά ο Μάντζαρης κι ενώ απέμενε 1 δευτερόλεπτο  με τρίποντο ισοφάρισε 71-71!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση του αγώνα (0-7, 2-13), αλλά ο ΠΑΟ με τον Διαμαντίδη (στην τελευταία του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ) ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -3 (16-19).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός πάλι έφτασε στο +6 (18-24), ωστόσο ο ΠΑΟ με ένα νέο σερί 8-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά (26-24 με κάρφωμα του Παπαγιάννη στο 14’45’’) ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε στο +4 με τρίποντο του Φώτση.

Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως στην έναρξη του β' ημιχρόνου τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 4-19 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 39-50 στο 25'.

Ο Νίκος Παππάς κρατάει ζωντανό τον Παναθηναϊκό καθώς με έξι συνεχόμενους προσωπικούς πόντους ρίχνει τη διαφορά στους τρεις (47-50).

Οι γηπεδούχοι με βολή του Παππά ισοφάρισαν 50-50, αλλά ο Χάντερ με κάρφωμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 60-55 στα μισά της 4ης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά 62-63 με απίθανο τρίποντο του Αγραβάνη και τον Γκιστ να ισοφαρίζει 63-63. Διαμαντίδης (έκανε βήματα) και Σπανούλης (άστοχο σουτ) έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις και ο 4ος τελικός πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-68 κι ο Χάκετ κέρδισε βολές στα 4'' πριν το τέλος. Αστόχησε και στις δύο, αλλά ο οι πράσινοι μπερδεύτηκαν στο ριμπάουντ και η μπάλα έφτασε στον Μάντζαρη ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε 71-71 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στη 2η παράταση.