Φωτόπουλος: Νίκη με τεράστια σημασία

Ο τεχνικός του ΠΑΟΒ τόνισε τη σπουδαιότητα της νίκης επί του Διαγόρα

Ο ΠΑΟ Βάρδας πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στην έδρα του με αντίπαλο αυτή τη φορά το Διαγόρα Βραχνεΐκων και ο τεχνικός της ομάδας Ηλίας Φωτόπουλος, κατά τη συνέντευξη Τύπου, τόνισε τη σπουδαιότητα της νίκης αυτής: «Οι συνθήκες του παιχνιδιού δεν ήταν καλές, το παιχνίδι έγινε σε ένα κακό και βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω καιρικών συνθηκών. Ως εκ τούτου το θέαμα δεν ήταν καλό και το παιχνίδι θα κρινόταν στη δύναμη, στο πάθος και στη λεπτομέρεια και ενδεχομένως σε αυτόν που θα έβαζε το γκολ. Είχαμε την υπεροχή καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού, στο α΄ ημίχρονο υπερείχαμε του αντιπάλου και κάναμε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ αλλά δυστυχώς δεν τις μετουσιώσαμε σε γκολ. Πέσαμε σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα που έκανε 2-3 σπουδαίες αποκρούσεις, όμως ο αντίπαλος σε δύο τακτικά καθαρά αμυντικά λάθη δικά μας, είχε δύο καλές φάσεις και θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ και να μην είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Ευτυχήσαμε στις αρχές του β΄ ημιχρόνου να βάλουμε το γκολ που νομίζω το δικαιούμασταν. Από κει και πέρα, κάναμε παιχνίδι τακτικής θωρακίζοντας τα μετόπισθεν και προσπαθήσουμε να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να μας κάνει ευκαιρίες για γκολ. Πιστεύω τα καταφέραμε πολύ καλά, αλλά σε έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο, το να παίξεις αμυντικά είναι πιο εύκολο απ’ ότι αν ήταν καλός ο αγωνιστικός χώρος, διότι ο Διαγόρας έχει πολύ καλούς και ποιοτικούς παίκτες. Στο τέλος κερδίσαμε το παιχνίδι, το οποίο έχει τεράστια σημασία για μας. Από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος παίζουμε με άγχος, με πίεση και επιτακτικά ζητώντας μόνο τη νίκη. Tα παιδιά ανταποκρίθηκαν για άλλη μια φορά άριστα στις απαιτήσεις του σημερινού αγώνα. Θέλω να τους δώσω πολλά συγχαρητήρια, η νίκη ανήκει σε αυτούς, κατέθεσαν ψυχή, είχαν πάθος, είχαν θέληση και αν παρουσιαστούν έτσι και στα επόμενα παιχνίδια, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα».

«Να προετοιμαστούμε κατάλληλα»
Ο Ηλίας Φωτόπουλος μίλησε και για τη συνέχεια: «Τώρα, με δεδομένο το ρεπό, θα κοιτάξουμε να ανασυνταχτούμε, να έρθουν σε καλή αγωνιστική κατάσταση κάποια παιδιά που έχουν προβλήματα τραυματισμών και θα φροντίσουμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα. Να ευχηθώ τα καλύτερα στην ομάδα του Διαγόρα και στο συνάδελφο προπονητή και εύχομαι, ελπίζω και πιστεύω τη νέα σεζόν να μας βρει και τους δύο στη Γ΄ Εθνική».