Volley: Με το δεξί στο Τουρνουά Ανόδου ο Κόροιβος

Η ανδρική μας ομάδα ξεκίνησε με το δεξί το Ειδικό Τουρνουά Ανόδου που οδηγεί στην Α2 Εθνική, κερδίζοντας με 3-1 σετ τη Γ.Ε. Ηρακλείου, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που διήρκησε δύο ώρες και παρακολούθησαν περισσότεροι από 600 φίλαθλοι.

Οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσα ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και πήραν το 1ο σετ σχετικά εύκολα με 25-21, αφού προηγήθηκαν 12-8 , 15-9 και 24-17, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ οι Ηρακλειώτες πήραν από την αρχή προβάδισμα (2-7 και 13-20), η ομάδα μας επέστρεψε και με αιχμή του δόρατος τον Μιχόπουλο, μείωσε 18-21 αλλά το σετ πήγε στη Γ.Ε. Ηρακλείου με 21-25.

Στο τρίτο σετ, ο Κόροιβος πήρε κεφάλι στο σκορ 6-2, αλλά η Γ.Ε. Ηρακλείου απάντησε με σερί 6-0 και πέρασε μπροστά 6-8. Με το σκορ στο 13-13, δύο εκπληκτικά μπλοκ του Παναγιώτη Σωτηρόπουλου έκαναν το 16-14, αλλά στη συνέχεια το 19-17 έγινε 19-20. Ο Σταύρος Παναγιωτάρας με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε και ο Μιχόπουλος με άσο έκανε το 21-20. Ο Σωτηρόπουλος με νέο μπλοκ έγραψε το 23-21, οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν 24-24. Εκεί, ο Φώτης Παναγιωτάρας, που ήταν ασταμάτητος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με δυνατό καρφί έκανε το 25-24 και στην τελευταία φάση οι Ηρακλειώτες κάρφωσαν άουτ (26-24) και έγινε το 2-1 υπέρ του Κοροίβου.

Με την ψυχολογία πλέον υπέρ του, ο Κόροιβος ήταν καταιγιστικός στο 4ο σετ. Το 3-3 έγινε με σερβίς του Σωτηρόπουλου και άψογα τελειώματα από Φώτη Παναγιωτάρα, Μιχόπουλο και Μαυροειδή, 9-3, ενώ στη συνέχεια ο Σωτηρόπουλος συνέχισε να κυριαρχεί ψηλά στο φιλέ και με μπλοκ έκανε το 14-7. Από κει και πέρα, το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελείωσε 25-14, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από όλους στο κλειστό της Ήλιδας.

Την Πέμπτη, η ανδρική μας ομάδας αντιμετωπίζει στις 8μ.μ. τη Σύρο και με νίκη θα κάνει το σημαντικότερο βήμα για την άνοδο στην Α2. Η διοίκηση ευχαριστεί θερμά τον κόσμο που έδωσε δυναμικό «παρών» στο κλειστό της Ήλιδας και ανανεώνει το ραντεβού για την Πέμπτη στις 8μ.μ. με τον Α.Σ. Σύρου.

Κόροιβος (Α.Γκρουμούσας): Στ. Παναγιωτάρας, Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μαυροειδής, Φ. Παναγιωτάρας, Μιχόπουλος, Γκρουμούσας (λ). Αγωνίστηκαν και οι Σάκκος, Σπυρόπουλος, Μπίκος, Παναγιωτόπουλος.

Γ.Ε Ηρακλείου (Ν. Νικητάκης): Ζαναρτάκης, Πετρουλάκης, Περπινάκης, Τζαγκαρούλης, Γιαννόπουλος, Δρουγκάκης, Ποιμενίδης (λ). Σαμαριτάκης, Τεφτσης, Τζανιδάκης, Σταυρακάκης, Αναστασάκης, Μαυρίδης.

*Στο άλλο παιχνίδι της 1ης μέρας, Νέοι Βύρωνος-Α.Ε. Αρμενίων 3-1 (25-21, 24-26, 25-19, 25-19). Ο Α.Σ. Σύρου είχε ρεπό.