30|08
2019
20:05

Ο απόλυτος οδηγός για το Μουντομπάσκετ 2019: Πρόγραμμα, ρόστερ, διαιτητές, μασκότ, γήπεδα

Το Μουντομπάσκετ 2019 είναι πλέον γεγονός, αφού το Σάββατο 31 Αυγούστου, στις 10:30, Ανγκόλα και Σερβία διασταυρώνουν τα ξίφη τους με φόντο την πρώτη νίκη στο τουρνουά. Όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τη διοργάνωση (πρόγραμμα, αγώνες, ρόστερ ομάδων, γήπεδα αλλά και πιθανά ζευγαρώματα) ακολουθούν παρακάτω!

Το Μουντομπάσκετ της Κίνας θα είναι η 18η διοργάνωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ανδρών της FIBA. Είναι το πρώτο Μουντομπάσκετ από το 1967 που δεν θα πραγματοποιηθεί την ίδια χρονιά με το Μουντιάλ, ενώ για πρώτη φορά θα λάβουν μέρος 32 χώρες, αντί 24 που συμμετείχαν μέχρι σήμερα.

Μουντομπάσκετ 2019: Οι ομάδες που θα λάβουν μέρος

Ευρώπη: Τσεχία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ιταλία, Λιθουανία, Πολωνία, Ρωσία, Σερβία, Ισπανία, Τουρκία, Μαυροβούνιο -Αφρική: Ανγκόλα, Ακτή Ελεφαντοστού, Νιγηρία, Σενεγάλη, Τυνησία -Αμερική: Αργεντινή, Βραζιλία, Καναδάς, ΗΠΑ, Βενεζουέλα, Πουέρτο Ρίκο, Δομινικανή Δημοκρατία -Ασία/Ωκεανία: Κίνα (διοργανώτρια), Αυστραλία, Ιράν, Ιαπωνία, Ιορδανία, Κορέα, Νέα Ζηλανδία, Φιλιππίνες

Σημειώνεται ότι η Τσεχία και το Μαυροβούνιο θα κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση ως ανεξάρτητα έθνη ενώ προηγουμένως συμμετείχαν ως Τσεχοσλοβακία και Σερβία-Μαυροβούνιο ενώ η Πολωνία επιστρέφει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ανδρών για πρώτη φορά από το 1967.

Aν η Εθνική Ελλάδας Μπάσκετ προκριθεί στον επόμενο γύρο θα διασταυρωθεί με τον πέμπτο όμιλο που βρίσκονται οι ΗΠΑ. Στο πρώτο νοκ άουτ, αν φτάσει μέχρι εκεί η Ελλάδα, θα βρει κάποια εκ των Γαλλίας, Γερμανία, Καναδά, Αυστραλίας, Λιθουανίας. Θα συναντήσει δηλαδή ομάδα που θα έχει προχωρήσει από τον έβδομο και τον όγδοο όμιλο.
Μουντομπάσκετ 2019: Η μασκότ του τουρνουά

Τον περασμένο χρόνο, η FIBA παρουσίασε τη μασκότ για το Μουντομπάσκετ του 2019. Την αποκαλούν... γιο των ονείρων και έχει... μαγικές ιδιότητες Η μασκότ Son of Dreams γεννήθηκε ως ιδέα στην Κίνα στις 8 Αυγούστου 2015, μια μέρα μετά την ανακοίνωση της Κίνας ως διοργανώτριας χώρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου σύμφωνα με την βιογραφία αυτής της φιγούρας. Τα μαγικά κέρατα της μασκότ περιγράφεται ότι έχουν την ικανότητα να δίνουν στον δράκο τη δύναμη να βλέπει στο μέλλον και να προβλέπει παιχνίδια και κινήσεις προτού αυτά συμβούν στην πραγματικότητα.

Μουντομπάσκετ 2019: Το επίσημο τραγούδι της διοργάνωσης

Το τραγούδι Champion κυκλοφόρησε στις 24 Ιουλίου 2019, με ερμηνευτές τον Αμερικανό τραγουδιστή Jason Derulo και την Κινέζα τραγουδίστρια Tia Ray. Ερμηνεύεται και στα αγγλικά και στα κινέζικα, την επίσημη γλώσσα της διοργανώτριας χώρας.

Μουντομπάσκετ: Αυτή είναι η μπάλα του τουρνουά

Στις 15 Μαρτίου, FIBA και Molten παρουσίασαν την επίσημη μπάλα του Μουντομπάσκετ 2019. Πρόκειται για την Molten BG5000, την οποία σχεδίασε η εταιρεία Molten. Η Molten BG5000 προσφέρει στον χρήστη βελτιωμένο έλεγχο και καλύτερη επαφή, είναι πιο μαλακή και βοηθά τους αθλητές σε συνθήκες ιδρώτα και υγρασίας.

Μουντομπάσκετ 2019: Τα γήπεδα που θα διεξαχθεί το Παγκόσμιο Κύπελλο

Οκτώ μεγαλουπόλεις της Κίνας με οκτώ γήπεδα θα είναι οι εγκαταστάσεις που θα φιλοξενήσουν το Μουντομπάσκετ 2019 που ξεκινά το Σάββατο στην Κίνα.

Η Κίνα η πολυπληθέστερη χώρα στον πλανήτη ανοίγει την αγκαλιά της για το μπάσκετ, με οκτώ πόλεις να μοιράζονται ένα τουρνουά που θα έχει για πρώτη φορά 32 ομάδες. Πεκίνο, Γουχάν, Γκουαντζόου, Φοσάν, Σαγκάη, Ναντζίνγκ, Σεντζέν, Ντονγκουάν είναι οι οκτώ διοργανώτριες πόλεις.

Η FIBA αποκάλυψε τα παρκέ του Μουντομπάσκετ

Λίγο πριν την έναρξη του Μουντομπάσκετ, η FIBA παρουσιάσε το επίσημο animation του γηπέδου για το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ FIBA ​​2019! Δείτε το βίντεο που αποκαλύπτει πως θα είναι τα παρκέ στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας που ξεκινάει το Σάββατο (31/8).

Μουντομπάσκετ 2019: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ -Πότε παίζει η Εθνική, ώρες και ημερομηνίες

Ολο το τουρνουά θα μεταδοθεί από τις τηλεοπτικές συχνότητες της ΕΡΤ, είτε μέσω του ERT SPORTS, είτε μέσω της ΕΡΤ 2, είτε μέσω της ΕΡΤ 3. Τα λιγότερο εμπορικά παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα μέσω του ert.gr, στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΡΤ.
Μουντομπάσκετ 2019: Την Κυριακή 1η Σεπτέμβρη η πρεμιέρα της Εθνικής

Η Ελλάδα ρίχνεται στη μάχη του Μουντομπάσκετ την Κυριακή 1η Σεπτεμβρίου στις 15.00, όπου θα αναμετρηθεί με το Μαυροβούνιο. Η συνέχεια θα δοθεί στις 3 του μήνα με τη Βραζιλία και πάλι στις 15.00. Τέλος, την Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου με τη Νέα Ζηλανδία στις 15.00.
Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Σάββατο 31 Αυγούστου

10.30: Ανγκόλα – Σερβία, ΕΡΤ 2
11.00: Πολωνία – Βενεζουέλα, ert.gr
11.30: Ρωσία – Νιγηρία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Ιράν – Πόρτο Ρίκο, ert.gr
14.30: Φιλιππίνες – Ιταλία, ΕΡΤ 3
15.00: Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Ισπανία – Τυνησία, ΕΡΤ 2
15.30: Αργεντινή – Νότια Κορέα, ert.gr

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

10.30: Καναδάς – Αυστραλία, ert.gr
11.00: Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία, ert.gr
11.30: Τουρκία – Ιαπωνία, ΕΡΤ 2
14.30: Σενεγάλη – Λιθουανία, ert.gr
15.00: Ελλάδα – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Τσεχία – ΗΠΑ, ΕΡΤ 2
15.30: Γαλλία – Γερμανία, ΕΡΤ 3

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

10.30: Ιταλία – Ανγκόλα, ΕΡΤ 2
11.00: Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr
11.30: Νιγηρία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Τυνησία – Ιράν, ert.gr
14.30: Σερβία – Φιλιππίνες, ΕΡΤ 3
15.00: Κίνα – Πολωνία, ΕΡΤ 2
15.30: Πόρτο Ρίκο – Ισπανία, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Νότια Κορέα – Ρωσία, ert.gr

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

10.30: Αυστραλία – Σενεγάλη, ert.gr
11.00: Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Ιαπωνία – Τσεχία, ΕΡΤ 2
11.30: Γεωργία – Δομινικανή Δημοκρατία, ert.gr
14.30: Λιθουανία – Καναδάς, ΕΡΤ 3
15.00: Βραζιλία – Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS
15.30: ΗΠΑ – Τουρκία, ΕΡΤ 2
15.30: Ιορδανία – Γαλλία, ert.gr

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10.30: Ανγκόλα – Φιλιππίνες, ΕΡΤ 2
11.00: Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία, ert.gr
11.30: Πόρτο Ρίκο – Τυνησία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Νότια Κορέα – Νιγηρία, ert.gr
14.30: Ιταλία – Σερβία, ΕΡΤ 2
15.00: Βενεζουέλα – Κίνα, ert.gr
15.30: Ρωσία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Ισπανία – Ιράν, ert.gr

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10.30: Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr
11.00: Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ 2
11.30: Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr
14.30: Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ 3
15.00: Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
15.30: ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ 2
15.30: Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου

10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

14.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

11.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας κατάταξης 7-8, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας κατάταξης 5-6, ΕΡΤ SPORTS

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Μουντομπάσκετ Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

11.00: Μικρός τελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Τελικός, ΕΡΤ SPORTS

Μουντομπάσκετ 2019: Τα ρόστερ των 32 διεκδικητών του τροπαίου
1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΚΙΝΑ: Γιβέι, Σούο, Κελανμπαΐκε, Αμπντουσλαμού, Ζάι, Ρούι, Σεν, Ζουνφέι, Γιανλιάν, Κι, Ζελίν, Ζινκιού.
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Γκ.Βάργκας, Γκούιλεντ, Τσούριο, Λιούις, Κολμενάρες, Μπεθέλμι, Καρέρα, Ρουίς, Χ. Βάργκας Γκρατερόλ, Zαμόρα, Πέρες.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Κόζαρεκ, Λαζίνσκι, Σλότερ, Γκρουσέτσκι, Πονίτκα, Σοκολόφσκι, Βαζίνσκι, Σελ, Κούλιγκ, Χρίτσανιουκ, Μπαλτσερόφσκι, Ολένιτσακ.
ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Αμπούο, Κουλιμπαλί, Φοφανά, Παμπά, Ζερμπό, Σιρίλ, Κονέ, Σιντιμπέ, Ντιαμπατέ, Τόμπσον, Εντι, Μπαρού.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΡΩΣΙΑ: Εβγκένι Μπαμπούριν, Γκριγκόρι Μοτοβίλοβ, Αντρέι Σόπιν, Βιτάλι Φριτζόν, Μιχαήλ Κουλάγκιν, Νικίτα Κουρμπάνοβ, Σεργκέι Καράσεβ, Αντρέι Βοροντσέβιτς,, Αντρέι Ζούμπκοβ, Σεμέν Αντόνοβ, Εβγκένι Βαλίεβ, Βλάντιμιρ Ιβλεβ
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Καμπάτσο, Λαπροβίτολα, Μπρουσίνο, Ρεντίβο, Φέλερουπ, Γκαρίνο, Ντεκ, Σκόλα, Ντέλια, Kαφάρο, Γκαλίτσι, Βιλντόσα.
ΚΟΡΕΑ: Λι, Χέο, Παρκ, Λι, Κιμ, Τσόι, Γιανγκ, Γέονγκ, Κανγκ, Κιμ, Ρα, Λι.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Αμίνου, Ερικ, Νουόρα, Τζ. Οκόγιε, Ούντο, Μέτου, Ντιόγκου, Ιροέγκμπου, Στ. Οκόγιε, Βινσέντ, Ταλίμπ, Ουζό

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Χουάντσο Ερνανγκόμεζ, Ραμπασέντα, Μπεϊράν, Ουίλι Ερνανγκόμεζ, Ρίμπας, Κλαβέρ, Ρούντι Φερνάντες, Γιούλ, Ρούμπιο, Κόλομ, Μαρκ Γκασόλ, Οριόλα.
ΙΡΑΝ:Χασανζαντέχ, Μοζαφάρι, Ροσταμπούρ, Χοσεϊνζαντέχ, Μιρζαέι, Γιακτσάλι, Γκεραμιπούρ, Γιαμσίντι, Χαντάντι, Μασαγιέκι, Μπαχράμι, Ζαγκενέχ.
ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: Γκάρι Μπράουν, Τζίαν Κλαβέλ, Αϊζάια Πινέιρο, Άνχελ Ροντρίγκεθ, Νταβίντ Χουέρτας, Χαβιέρ Μοχίκα, Αλεξάντερ Φράνκλιν, Ραμόν Κλεμέντε, Ντέβον Κόλιερ, Χόρχε Μπράιαν Ντίαθ, Κρίστοφερ Μπρέιντι και Ρενάλντο Μπάλκμαν.
ΤΥΝΗΣΙΑ: Μεζρί, Ρολ, Αμπαντά, Αμπάσι, Ελ Μαμπρούκ, Μουλί, Ρομντανί, Γκιάζα, Σλίμαν, Τσενουφί, Χαντιντάν, Κνιούα.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ: Γιόβιτς, Μίτσιτς, Μπογκντάνοβιτς, Γκούντουριτς, Λούτσιτς, Σιμόνοβιτς, Μπιέλιτσα, Μπίρτσεβιτς, Γιόκιτς, Ραντούλιτσα, Μιλουτίνοφ, Μαριάνοβιτς.
ΙΤΑΛΙΑ: Αμπάς, Μπρουκς, Φιλόι, Χάκετ, Τεσιτόρι, Μπελινέλι, Ντατόμε, Γκαλινάρι, Μπιλίγκα, Ντέλα Βάλε, Τζεντίλε, Σακέτι.
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ: Μαρκ Μπαρόκα, Ρόμπερτ Μπόλικ, Πολ Ντάλισταν, Τζέιμαρ Πέρεθ, Ρότζερ Πογκόι, Κίφερ Ραβένα, Αντρέι Μπλάτσε, Ρέιμοντ Αλμαζάν, Γκέιμπ Νόργουντ, Τρόι Ροσάριο, Γιούνε Μαρ Φαχάρδο, Τζάπεθ Αγκιλάρ
ΑΓΚΟΛΑ: Ζοσέ Αντόνιο, Κονσεϊσάο, Γκονσάλβες, Μοράις, Μπουνγκά, Μορέιρα, Τσιπριάνο, Ντομίνγκος, Μίνγκας, Πάουλο, Μουρ, Xοακίμ.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΗΠΑ: Μπαρνς, Μίντλετον,Τέρνερ, Ουόκερ, Λόπεζ, Μίτσελ, Τέιτουμ, Σμαρτ, Μπράουν, Πλάμλι, Χάρις, Ουάιτ.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπαλμπάι, Σανλί, Μπίρσεν, Μαχμούτογλου, Ερντέν, Αρσλάν, Τουντσέρ, Οσμάν, Ιλιασόβα, Κορκμάζ, Ουίλμπεκιν, Αράρ.
ΤΣΕΧΙΑ: Αουντα, Χρούμπαν, Πάλιζα, Πουρσλ, Σίρινα, Μπάλβιν, Πέτερκα, Σατοράνσκι, Μπόχατσικ , Σιλμπ, Πούμπρλα, Βιόραλ.
ΙΑΠΩΝΙΑ: Αντο Σούτο, Αντο Σέιγια, Μπάντα, Φαζέκας, Χατσιμούρα, Χιετζίμα, Σάρφερ, Σινογιάμα, Τακεούτσι Τζ., Τακεούτσι Κ., Τανάκα, Ουατανάμπε.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΛΛΑΔΑ: Γ. Αντετοκούνμπο, Θ. Αντετοκούνμπο, Βασιλόπουλος, Καλάθης, Λαρεντζάκης, Μάντζαρης, Μπουρούσης, Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Σλούκας.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Γκαρσία, Φελίσιο, Χουέρτας, Βαρεχάο, Λουζάντα, Μπενίτε, Λίμα, Μπαρμπόσα, Καμπόκλο, Λουζ, Ματέους, Σόουζα
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μπιέλιτσα, Νίνταμ, Ράντοβιτς, Σου.Σέχοβιτς, Αλ.Πόποβιτς, Π.Πόποβιτς, Τοντόροβιτς, Ιβάνοβιτς, Ντούμπλιεβιτς, Ράντονσιτς, Σε. Σέχοβιτς, Βούτσεβιτς.
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Ιλι, Ουέμπστερ Τ., Κένι, Ουέμπστερ Κ., Ράσμπατς, Αμπερκρόμπι, Νγκατάι, Ντιλέινι, Φότου, Σμιθ - Μίλνερ, Λου, Πλέτζερ.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

ΓΑΛΛΙΑ: Αλμπισί, Ντιλικίνα, Ντε Κολό, Φουρνιέ, Λακόμπ, Μπατούμ, Λαμπεϊρί, Εμπάιγ, Γκομπέρ, Λεσόρ, Πουαριέ, Τουπάν,
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σρέντερ, Λο, Ακπιναρ, Ζίπσερ, Μπένζινγκ, Γκίφι, Oμπστ, Τάις, Κλεμπέρ, Τίμαν, Μπαρτέλ, Βόιντμαν.
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Μπάεζ, Ντε Λεόν, Γκαρσία, Λιζ, Μεντόζα, Μοντέρο, Πένια, Ρόμπερτς, Σολάνο, Σουέρο, Βάργκας, Ραμόν.
ΙΟΡΔΑΝΙΑ: Αμπντίν, Ντασουκί, Κανάν, Χάουας, Τάκερ, Νατζντάουι, Αλαμαρσέχ, Αμπάς, Ομπέιντ, Ντουβερίογλου, Χουσεΐν, Αμπουβαζανέχ

8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καλνιέτις, Λεκαβίτσιους, Γκριγκόνις, Σεϊμπούτις, Μασιούλις, Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας, Σαμπόνις, Κουζμίνσκας, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας, Γκεντράιτις.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μπέινς, Μπόγκουτ, Κουκς, Ντελαβεντόβα, Γκλίντον, Γκούλντινγκ, Μπάρλοου, Ίνγκλς, Κέι, Λαντέιλ, Μιλς, Σόμπι.
ΚΑΝΑΔΑΣ: Κόρι Τζόζεφ, Κόνορ Μόργκαν, Κεμ Μπιρτς, Μέλβιν Εζίμ, Μπρέιντι Χέσλιπ, Κάζα Καζάμι-Κιν, Όουεν Κλάσεν, Άντριου Νέμπχαρντ, Κέβιν Πάνγκος, Φιλ Σκραμπ, Τόμας Σκραμπ, Κάιλ Ουίλτζερ
ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Π. Ντιόπ, Σαμπέ, Τιάμ, Ν' Ντουρ, Ν' Ντοϊγ, Φαλ Φαγιέ, Αλμέιντα, Μουχάμεντ Φαγιέ, Τιάμ, Γκουεγιέ, Ν' Ντιαγιέ, Τουρέ.

Μουντομπάσκετ 2019: Οι 56 διαιτητές του τουρνουά

Χωρίς διαιτητές EuroLeague και ΝΒΑ και με έναν Ελληνα ρέφερι θα διεξαχθεί το Μουντομπάσκετ 2019.

Διαιτητές από την Αλβανία μέχρι τη Νότια Κορέα κι από το Ιράκ μέχρι τη Νότια Κορέα, τη Γαλλική Πολυνησία, το Καμερούν και την Κινεζική Ταϊπέι θα διευθύνουν τα ματς ενός τουρνουά 32 ομάδων στην Κίνα. Η μοναδική ελληνική εκπροσώπηση στους διαιτητές είναι ο Γιώργος Πουρσανίδης.

Αχμέντ Αμπακίλ (Αλβανία), Τζούλιο Ανάγια Φρέιλε (Παναμάς), Άντρις Αουνκρόγκερς (Λετονία), Σκοτ Μπέκερ (Αυστραλία), Τζέιμς Μπόγιερ (Αυστραλία), Γκέντιαν Τσίτσι (Αλβανία), Κρίσνα Ντομίνγκεζ (Μεξικό), Νικολάς Φερνάντες (Γαλλική Πολυνησία), Ντανιέλ Γκαρσία Νιέβες (Βενεζουέλα), Μαρτίν Χορόζοφ (Βουλγαρία), Φελίπε Αντρέ Ιμπάρα Μπούργος (Χιλή), Μάθιου Κάλιο (Καναδάς), Κουκ Κιμ Γιονγκ (Νότια Κορέα), Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία), Σαβέριο Λανζαρίνι (Ιταλία), Βόιτσιεκ Λίζτσκα (Πολωνία), Κριστιάνο Μαράνιο (Βραζιλία), Αλέξις Μερκάδο (Πουέρτο Ρίκο), Γεβγκένι Μιχέγιεφ (Καζακστάν), Κίνγκσλεϊ Ογεαμπούρου (Νιγηρία), Κάρλος Περάλτα (Εκουαδόρ), Μίχαλ Προκ (Πολωνία), Τολγά Σαχίν (Ιταλία), Ζντένκο Τομάσοβιτς (Σλοβακία), Ρομπέρτο Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Ναν Γε (Κίνα), Γιουνγκ Γιου (Κινεζική Ταϊπέι), Λεάντρο Σαλασάρ (Αργεντινή), Σέργκι Ζάστσουκ (Ουκρανία), Αχμέντ Αλ Σουβαΐλι (Ιράκ), Στιβ Άντερσον (ΗΠΑ), Αντρές Μπαρτέλ (Ουρουγουάη), Ομάρ Μπερμούδεζ (Μεξικό), Λουίς Μιγέλ Καστίγιο (Ισπανία), Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Ζου Ντουάν (Κίνα), Χουάν Φερνάντεζ (Αργεντινή), Αλεκσάνταρ Γκλίσιτς (Σερβία), Ιντάε Χουάνγκ (Νότια Κορέα), Χάρια Γιαλάντρι (Ινδονησία), Τακάκι Κάτο (Ιαπωνία), Αντεμίρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Αρνό Κομ Εντζίλο (Καμερούν), Μπόρις Κρέγιτς (Σερβία), Λεάντρο Λεσκάνο (Αργεντινή), Γκιγιέρμε Λοκατέλι (Βραζιλία), Μανουέλ Ματσόνι (Ιταλία), Μάρκος Μιχαηλίδης (Ελβετία), Μάθιου Μάγιερς (ΗΠΑ), Φέρντιναντ Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Γιώργος Πουρσανίδης (Ελλάδα), Γιοάν Ροσό (Γαλλία), Κάρτσεν Στράουμπε (Γερμανία), Μάικλ Βέιλαντ (Καναδάς), Γιενέρ Γιλμάζ (Τουρκία), Χόρχε Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο).

Πηγή: iefimerida.gr


28ης Οκτωβρίου 1
Πύργος Ηλείας
Τηλ: 26210-30400
Δημοσιογραφικό τμήμα: 6976-869414
Εμπορικό Τμήμα: 6945556212
Email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Copyright © 2011 Ηλεία Live!. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος. Μέλος του emedia logo  Όροι χρήσης - Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο παρών ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για την καλύτερη πλοήγησή σας. Συνεχίζοντας, αποδέχεστε την χρήση αυτών
Περισσότερα Ok Απόρριψη