15|12
2018
19:29

Κόροιβος Ήλιδας: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα του πρωτοπόρου της Α2, Ηρακλή. Ηττήθηκε 78-68, παλεύοντας πολύ όλο το 40λεπτο και πλέον έχει 5 νίκες και 5 ήττες στο πρωτάθλημα.

Το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 23-22 και στο β΄ ο Ηρακλής με σερί 10-0 ξέφυγε 35-25 στο 15΄ και διατήρησε διψήφια διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (43-33).
Στη γ΄ περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 15 (54-39), ο Κόροιβος απάντησε με επιμέρους σκορ 1-11 και μείωσε στους 5 (55-50) στο 29΄, αλλά με πολύ αυστηρό φάουλ που χρεώθηκε στον Θεοδωράκο σε τρίποντο του Κακαρούδη στα 2΄΄ πριν τη συμπλήρωση του 30λεπτου, η διαφορά πήγε ξανά στους 10 για τον Ηρακλή (61-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα μείωσε μέχρι τους 4 στο 38΄ με τρία τρίποντα του Γκιουζέλη (72-68), αλλά ο Ηρακλής έμεινε ψύχραιμος στο φινάλε και πήρε τη νίκη με 10 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-33, 61-51, 78-68.