12|01
2019
19:15

Ήττα για τον Κόροιβο 63 - 70 από τον Αμύντα - Ζημιά με τον τραυματισμό του Τσιάκου

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στον Αμύντα Δάφνης - Υμηττού, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Κουταλιανού. Ηττήθηκε 63-70 στο Κλειστό της Ήλιδας και αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Η ήττα ήρθε από την αστοχία των κυανόλευκων αλλά κυρίως από το γεγονός πως ξέμειναν από λύσεις καθώς στο 15ο λεπτό τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο βασικός σέντερ Γιώργος Τσιάκος, ενώ δεν μπόρεσε να βοηθήσει και ο επίσης τραυματίας Γιάννης Καπώνης.

Koirovos amuntas 2

Ο Αμύντας προηγήθηκε 11-17 στο 8΄ και 19-21 στο 13΄ αλλά ο Κόροιβος βελτίωσε την άμυνά του και με αιχμή του δόρατος τον Δημήτρη Χείλαρη (18 πόντοι στο α΄ ημίχρονο) πέρασε μπροστά στη συνέχεια, παίρνοντας διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο (34-27).

Στη γ΄ περίοδο, η διαφορά αυτή αρχικά διατηρήθηκε, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Αμύντας μείωσε στον πόντο (50-49 στο 30΄).

Με την έναρξη του δ΄ δεκαλέπτου η αθηναϊκή ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 50-55, έφτασε ακόμα και στο +9, 54-63 τρία λεπτά πριν τη λήξη και ο Χρήστος Μπάρμπας με το δεύτερο τρίποντό του στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε το 69-68, 1.55΄ πριν το φινάλε και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-27, 50-49, 63-70.