H "βασίλισσα" επέστρεψε στο θρόνο της

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγραψε ιστορία με την κατάκτηση του 10ου Champions League - Ξανά στο θρόνο της Ευρώπης μετά από 12 χρόνια η ομάδα του Αντσελότι - Ήρωας ο Σέρχιο Ράμος που έστειλε τον τελικό στην παράταση - Μεγάλο ρεκόρ και από τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Δώδεκα χρόνια μετά και η Ρεάλ επέστρεψε στο θρόνο της βασίλισσας της Ευρώπης.

Με το τελικό 4-1 και αφού χρειάστηκε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα η ομάδα του Αντσελότι κατέβαλε την αντίσταση της Ατλέτικο Μαδρίτης και έγραψε ιστορία καθώς έγινε η μοναδική ομάδα που φτάνει το διψήφιο αριθμό Κυπέλλων Πρωταθλητριών/Champions League.

Ήρωας για τους «μερένχες» αποδείχθηκε ο Σέρχιο Ράμος, ο οποίος με κεφαλία στο 93΄ έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας το γκολ με το οποίο ο Γκοντίν είχε δώσει το προβάδισμα στην Ατλέτικο από το 36ο λεπτό.

Η Ατλέτικο έφτασε για δεύτερη φορά μετά το 1974 στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε. Η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε ένα λεπτό μακριά από την κατάκτηση του τίτλου αλλά η κεφαλιά του Ράμος της στοίχισε, τελικά, το κύπελλο. Παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να διαχειριστούν την αναγκαστική αλλαγή του Ντιέγκο Κόστα από το 9΄ οι «ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και μέχρι το 110΄ ήταν ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

Τότε ήταν που ο Γκάρεθ Μπέιλ αποφάσισε να ξεπληρώσει λίγα από τα εκατομμύρια που δαπάνησε η Ρεάλ για την απόκτησή του και με κεφαλιά να δώσει το προβάδισμα στους «μερένχες».

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δύσκολη για την Ατλέτικο η οποία από τη μια απογοητευμένη από την ισοφάριση του τελευταίου λεπτού της κανονικής διάρκειας και από την άλλη εκνευρισμένη από τα σφυρίγματα του Ολλανδού Κάιπερς κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα δύο γκολ. Το 3-1 έγραψε ο Μαρτσέλο με σουτ μέσα από την περιοχή και το τελικό 4-1 ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι.

Το ρεκόρ του Πορτογάλου σούπερ σταρ

Πέρασαν 10  χρόνια από τότε που ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαζε τα κλάματα στο Ντα Λουζ μετά την ήττα της Πορτογαλίας από την Εθνική Ελλάδας. Από τότε ο Ρονάλντο διέγραψε μια μεγάλη καριέρα με πάρα πολλά γκολ και μεγάλες διακρίσεις. Στις τελευταίες από το βράδυ του Σαββάτου προστέθηκε και το μοναδικό ρεκόρ των 17 γκολ σε μια σεζόν του Τσάμπιονς Λιγκ. Έτσι ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ξόρκισε και τα προσωπικά του φαντάσματα που τον συνέδεαν με το συγκεκριμένο γήπεδο.