Έμεινε ζωντανή η ΑΕΚ, 2-2 με τη Ριέκα

Η είσοδος του Λιβάγια στο 30' και το γκολ του Αραούχο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έβγαλαν την ΑΕΚ απ'τον λήθαργο των πρώτων 30' και η Ένωση έμεινε στη ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης με το 2-2 απέναντι στη Ριέκα.

Δεν υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο μισάωρο η ομάδα του Χιμένεθ, Αραούχο και Χριστοδουλόπουλος τα γκολ που έκαναν το 2-2 και κράτησαν ζωντανή την υπόθεση πρόκριση.

ΤΑ ΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Η ΑΕΚ έδινε 3-5-2, η UEFA είχε την Ένωση με 4-3-3 και τελικά δεν είδαμε τίποτα απ'τα δύο. Ο Μανόλο Χιμένεθ κατέβασε την ΑΕΚ με 4-4-2 πίσω απ'την μπάλα. Μπακάκης και Γκάλο ήταν οι ακραίοι μπακ, με τον Τσιγκρίνσι παρτενέρ του Βράνιες στο κέντρο της άμυνας, στην επιστροφή του Ουκρανού μετά τον τραυματισμό του κόντρα στον ΠΑΣ στις 27 Αυγούστου. Γαλανόπουλος Σιμόες ήταν το δίδυμο στον άξονα, ο Λόπες ήταν αριστερά, ο Λάζαρος δεξιά και ο Μπακασέτας έπαιζε μαζί με τον Αραούχο.

Απ' την άλλη πλευρά, ο Ματίας Κεκ παρέταξε τη Ριέκα με σύστημα 4-3-3, αφήνοντας στην άκρη το αγαπημένο του 4-2-3-1, το οποίο δεν τον βοήθησε στον προηγούμενο αγώνα με την Αούστρια Βιέννης. Ο Αντρέι Πρσκάλο ήταν αμετακίνητος κάτω απ' τα γκολπόστ, οι Μάρκο Βέσοβιτς, Ντάριο Ζούπαριτς, Γιόσιπ Έλεζ και Λεονάρντ Ζούτα αποτέλεσε την τετράδα στην άμυνα, ο Μάτε Μάλες είχε ρόλο "κόφτη", αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Γιόσιπ Μίσιτς, με τους Φίλιπ Μπράνταριτς και Ντόμαγκοϊ Πάβιτσιτς να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι.

Στην επίθεση, οι Μάξουελ Ακόστι, Αλεξάντερ Γκόργκον αγωνίστηκαν στα άκρα, με τον Μάριο Γκραβράνοβιτς να βρίσκεται στην κορυφή αντί του Έμπερ που έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Ξύπνησε μετά το 30', πάλεψε μέχρι το 90'

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο "Σπύρος Λούης"

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους

Βοηθοί: Γιαν Πέτερ Αραβίρτα, Μίκο Αλακάρε

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (30' Λιβάγια), Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (68' Κονέ), Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (85' Ροντρίγκεζ), Αραούχο.

ΡΙΕΚΑ (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μάλες, Μπράνταριτς, Πάβιτσιτς (91' Τσρνιτς), Ακόστι (70' Κβρζιτς), Γκόρντον, Γκαβράνοβιτς (81' Πούλιτς).

Γκολ: 47' Αραούχο, 55' Χριστοδουλόπουλος / 8', 26' Γκόργκον

Κάρτες: 40' Λόπες / 19' Γκόργκον, 23' Μάλες, 66' Ακόστι, 80' Γκαβράνοβιτς

Κόκκινες:

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

ΑΘΛΙΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε ένα άθλιο πρώτο ημίχρονο, ίσως το χειρότερό της στη σεζόν. Απ'την αρχή φάνηκε πως οι παίκτες του Χιμένεθ δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα στο γήπεδο. Η Ένωση δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα (πόσο μάλλον να απειλήσει, δεν μπορούσε να αμυνθεί στα στημένα, δεν μπορούσε να αμυνθεί στο open play. Η Ριέκα έκανε με ευκολία ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

Ο,ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΕΚΑΝΕ Η ΡΙΕΚΑ

Οι Κροάτες βρήκαν γκολ από κόρνερ στο 8' και από αντεπίθεση στο 26'. Στο 0-1 ο Ακόστι πήρε την πρώτη κεφαλιά απ'τον Αραούχο και ο Γκόργκον τη 2η εξ επαφής (φάση παρόμοια με γκολ της ΤΣΣΚΑ στο ίδιο γήπεδο), ενώ στο 0-2 η κεφαλιά προς τα πίσω του Βράνιες βρήκε τον Τσιγκρίνσκι να μην μπορεί να ακολουθήσει τον φορ των Κροατών, που "εκτέλεσε" τον Ανέστη με το αριστερό.

Δύο γκολ που δεν ήταν οι μοναδικές φάσεις της Ριέκα: στο 16' ο Ζούπαριτς πήρε κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι από εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος του ορίζοντιου δοκαριού, ενώ στο 20' ο Γκόργκον έφυγε στην κόντρα, σούταρε εκτός περιοχής και βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

ΣΤΟ 30' Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΧΙΜΕΝΕΘ

Η ΑΕΚ δεν είχε απαντήσεις στην άμυνα, ενώ δεν είχε καν παρουσία στην επίθεση. Στο 30' ο Χιμένεθ έβγαλε τον Γκάλο κι έβαλε τον Μπακάκη στη θέση του, με το 4-4-2 να διατηρείτε: ο Μπακάκης με τον Λόπες ήταν οι δύο ακραίοι μπακ, ο Λάζαρος ήρθε αριστερά στο κέντρο με τον Μπακασέτα να πηγαίνει δεξιά και τον Λιβάγια δίδυμο με τον Αραούχο.

Η Ριέκα "έπεσε" μερικά μέτρα πιο πίσω στο γήπεδο, αλλά η Ένωση δεν είχε τρόπους να πατήσει περιοχή και να κλείσει τους Κροάτες. Στο 31' ο Γαλανόπουλος είχε το πρώτο σουτ των γηπεδούχων (εκτός περιοχής, μπλοκαρίστηκε) και στο 46' ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά, πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΜΕΙΩΣΕ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ Ο ΑΡΑΟΥΧΟ

Η Ένωση κατάφερε στο κλείσιμο του ημιχρόνο να έχει κάποιες συνεργασίες πάνω απ'τη σέντρα, να κρατήσει τη Ριέκα χαμηλά. Στο 47' ο Μπακάκης έφερε την μπάλα στο αριστερό και σέντραρε.

Ο Λιβάγια πήγε πρώτος στην μπάλα, οι Κροάτες έχασαν τον Αραούχο που κινήθηκε στην πλάτη του συμπαίκτη του και με προβολή εξ επαφής έβαλε το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ 2-2 ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ

Το γκολ του Αραούχο άλλαξε εντελώς την ψυχολογία των παικτών της ΑΕΚ, αλλά και του κόσμου, που είχε "παγώσει" στο πρώτο ημίχρονο. Φάνηκε στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πως, ακόμα και χωρίς μεγάλη ευκαιρία, οι παίκτες της Ένωσης πατούσαν καλύτερα, είχαν θάρρος και ηθικό για να παλέψουν το ματς.

Και γρήγορα ήρθε η ισοφάριση. Στο 55' ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Πρσκάλο έδιωξε λανθασμένα με τη γροθιά, η σημαία του επόπτη έμεινε χαμηλά στην κίνηση του Σιμόες και ο Χριστοδουλόπουλος ισοφάρισε με κεφαλιά σε κενή εστία.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΡΑΟΥΧΟ, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ο ΛΙΒΑΓΙΑ

Το 2-2 έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ορμή στους παίκτες της ΑΕΚ, ενώ η Ριέκα δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρώτο ημιώρου. Στο 62' ο Λιβάγια έκανε ωραία ενέργεια στα αριστερά, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού ο Αραούχο κράτησε χαμηλά με τα δύο του χέρια τον Ζούτα και "σκαρφάλωσε" στην πλάτη του.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να επιτίθεται με θάρρος και φάνηκε πως η Ριέκα δεν είχε απαντήσεις στο δίδυμο Λιβάγια-Αραούχο. Στο 64' οι δυο τους συνεργάστηκαν κεντρικά εντός περιοχής, ο Κροάτης δεν ήταν οφσάιντ, πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά αυτή έφυγε έξω απ'το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βρσάλκο.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 3-2 στο 89'

Ο ρυθμός του αγώνα και η ορμή της ΑΕΚ έπεσαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η Ένωση σταμάτησε να απειλεί, αν και δεν έπαψε να προσπαθεί για τη νίκη, με προσοχή βέβαια μήπως πάθει καμιά ζημιά στην κόντρα. Στο 89' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για μία ακόμα ανατροπή: ο Τσιγκρίνσι είχε μείνει ψηλά από στημένη φάση και γύρισε υπέροχα από αριστερά στην περιοχή.

Ο Αραούχο πλάσαρε άμεσα με το δεξί, η μπάλα κόντραρε, αλλά στρώθηκε ξανά στον επιθετικό της Ένωσης που ήταν ολομόναχος φάτσα με την εστία. Επέλεξε να σηκώσει την μπάλα με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το γκολ του Αραούχο. Το 1-2 ήρθε λίγο πριν τη λήξη ενός κάκιστου ημιχρόνου για την ΑΕΚ και έδωσε σε όλους την αίσθηση πως μπορεί να αλλάξει την ψυχολογία και την απόδοση της ΑΕΚ, ακριβώς όπως έγινε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ανομοιόμορφη διαιτησία στον πειθαρχικό έλεγχο. Έβγαλε κάρτες που ήταν αυστηρές, δεν έβγαλε κάποιες άλλες που ήταν προφανείς. Στο 37' ο Αραούχο ζήτησε πέναλτι, υπήρχε επαφή χαμηλά στο πόδι του, αλλά ο διαιτητής θεώρησε σοφτ το πέσιμό του. Σωστή η ακύρωση του γκολ του Αραούχο στο 62'.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Λιβάγια μπορεί να έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στο 64', αλλά η είσοδος του άλλαξε τα πάντα. Με αυτόν δίπλα του μπήκε στο ματς ο Αραούχο, αυτός πήρε τους στόπερ για να γίνει το 1-2, μαζί συνεργάστηκαν για τις καλύτερες στιγμές του δευτέρου ημιχρόνου.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η θέληση της ΑΕΚ να επιστρέψει απ'το 0-2 και να μην παρατήσει το ματς. Το έκανε 3-2 με τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά απέναντι στη Ριέκα έφτασε μέχρι την ισοπαλία και θα μπορούσε να πετύχει ολική ανατροπή με τον Αραούχο στο 89'. Θυμίζουμε πως ακόμα και απέναντι στην Αούστρια, η Ένωση είχε ισοφαρίσει σε 2-2 στο τέλος του αγώνα.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Το πρώτο ημίωρο της Ένωσης. Παθητική, άνευρη, χωρίς ασφάλεια, χωρίς απειλή. Δεν είναι υπερβολή, η ΑΕΚ δεν υπήρχε στο γήπεδο, σε κανέναν τομέα του παιχνιδιού. Τυχερή ήταν που η Ριέκα δεν βρήκε περισσότερα από δύο γκολ, κάτι που θα έκανε σχεδόν αδύνατη την επιστροφή της Ένωσης στο ματς.