Ήττα στην παράταση για τον Κόροιβο 78-66 στο Ρέθυμνο

Ο Κόροιβος βρέθηκε κοντά στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, όμως το Ρέθυμνο δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο, με τους Κρητικούς να καταβάλλουν την αντίσταση των νεοφώτιστων στην παράταση με 78-66. Νίκη μετά από πέντε σερί ήττες για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Πέντε παιχνίδια. Τόσο κράτησε το σερί του Ρεθύμνου, δίχως να πάρει νίκη. Απέναντι στον Κόροιβο όλα έδειχναν πως το σερί θα επεκταθεί. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, όμως, είχαν διαφορετική άποψη και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 78-66. Για να έρθει η νίκη, ωστόσο, έπρεπε να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Θα μπορούσε να έρθει και πιο νωρίς, εάν ο Τσέισον Άλεν έκανε καλύτερη επιλογή στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Ο πρωταγωνιστής

Σε κάθε του Ρεθύμνου είναι καθοριστικός. Απέναντι στον Κόροιβο ο Μο Φαγιέ το απέδειξε ξανά. Με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης, ο οποίος οδήγησε τους συμπαίκτες του στη νίκη.

Ο αριθμός

Η διαφορά στις ασίστ έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ομαδικοί μοιράζοντας 19 ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν μόλις 9 τελικές πάσες.

Ο αγώνας

Οι έμπειροι παίκτες των φιλοξενούμενων, Γιαννακίδης και Αγγελόπουλος, έδωσαν λύσεις και αποτέλεσμα αυτού ήταν να δημιουργηθεί διαφορά στο σκορ (3-6, 4'). Κάουνσιλ και Καλαμπόκης μπήκαν στην... εξίσωση, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισορροπία (8-8, 5'). Από εκείνο το σημείο η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος από πλευράς Κοροίβου. Οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 14-0(!) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, με μπροστάρηδες τους Μάρσαλ και Ρούμπιο (8-22). Η διαφορά έμεινε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Κάουνσιλ έδωσε ώθηση στην ομάδα του στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί (13-24, 15'). Ο Φαγιέ έδωσε βοήθειες στον συμπαίκτη του και το Ρέθυμνο πλησίασε ακόμα περισσότερο στο σκορ (19-27, 17'). Οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" κάτω από το καλάθι και χάρη σε προσπάθειες των Ρούμπιο και Αγγελόπουλου η διαφορά αυξήθηκε (21-31, 19'). Ο Ντέγιαν Κράβιτς με το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι έκλεισε το πρώτο μέρος με 23-31, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν με σκοπό να μαζέψουν τη διαφορά. Και το πέτυχαν ως ένα μέρος, "τρέχοντας" επί μέρους σκορ 7-2 (28-33, 23' με Σάφτενααρ). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Ο Μάρσαλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, Αγγελόπουλος και Μάτζετ τον ακολούθησαν και η τάξη αποκαταστάθηκε (30-41, 26'). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και το πέτυχαν με τον Κουμπούρα (34-43, 28'). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Κρητικοί κατάφεραν να μαζέψουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με Κράβιτς και Άλεν για το 41-46 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τα δεδομένα ανατράπηκαν για τα καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι με επί μέρους 6-0 πέρασαν μπροστά με τον Κράβιτς (47-46, 32'). Ο Αγγελόπουλος έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους και παρά το ξέσπασμα του Κουμπούρα, το προβάδισμα πήγε στα χέρια των Ηλείων (51-56, 36'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και με την φροντ λάιν τους να δίνει λύση έφεραν το παιχνίδι στην ισορροπία (56-56, 38'). Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό.

Ο Φαγιέ με καλάθι και φάουλ, 40'' για το τέλος, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (58-56). Ο Μάτζετ, όμως, απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα της Αμαλιάδας (58-58, 39'42''). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Άλεν έκανε κακή επιλογή, κράτησε πολύ περισσότερο απ' ότι χρειάστηκε, τη μπάλα και ως ε τούτου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα. Ο Σάφτενααρ ανέλαβε δράση και αποτέλεσμα αυτού ήταν το κρητικό προβάδισμα να πάει στους 5 πόντους (63-58, 42'). Ο Ρούμπιο μείωσε με βολές, όμως Άλεν και Κράβιτς ανέβασαν τη διαφορά (70-62, 43'44''). Οι Κρητικοί είχαν πάρει για τα καλά τον έλεγχο της αναμέτρησης (73-64, 44'). Το τελικό σκορ βρήκε το Ρέθυμνο να επιστρέφει στις νίκες με 78-66, μετά το πέρας πέντε ηττών.

Δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 58-58, 78-66 (Α' Παρ.).