Βέλγιο-Ελλάδα 1-1: Πήρε τον βαθμό, άγγιξε τον θρίαμβο!

Η Εθνική ομάδα σόκαρε τους Βέλγους μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου ανοίγοντας το σκορ με τον Μήτρογλου, αλλά η αποβολή του Ταχτσίδη στο 65' έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μας πιέσουν ασφυκτικά και να ισοφαρίσουν τελικά στο 89' με καταπληκτικό γκολ του Λουκάκου - Με 9 παίκτες τελείωσε τον αγώνα η Εθνική καθώς στο 95' αποβλήθηκε κι ο Τζαβέλλας

Αν πριν την έναρξη του αγώνα ρωτούσαν τους ανθρώπους της Εθνικής αν θα ήταν ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Βελγίου, είμαστε σίγουροι πως όλοι θα απαντούσαν... θετικά.

Η ελληνική ομάδα όντως πήρε τον βαθμό από τους "κόκκινους δράκους", αλλά αυτό που κυριάρχησε μετά το τέλος του αγώνα είναι η περίφημη... χαρμολύπη. Χαρά για την ισοπαλία που μας κρατά στη 2η θέση της βαθμολογίας του 8ου ομίλου (μας στέλνει στη μπαράζ της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου) και λύπη γιατί η νίκη χάθηκε στο... 89'.

"Δεν θα παίξουμε μόνο άμυνα, αλλά θα ψάξουμε και το γκολ...", είχε πει την παραμονή του αγώνα ο Μίχαελ Σκίμπε, ωστόσο αυτό δεν έγινε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
Με τη διαφορά ότι η Ελλάδα έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, απέναντι σε μία ομάδα η οποία θεωρείται ότι διαθέτει μία από τις κορυφαίες επιθέσεις στον κόσμο και χτύπησε όταν έπρεπε με τον Μήτρογλου.

Το πλάνο του Σκίμπε λειτούργησε άψογα, όμως η αποβολή του Ταχτσίδη αποδείχθηκε καθοριστική, για να ανατραπούν ξανά οι ισορροπίες και οι γηπεδούχοι να καταφέρουν τελικά να σώσουν το βαθμό (αποφεύγοντας την πρώτη τους εντός έδρας ήττα σε επίσημο παιχνίδι μετά το 2010), λίγο πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι
Στο πρώτο ημίχρονο οι Βέλγοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, είχαν την συντριπτική κατοχή, αλλά είχαν μόλις δύο καλές φάσεις με τον Φελαϊνί. Ο άσος της Μάντσεστερ έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά στο 13' και στο 31' είδε τον Καπίνο να αντιδρά καταπληκτικά στο τακουνάκι που επιχείρησε. Την ίδια ώρα η Ελλάδα είχε κάποιες σποραδικές επιθέσεις, αλλά κρατούσε το καλό για την εκκίνηση του β' ημιχρόνου.

Στα 20 πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, ο Ταχτσίδης πήρε την κεφαλιά ο Μήτρογλου έκανε την κίνηση στο χώρο πίσω από την αντίπαλη άμυνα και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 0-1!

Αυτό ήταν! Οι Βέλγοι είχαν μπλοκάρει για τα καλά κι η ελληνική ομάδα έδειχνε να έχει πάρει τον έλεγχο κρατώντας πλέον τους γηπεδούχους μακριά από την εστία μας... Ο εκνευρισμός τους ήταν μεγάλος με τον Μέρτενς να δέχεται κίτρινη στο 60' γιατί τράβηξε τη μύτη του Τζαβέλλα (!) κι ο Μπριχ του χαρίστηκε στο επόμενο λεπτό όταν έπεσε θεατρινίστικα έξω από την περιοχή μας.

Οι ισορροπίες όμως άλλαξαν στο 66', σε ένα σημείο όπου είχε φανεί πως είχαμε ισορροπήσει πλήρως, όταν ήρθε η  αποβολή του Ταχτσίδη. "Δεν υπάρχει κάρτα σ' αυτό το φάουλ κι ήταν λάθος του διαιτητή", είπε ο Σκίμπε για τον συμπατριώτη του, που έστειλε στα αποδυτήρια τον μέσο της Κάλιαρι για φάουλ στον Τσαντλί στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Οι Βέλγοι αναθάρρησαν, ο Μαρτίνεθ έριξε ότι επιθετικό είχε στον πάγκο και στο τελευταίο ημίωρο είχαμε... πολιορκία. Ο Καπίνο είχε ορισμένες σπουδαίες επεμβάσεις (κορυφαία αυτή στο τετ α τετ με τον Μέρτενς στι 74'), αλλά η σημερινή βραδιά ήταν η βραδιά δύο μεγάλων σκόρερ.

Στο 89' ο Λουκάκου παρά την πίεση του Παπασταθόπουλου κατέβασε τη μπάλα με το στήθος και πριν αυτή κατέβει στο χορτάρι γύρισε το κορμί του, σούταρε με τον Καπίνο να μην μπορεί να διώξει αυτή τη φορά.

Οι Βέλγοι στα υπόλοιπα λεπτά πίεσαν για το γκολ της νίκης, η Εθνική στάθηκε τυχερή στο 91' (παραλίγο αυτογκόλ από τον Σταφυλλίδη) και το τελικό σφύριγμα μας βρήκε με 9 παίκτες καθώς στο 95' αποβλήθηκε και ο Τζαβέλλας για τον διαπληκτισμό με τον Λουκάκου.

Οι συνθέσεις:
Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ):
Κουρτουά, Σαντλί, Αλντερβάιρλεντ, Βερτόνχεν, Σιμάν (84' Μιραλάς), Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Φελαϊνί (65' Ντεμπελέ), Καράσκο, Μέρτενς, Λουκάκου
Ελλάδα (Μίκαελ Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Μάνταλος (84' Ζέκα), Φορτούνης (67' Τζιόλης), Μήτρογλου (90' Βέλλιος)

Β' ημίχρονο
90'+6: Τέλος του αγώνα. Η Εθνική φεύγει από το Βέλγιο με έναν σπουδαίο βαθμό, αλλά έχοντας δεχθεί το γκολ στο 89' μένει η πίκρα καθώς θα μπορούσε να είχε πάρει το τρίποντο που θα την έβαζε στη θέση του οδηγού στον προκριματικό όμιλο.

90'+5': Σύρραξη μεταξύ των παικτών: 2η κίτρινη κι αποβολή στον Τζαβέλλα! Με 9 η Εθνική! Κίτρινη στον Λουκάκου!

90'+4: Σέντρα του Μιραλάς μπέρδεμα στην άμυνα μας και κόρνερ. Τελευταία φάση του αγώνα. Επιθετικό φάουλ του Λουκάκου.

90'+3': Κίτρινη στον Καπίνο. Ένα λεπτό απομένει για το φινάλε

90'+2': Άστοχο σουτ του Μιραλάς

90'+1: Μεγάλη επέμβαση από τον Καπίνο στην κεφαλιά του Λουκάκου με τη μπάλα να χτυπά στον Σταφυλλίδη και με τα πόδια ο Καπίνο να αποτρέπει το αυτογκόλ!:

89': Ο Λουκάκου κατέβασε με εκπληκτικό τρόπο τη μπάλα, νίκησε Παπασταθόπουλο και Καπίνο ισοφαρίζοντας σε 1-1!

89': Κλέβει ο Σάμαρης αλλά ο Ζέκα κάνει κακή πάσα και χάθηκε σπουδαία ευκαιρία να βγούμε στην κόντρα με καλές προϋποθέσεις!

88': Φοβερή άμυνα από τον Ζέκα στον Καράσκο που κερδίζει το άουτ και πολύτιμες ανάσες!

86': Κόρνερ κερδίζει ο Μιραλάς από τον Σταφυλλίδη. Ο Αντερβάιλερ πήρε την κεφαλιά ο Βερτόχεν ήταν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ!

84': Ο Κέβιν Μιραλάς στο παιχνίδι για τους Βέλγους που παίζουν πλέον φουλ επίθεση. Ζέκα αντί Μάνταλου στην Ελλάδα.

82': Γύρισμα του Μέρτενς ο Βίτσελ ευνοείται αλλά κάνει ένα κάκιστο σουτ! Τον Ζέκα ετοιμάζει ο Σκίμπε

79': Κόρνερ κερδίζει ο Τσαντλί. Διώχνει ο Μήτρογλου!

78': Κακή πάσα των Βέλγων η μπάλα καταλήγει άουτ.

77': Οφσάιντ ο Λουκάκου

Ο Καπίνο άπλωσε το τεράστιο κορμί του και με τα πόδια έδιωξε το πλασέ του άσου της Νάπολι

74': Λάθος στην ελληνική άμυνα κι ο Βίτσελ παίρνει το φάουλ, στα 5 μέτρα έξω από την ελληνική περιοχή! Ο Μέρτενς πάνω στο τοίχος αλλά ο Βέλγος από τις κόντρες βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Καπίνο που έκανε σπουδαία επέμβαση κι από το νέο σουτ έχουμε κόρνερ.

70': Λάθος στην ελληνική άμυνα ο Μέρτενς κάνει την σέντρα σουτ ο Καπίνο διώχνει η μπάλα κοντράρει στον Μανωλά και καταλήγει κόρνερ! Ασφυκτική η πίεση των Βέλγων μετά την αποβολή!

69': Ο Τσαντλί και πάλι από τα δεξιά αλλά ο Σταφυλλίδης παραχωρεί το κόρνερ με τον Σάμαρη να διώχνει

68': Μακρινό σουτ του Καράσκο κανένα πρόβλημα για τον Καπίνο

67': Ο Τζιόλης στη θέση του Φορτούνη με τον Σκίμπε να ενισχύει την μεσαία γραμμή με έναν πιο αμυντικογενή μέσο

67': Εκτελέστηκε το φάουλ με την κεφαλιά του Ναϊγκολάν να στέλνει τη μπάλα άουτ.

65': Φάουλ του Ταχτσίδη στον Τσαντλί ο Γερμανός διαιτητής του δείχνει τη 2η κίτρινη κάρτα και η Εθνική συνεχίζει με 10 παίκτες!

64': Ντεμπελέ αντί Φελαϊνί στο Βέλγιο.

61': Θέατρο από τον Μέρτενς που πέφτει έξω από την ελληνική περιοχή, αλλά ο Μπριχ δεν του
δείχνει τη 2η κίτρινη κάρτα!

60': Κοκορομαχία Μέρτενς, Τζαβέλλα φέρνει την κίτρινη κάρτα στον πρώτο, αλλά ο Έλληνας άσος πρέπει να προσέξει γιατί έχει δει κι αυτός κίτρινη κάρτα (όπως κι ο Ταχτσίδης) από το πρώτο ημίχρονο.

59': Γύρισμα του Τσαντλί ο Λουκάκου κάνει την προβολή κι ο Καπίνο μια φανταστική επέμβαση, αλλά ο βοηθός έχει σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ.

57': Σέντρα του Φορτούνη διώχνουν οι αμυντικοί του Βελγίου.

55': Ο Λουκάκου υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα και την έστρωσε στον Βίτσελ που σούταρε εκτός εστίας.

54': Κακή πάσα του Σάμαρη προς τον Φορτούνη, αλλά είναι φανερό πως οι Βέλγοι ακόμη δεν έχουν ξεπεράσει το σοκ από το γκολ του Μήτρογλου.

51': Ο Τσαντλί κινήθηκε στην πλάτη του Σταφυλλίδη, αλλά έχασε τον βηματισμό του κι ο Παπασταθόπουλος έδιωξε σε κόρνερ!

Ιδανικό ξεκίνημα για την Ελλάδα στο Β' ημίχρονο με τον Κώστα Μήτρογλου στη μοναδική φάση που βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια μέσα στην περιοχή των Βέλγων να αποδεικνύει για ποιο λόγο κορυφαίοι σύλλογοι της Ευρώπης έχουν το όνομα του πολύ ψηλά στη μεταγραφική τους λίστα!

48': Νέα αντεπίθεση της Εθνικής αλλά η σέντρα του Μάνταλου προς την Μήτρογλου ήταν πολύ δυνατή!

46' ΓΚΟΛ: Από την κεφαλιά του Ταχτσίδη ο Μήτρογλου βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Κουρτουά για το 0-1!

46': Χωρίς αλλαγές ξεκινά το β' ημίχρονο

Α' ημίχρονο
45'+1: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο

43': Κίτρινη στον Τζαβέλλα ο οποίος δεν θα παίξει στο επόμενο παιχνίδι με την Βοσνία στην Ζένιτσα

42': Σέντρα του Μάνταλου δεν προλαβαίνει ο Μήτρογλου, αντεπίθεση των Βέλγων με τον Καράσκο να κάνει κακή πάσα.

41': Ο Αντερβάιλερ έκοψε την τελευταία στιγμή την πάσα προς τον Μήτρογλου

40': Ωραία προσπάθεια και φάουλ που κερδίζει ο Ταχτσίδης από τον Φελαϊνί.

38':Ενώ έχουμε κάνει αρκετά κλεψίματα στα 20 μέτρα από την περιοχή μας, δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε μια επικίνδυνη αντεπίθεση

36': Ο Καράσκο περνά την πάσα στον Ναϊγκολάν ο τελευταίος αποφεύγει τον Ταχτσίδη ωστόσο το σουτ που επιχειρεί είναι άστοχο

34': Σέντρα με εξωτερικό φάλτσο από τον Τζαβέλλα κανένα πρόβλημα για την βελγική άμυνα.

31': Σέντρα σουτ του Μέρτενς η μπάλα περνά πάνω από τον Καπίνο και καταλήγει στον Καράσκο που επιχειρεί τη συρτή σέντρα, περίτεχνο τακουνάκι του Φελαϊνί, διώχνει εντυπωσιακά ο Καπίνο. Δεύτερη φάση για τους Βέλγους και πάλι με πρωταγωνιστή τον Φελαϊνί!

30': Κόβει ο Τζαβέλλας αλλά διώχνει εκεί που είναι μόνο παίκτες του Βελγίου... Αρχίζουν να πιέζουν και πάλι οι γηπεδούχοι

27': Βαθιά μπαλιά του Τζαβέλλα για τον Μάνταλο, ο τελευταίος κάνει επιθετικό φάουλ στον Βερτόχεν

25': Ο Ταχτσίδης έξω από την περιοχή, δεν καταφέρνει να τροφοδοτήσει τον Μήτρογλου κι ακολουθεί το φάουλ του Μάνταλου

23': Η Εθνική κλέβει κι ο Σάμαρης βγάζει την κάθετη πάσα με τον Μήτρογλου, που ήταν εκτεθειμένος να μην αφήνει τη μπάλα για τον Μάνταλο και το βοηθό να δείχνει σωστά οφσάιντ.

22': Τακουνάκι του Λουκάκου στον Μέρτενς, ο Τζαβέλλας καλύπτει με το σώμα του και η μπάλα καταλήγει άουτ.

21': Πολύ κακή σέντρα από τον Ναϊγκολάν... Φαίνεται στα τελευταία λεπτά η Εθνική να έχει μπλοκάρει τους Βέλγους, αλλά σίγουρα πρέπει να σταματήσουμε τα εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις και να κρατάμε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια μας.

19': Γύρισμα από τον Μήτρογλου, δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Μάνταλος.

18': Νέο εύκολο λάθος σε προσπάθεια των διεθνών μας να επιτεθούν, αλλά κόβουμε την επίθεση των Βέλγων με τον Τζαβέλλα να παίρνει το φάουλ από τον Μέρτενς

17': Κομπίνα από τους Βέλγους με τον Μάνταλο να προλαβαίνει και να διώχνει πριν σουτάρει ο Ναϊγκολάν.

16': Κάθετη του Τσαντλί στον Μέρτενς που καλυπτόταν από την ελληνική άμυνα με τον Παπασταθόπουλο να παραχωρεί το κόρνερ,

16': Λάθος του Τοροσίδη, αλλά ο Μανωλάς την τελευταία στιγμή προλαβαίνει τον Λουκάκου!

15': Φωνές από τον Σκίμπε για να ανέβει πιο ψηλά η Ελληνική άμυνα.

13': Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι και είναι για τους Βέλγους, Από την σέντρα του Μέρτενς, ο Φελαϊνί έπιασε την σκαστή κεφαλιά με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.

11': Ωραία ντρίμπλα του Φορτούνη, αλλά δεν ήταν καλή η κάθετη πάσα που προσπάθησε να κάνει προς τον Μήτρογλου

10': Με εξαίρεση τη φάση του 2ου λεπτού όταν ο Καπίνο μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο την σέντρα του Μέρτενς, η άμυνα μας δεν έχει κινδυνεύσει, αλλά την ίδια ώρα κι εμείς δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε κάτι αξιόλογο επιθετικά

8': Οι Βέλγοι εξακολουθούν να έχουν την υπεροχή, αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τελική προσπάθεια προς την ελληνική εστία

7': Υπόδειξη οφσάιντ στον Λουκάκου

6': Σέντρα από τον Τοροσίδη μπλοκάρει ο Κουρτουά εύκολα

5': Η Ελληνική ομάδα αμύνεται κοντά στην περιοχή του Καπίνο με τον Τζαβέλλα να κλέβει και τον Μήτρογλου να παίρνει το φάουλ από τον Φελαϊνί.

4': Οι Βέλγοι έχουν πάρει τον έλεγχο με τον Μανωλά να παραχωρεί το πλάγιο μετά την σέντρα
του Μέρτενς

2': Ο Μέρτενς έκανε την σέντρα, ο Καπίνο μπλόκαρε αλλά έχασε τη μπάλα με τον Λουκάκου να προσπαθεί να επωφεληθεί, αλλά να κάνει φάουλ στον Έλληνα τερματοφύλακα. Αψιμαχία μεταξύ Τζαβέλλα, Λουκάκου που σταμάτησε με την παρέμβαση του Μπιρχ

1': Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Μπίρχ σφύριξε την έναρξη του αγώνα