Βίντεο: "Καθάρισε" από το α' ημίχρονο η Εθνική, 2-0 την Κύπρο

Με γκολ των Μήτρογλου (12') και Μάνταλου (42'), η Ελλάδα πέτυχε το 2Χ2 και ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον της στα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τη 2η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, που της επιτρέπει να ατενίζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018, πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής η Εθνική μας ομάδα, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Κύπρου στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με γκολ των Μήτρογλου στο 12ο και Μάνταλου στο 42ο λεπτό, από «δώρο» του Κύπριου τερματοφύλακα Παναγή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην... έθελξε με την απόδοσή του, ωστόσο το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί της νίκης, που ήρθαν τελικά μάλλον εύκολα.

Και αν στο α' ημίχρονο το πρόσημο ήταν θετικό, η εμφάνιση του β΄ημιχρόνου -και, κυρίως, η «καθίζηση» από το 46' μέχρι το 60'- είναι ένα στοιχείο, που ασφαλώς θα πρέπει να προβληματίσει τον Γερμανό ομοσπονδιακό τεχνικό.

Ο ίδιος προτίμησε στην ουσία να παρατάξει απόψε ένα σχήμα χωρίς ακραίους χαφ, «καταφέρνοντας» -διότι περί... κατορθώματος πρόκειται- να χωρέσει στην 11άδα τόσο τον Φορτούνη και τον Μάνταλο, όσο και τον Μπακασέτα. Οι δύο πρώτοι, μάλιστα, ήταν από τους διακριθέντες της «γαλανόλευκης», δικαιώνοντας ουσιαστικά τον Γερμανό εκλέκτορα.

Οι Κύπριοι, από την άλλη, έδειξαν καλά στοιχεία, «σύστησαν» στο ευρύ ελληνικό κοινό το παιδί-«θαύμα», Γρηγόρη Κάστανο, που αγωνίζεται στα 18 του χρόνια στη δεύτερη ομάδα της Γιουβέντους, ωστόσο ήταν μάλλον... φλύαροι -και άτυχοι- στην τελική προσπάθεια, δίχως να βρουν το γκολ που, βάσει της εικόνας της αναμέτρησης, πιθανότατα δικαιούνταν.

Πλέον, με έξι βαθμούς στο... τσεπάκι της, η Εθνική μας ομάδα θα ταξιδέψει στο μακρινό Ταλίν, όπου την Δευτέρα το βράδυ (21:45) θα αντιμετωπίσει την γηπεδούχο Εσθονία, σε ένα κομβικό ματς για την πορεία της «γαλανόλευκης» στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.