Βόλεϊ: Πήρε πολύτιμο βαθμό ο Κόροιβος

Ο Κόροιβος ηττήθηκε με 3-2 σετ στην Αμαλιάδα από τον Πήγασο και κατάφερε να προσθέσει έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στο ενεργητικό του για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής του βόλει.

Ήταν ένα παιχνίδι, που και οι δυο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και ικανοποίησε τους φιλάθλους, καθώς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τους.
Στο πρώτο σετ  ο Κόροιβος δεν βρήκε το ρυθμό της και έχασε εύκολα με 15-25 σετ, αλλά κατάφερε να βρει γρήγορα τα πατήματά της και να κάνει δικό της το δεύτερο σετ με 25-20. Η αδρεναλίνη συνέχισε να ανεβαίνει καθώς οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το τρίτο σετ σε μάχη πόντο-πόντο με 25-27. Η συνέχεια ήταν εξίσου δυναμική με ισοφάριση από τον Κόροιβο, ο οποίος κέρδισε σχετικά εύκολα το τέταρτο σετ με 25-21 και οδηγηθήκαμε στο πέμπτο σετ. Με σύμμαχο την καλή μας ψυχολογία και τον κόσμο μας παλέψαμε μέχρι τέλους το  τάι μπρέικ , παρότι έληξε με σκορ 13-15 υπέρ των αντιπάλων μας. Όπως δήλωσαν και τόσο ο  προπονητής όσο και ο βοηθός προπονητή της ομάδας, «ο βαθμός που κερδίσαμε είναι σημαντικός , αν και θα μπορούσαμε με διαφορετικές συνθήκες να κερδίζαμε και τον αγώνα, αφού πραγματικά οι παίχτες μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Είμαστε ευχαριστημένοι από τη γενική πορεία μας και συνεχίζουμε τις προπονήσεις μας κοιτάζοντας με ηρεμία τον επόμενο αγώνα. Πολλά ευχαριστώ να πούμε και στους φιλάθλους μας, οι οποίοι είναι πάντα δίπλα μας και μας στηρίζουν».
Στο παιχνίδι υπήρξαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία που σε κάποιες κρίσιμες φάσεις ξεσήκωσε τις αντιδράσεις τόσο των παιχτών όσο και του κόσμου.