Γ΄ Εθνική: Μεγάλο διπλό του Πανηλειακού στη Ρόδο, με Μπαρμπαρούση

Ο Πανηλειακός νίκησε 2-1 το Φοίβο Κρεμαστής στη Ρόδο, για τη 2η αγωνιστική στον 6ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής, με σκόρερ τον Γιώργο Μπαρμπαρούση, που στο 93΄ πέτυχε το νικητήριο γκολ κι ενώ η ομάδα από το 71΄ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες.

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη μπήκε δυνατά στο α΄ ημίχρονο θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό της και πίεσε την εστία του Φοίβου. Στο 15΄ το σουτ του Σταθάτου πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 20΄ οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Φώτης Παναγόπουλος πλάσαρε από κοντά, στην αγκαλιά του Μιχαλάκη. Τελικά, η πίεση μετουσιώθηκε σε γκολ στο 25΄. Ο Νικολόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαρμπαρούσης με πλασέ έγραψε το 0-1. Στη συνέχεια ο Φοίβος πήρε μέτρα στο γήπεδο και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε, στο 40΄. Ο Πατσίλης υποδέχτηκε τη μπάλα και με ατομική ενέργεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα. 1-1 ήταν το σκορ του α΄ μέρους.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Φοίβος βρέθηκε κοντά στο 2-1. Ήταν το 50ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Τερζίου, ο Χατζησάββας από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Στο 71’ ο Χατζηστάμου σούταρε δυνατά αλλά απέκρουσε ο γκολκίπερ του Φοίβου και δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πανηλειακός έμεινε και στο δεύτερο φετινό του παιχνίδι στον Όμιλο, με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νικολόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα.

Από κει και πέρα το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 73΄ ο Μπανουσάι πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Καπετανάκης απέκρουσε. Στο 75΄ ο Σταθάτος έχασε πολύ καλή ευκαιρία όταν σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι και στο 84΄ ο Καπετανάκης κράτησε το 1-1 σε σουτ του Μπάρδη. Εν τέλει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρμπαρούσης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και χάρισε μια σπουδαία νίκη στον Πανηλειακό, με δέκα παίκτες.

Φοίβος: Μιχαλάκης, Στελλάς (85΄ Καραγεωργίου), Τερζίου, Παϊζάνος, Νικήτας, Γαργάλης, Τζελάι (75΄ Μπάρδης), Πατσίλης (60΄ Μπανουσάι), Αρφαράς (81΄ Πεταυράκης), Χατζησάββας, Ορφανίδης.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Καμβύσης (81΄ Βουργουντζής), Σταθάτος, Μπουρνέλης, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Παναγόπουλος (60΄ Μπάρκας), Νικολόπουλος.