Ιστορική ανατροπή η ΑΕΚ, 3-2 τον Ολυμπιακό

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 46', η ΑΕΚ γύρισε το ματς με δύο γκολ του Χριστοδουλόπουλου (γκολάρα με φάουλ για το 2-2) και νίκησε στο τέλος με 3-2 τον Ολυμπιακό με γκολ του Μάνταλου στο 90'. Παθητικός ο Ολυμπιακός του Χάσι, κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Χριστόδουλόπουλο και με την είσοδο του Λιβάγια στο 2ο ημίχρονο, η ΑΕΚ έκανε μια τεράστια ανατροπή και νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό, που ήταν μπροστά με 0-2 μέχρι το 64'.

Ο Μανόλο Χιμένεθ κράτησε τον Αραούχο στη βασική ενδεκάδα μετά τον αγώνα με τη Λαμία και επανέφερε τον Σιμόες στο πλευρό του Γιόχανσον στη μεσαία γραμμή. Αλλαγή είχαμε στα άκρα της άμυνας, αφού η παρουσία του Γκάλο στη βασική ενδεκάδα για πρώτη φορά μετά τον αγώνα στα Γιάννενα έστειλε τον Μπακάκη στα αριστερά.

Ο Μπέσνικ Χάσι έδωσε φανέλα βασικού στους παίκτες που φάνηκαν στον μεσοβδόμαδο αγώνα Κυπέλλου με τον Αστέρα. Ο Ταχτσίδης ξεκίνησε για πρώτη φορά στην Super League Σουρωτή με τον Ζντιέλαρ να κάθεται στον πάγκο, ενώ και ο Εμενίκε ήταν για πρώτη φορά βασικός στο πρωτάθλημα. Ο Οφόε ξεκίνησε πίσω απ'τον Νιγηριανό, με τον Φορτούνη να μένει στον πάγκο.

Και οι δύο προπονητές πήγαν σε 4-2-3-1, με τον Σιμόες να είναι ο μοναδικός γρήγορος απ'τους τέσσερις μέσους, ενώ και οι δύο ομάδες δεν είχαν αριστεροπόδαρο μπακ, αφού στα αριστερά της άμυνας ξεκίνησαν Φιγκέιρας και Μπακάκης.

Η είσοδος του Λιβάγια άλλαξε το ματς

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτ/νιας), Λάζαρος Δημητριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Σιμόες (28' Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (90+4' Αϊντάρεβιτς(, Κλωναρίδης (46' Λιβάγια), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό (71' Ζντιέλαρ), Ένχελς, Φιγκέιρας, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οτζίτζα, Καρσελά (82' Πάρντο), Μάριν (65' Σεμπά), Εμενίκε.

Γκολ: 64', 80' Χριστοδουλόπουλος, 89' Μάνταλος / 22' Μάριν, 46' Οτζίτζα Οφόε

Κάρτες: 24' Αραούχο, 50' Μάνταλος, 90+2' Λιβάγια / 8' Οτζίτζα Οφόε, 45+1' Μάριν, 50' Ρομαό, 79' Ζιλέ, 95' Ταχτσίδης

Κόκκινες: 90+4' Τσόσιτς / 90+4' Ένχελς

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΑΠ'ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΜΠΗΚΕ Η ΑΕΚ

Ο αγώνας ξεκίνησε με την απόλυτη έκφραση των προθέσεων της ΑΕΚ. Η Ένωση είχε σαφή στόχευση στα δεξιά της, στην αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Χιμένεθ είχαν σαφή διάθεση να παίξουν από εκεί, να φτιάξουν συνεργασίες όχι μόνο με το δίδυμο των Χριστοδουλόπουλου-Γκάλο, αλλά και με παίκτες (Μάνταλος-Σιμόες) οι οποίοι πήγαιναν στα δεξιά.

Η ΑΕΚ βρήκε από δεξιά δύο κεφαλιές (Αραούχο-Λάζαρος) μόλις στο 1ο λεπτό του ντέρμπι, ενώ στο 2ο λεπτό το λάθος του Μάριν έφερε σουτ του Λάζαρου εντός περιοχής (εννοείται από δεξιά) που μπλόκαρε χαμηλά ο Καπίνο.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και ήθελε να βρει ένα γκολ νωρίς, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα με την πίεση των παικτών του Χιμένεθ. Ο Ολυμπιακός ήταν περιορισμένος στο δικό του μισό, δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και έψαχνε με μακρινές μπαλιές τον Εμενίκε και τον Καρσελα.

Ο ΚΑΡΣΕΛΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟ, Ο ΜΑΡΙΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ

Παρόλα αυτά, η καλύτερη στιγμή του πρώτου εικοσαλέπτου άνηκε στους ερυθρόλευκους. Στο 13' ο Ολυμπιακός έσπασε το πρες, ο Μάριν μπήκε περιοχή και σήκωσε προς το δεύτερο δοκάρι και τον Ζιλε. Ο Βέλγος έστρωσε με το κεφάλι, αλλά ο Καρσελά έκανε άθλια εκτέλεση με το δεξί φάτσα με τον Ανέστη.

Ο Καρσελά έχασε το εύκολο, ο Μάριν έβγαλε το δύσκολο. Στο 22' ο Ολυμπιακός κέρδισε πλάγιο στα αριστερά και ο Οφόε το εκτέλεσε γρήγορα προς την περιοχή της ΑΕΚ. Ο Μάριν κινήθηκε πιο γρήγορα απ'τους αμυντικούς της Ένωσης και εκτέλεσε με τη μία, με μία εκπληκτική λόμπα με το δεξί έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και η ΑΕΚ είχε μόλις δεχθεί το πρώτο της γκολ στη φετινή Super League Σουρωτή.

ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΗ Η ΑΕΚ, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 0-2

Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Ολυμπιακός. Η ΑΕΚ σοκαρίστηκε απ'το 0-1, ο αρχικός ενθουσιασμός πέρασε και η Ένωση είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία. Το πλάνο "παίζουμε απ'τα αριστερά, η μπάλα στον Λάζαρο κι ο Κλωναρίδης πατάει περιοχή στο πλευρό του Αραούχο" ήταν μονοδιάστατο: ο Ολυμπιακός έστειλε πολλούς παίκτες στα αριστερά του, ενώ η Ένωση δεν είχε παίκτη να δώσει πλάτος στην άλλη πλευρά, αφού ο Μπακάκης προσέφερε ελάχιστα με ανάποδο πόδι.

Έτσι ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν αισθανόταν απειλή (τελευταίο σουτ της ΑΕΚ εντός περιοχής στο 7'), αλλά είχε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Στο 32' ο Εμενίκε έβγαλε αντεπίθεση βγαίνοντας στα αριστερά, έβαλε στην πλάτη του τον Βράνιες και γύρισε κεντρικά. Ο Οφόε έδωσε στον Καρσελά, ο οποίος έφερε την μπάλα στο αριστερό, αλλά δεν εκτέλεσε όπως θα έπρεπε και ο Ανέστης απέκρουσε στη γωνία του.

ΜΕΣΑ Ο ΛΙΒΑΓΙΑ, ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΟΦΟΕ

Ο Χιμένεθ στο ημίχρονο έκανε την αναμενόμενη αλλαγή, με τον Λιβάγια να παίρνει τη θέση του Κλωναρίδη και τον Μάνταλο να έρχεται στα αριστερά της επίθεσης, για να αποκτήσει ισορροπία η ανάπτυξη της Ένωσης. Πριν προλάβουν να πάρουν οι παίκτες τις θέσεις τους στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός χτύπησε ξανά.

Ο Οφόε κινήθηκε κεντρικά και πάσαρε κάθετα στον Εμενίκε στην περιοχή. Το διώξιμο του Μπακάκη έφερε την μπάλα ξανά κεντρικά και ο Βέλγος με ένα εκπληκτικό πλασέ με το αριστερό έστειλε την μπάλα ψηλά στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Ανέστη για να κάνει το 0-2 στο 46'.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΑΕΚ ΜΕ 4-4-2 ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Ο Ολυμπιακός είχε "μαξιλαράκι" δύο γκολ, αλλά η Ένωση προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Οι αλλαγές του Χιμένεθ είχαν κάνει την ΑΕΚ πιο απειλητική, όχι μόνο γιατί ο Αραούχο είχε το στήριγμα του Λιβάγια, αλλά κυρίως γιατί η Ένωση μπορούσε πλέον να παίξει και απ'τα αριστερά, ακουμπώντας την μπάλα στον Μάνταλο και να μην τα περιμένει όλα απ'τον Χριστοδουλόπουλο στα δεξιά.

Στο 56' ο αρχηγός της ΑΕΚ σήκωσε στο κόψιμο του Μπακάκη, ο Ταχτσίδης έκανε λανθασμένη εκτίμηση και ο Καπίνο βγήκε έγκαιρα για να αποκρούσει εξ επαφής το τελείωμα του αριστερού μπακ της ΑΕΚ.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πήρε φάση και απ'τον Λιβάγια, όταν ο Κροάτης βγήκε στα δεξιά, έκανε ωραίο γύρισμα στο 2ο δοκάρι, αλλά ο Αραούχο έκανε κακή προβολή.

ΜΕΙΩΣΕ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ, ΕΥΘΥΝΗ Ο ΚΑΠΙΝΟ

Μια, δύο, στην τρίτη φάση η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που δικαιούταν για την προσπάθειά της μετά το 2-0. Ο Μάνταλος πάλι δημιούργησε από αριστερά, όταν σήκωσε την μπάλα προς τον Αραούχο στην περιοχή.

Ο επιθετικός της Ένωσης κατέβασε με το στήθος και έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο που ήταν μόνος δεξιά. Η άμεση εκτέλεση ήταν δυνατή, ο Καπίνο δεν είχε καλή αντίδραση και η ΑΕΚ μείωσε το σκορ.

Η Ένωση είχε ορμή και δεν τίποτα να χάσει, την ώρα που το δίδυμο Ταχτσίδη-Ζιλέ είχε αργές αντιδράσεις κι ειδικά ο Βέλγος ήταν πολύ κουρασμένος και βαρύς. Ο Χάσι απάντησε με αλλαγή στα άκρα, με τον Σεμπά να παίρνει τη θέση του Μάριν στο 65'.

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Πάνω που το ματς πήρε φωτιά, ο αγώνας διέκοπη για 13 λεπτά. Συμπλοκές οπαδών με την αστυνομία εκτός γηπέδου έφεραν χρήση δακρυγόνων, τα οποία έκαναν αποπνικτική την ατμόσφαιρα για τους πάντες μέσα στο "Σπύρος Λούης".

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Χάσι έκανε και δεύτερη αλλαγή, που κάπως ξάφνιασε. Ο Ζντιέλαρ μπήκε στο ματς, αλλά όχι για να πάρει τη θέση κάποιου απ'τους μέσους. Ο Ρομαό (που είχε κίτρινη και "φλέρταρε" με την αποβολή) βγήκε απ'το ματς, ο Ζντιέλαρ πήγε στο πλευρό του Ζιλέ και στόπερ δίπλα στον Ένχελς πήγε ο Ταχτσίδης.

Ο Ολυμπιακός στην ουσία αμυνόταν με 4-1-4-1, με τον Ζντιέλαρ στο "1" πίσω απ'την τετράδα των Σεμπά, Οφόε, Ζιλέ, Καρσελά, αλλά οι ερυθρόλευκοι έδειχναν πολύ "εύθραυστοι" αμυντικά.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

Η ΑΕΚ συνέχισε με την ίδια ορμή που είχε πριν τη διακοπή. Στο δίλεπτο 70-71 Αραούχο και Χριστοδουλόπουλος απείλησαν από μακριά και στο 72' συνεργάστηκαν σε στημένη φάση. Ο Λάζαρος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Αραούχο πήρε ανενόχλητος κεφαλιά από κοντά, αλλά ήταν κακή κι ο Καπίνο μπλόκαρε.

Παρά το γκολ του Οφόε μόλις στο πρώτο λεπτό, το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ΑΕΚ, που πίεζε για την ισοφάριση. Στο 80' η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ αριστερά και μακριά απ'την περιοχή. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο Γ της εστία του Καπίνο, που παρακολούθησε ανήμπορος.

ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ, ΤΟΝ "ΠΑΤΗΣΕ" ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ήταν φανερό πως ο Ολυμπιακός κοιτούσε το ρολόι και περίμενε να λήξει το ματς και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Χάσι ήταν παθητική σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έχασε προβάδισμα δύο γκολ, την ώρα που η ΑΕΚ είχε το μομέντουμ και ορμή για να κυνηγήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Τελικά η Ένωση δικαιώθηκε. Ο Λιβάγια επανέλαβε τη φάση του 59', βγήκε δεξιά και γύρισε προς το 2ο δοκάρι. Αυτή τη φορά εκεί δεν ήταν ο Αραούχο, αυτή τη φορά ήταν ο Μάνταλος, που πρόλαβε τον Ομάρ και εξ επαφής έκανε το 3-2.

Στο φινάλε του αγώνα Τσόσιτς και Ένχελς αποβλήθηκαν σε συμπλοκή και το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου βρήκε τους παίκτες της ΑΕΚ να στήνουν ένα τρελό γλέντι και τον κόσμο να τους αποθεώνει.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Η διακοπή για τα δακρυγόνα έδειξε σαν να έχει φρενάει την ορμή της ΑΕΚ που έψαχνε την ισοφάριση, αλλά ο Λάζαρος είχε διαφορετική άποψη. Η εκτέλεση του στο φάουλ για το 2-2 θα μείνει στην ιστορία των εγχώριων ντέρμπι και έδωσε στην Ένωση το δικαίωμα να πάρει στο τέλος αυτό που τξς άξιζε με βάση την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Δεν χρειάστηκε να πάρει κάποια μεγάλη απόφαση ο Σιδηρόπουλος. Είχε κάποια σφυρίγματα έδρας, συνολικά δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, αλλά καλή διαιτησία δεν έκανε.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Σίγουρα ο Χριστοδουλόπουλος. Ο Οφόε ήταν παρών σε ό,τι καλό έφτιαξε ο Ολυμπιακός, ο Μάριν πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, αλλά τον τίτλο τον δικαιούται 100% ο Χριστοδουλόπουλος, που έκανε πάρα πολλά απ'την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Πάλεψε μόνος του στο 1ο ημίχρονο, βρήκε συμπαραστάτες στο 2ο, έβαλε δύο γκολ για να γίνει το 2-2 και τελικά να πάρει το ματς η ΑΕΚ στο τέλος.

Η είσοδος του Λιβάγια άλλαξε το ματς, αλλά ο Λάζαρος ήταν πρωταγωνιστής σε όλο τον αγώνα.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η άρνηση της ΑΕΚ να παραδοθεί. Η Ένωση έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ και ξεκίνησε το 2ο δεχόμενη και δεύτερο γκολ. Παρόλα αυτά, με την είσοδο του Λιβάγια και τον Μάνταλο στα αριστερά, με τον οίστρο του Λάζαρου και προσπάθεια απ'όλους, η ΑΕΚ έφερε τούμπα το ματς και πήρε μια τεράστια νίκη.

Τρία σερί χρόνια η Ένωση κερδίζει ως γηπεδούχος τον Ολυμπιακό, αλλά για πρώτη φορά τον νίκησε στον πρώτο γύρο, ενώ η ίδια είναι πρώτη στη βαθμολογία. Ο Χιμένεθ κατέβασε μονοδιάστατη ΑΕΚ στην αρχή του ματς, αλλά με την είσοδο του Λιβάγια και ένα θαρραλέο 4-4-2 έκλεισε τον Ολυμπιακό και τον νίκησε δίκαια.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η διακοπή στο 69'. Είναι δύσκολο να δεχθεί κανείς πως είναι σωστή η απόφαση για χρήση δακρυγόνων έξω από ένα γήπεδο ποδοσφαίρου. Έχουμε δει αμέτρητα ματς να διακόπτονται, προσωρινά ή οριστικά, για επεισόδια και χουλιγκανισμούς μέσα στα γήπεδα, αλλά παραπάει να έχουμε διακοπή και δακρυσμένους ποδοσφαιριστές και φιλάθλους για κάτι που έγινε έξω απ'το "Σπύρος Λούης".