Κυπελλούχος Ηλείας ο Πανηλειακός

Νίκησε 3-0 τον μαχητικό Ξενοφώντα στον τελικό, με όλα τα γκολ στο β΄ ημίχρονο

Του Κώστα Πλιάγκου

Ο Πανηλειακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον 46ο τελικό του Κυπέλλου Ηλείας, το απόγευμα του Σαββάτου, στο Ενωσιακό γήπεδο της Σπιάντζας. Νίκησε 3-0 τον μαχητικό Ξενοφώντα και πανηγύρισε το όγδοο Κύπελλο στην ιστορία του. Μάλιστα, επέστρεψε στο θρόνο μετά από 9 χρόνια, καθώς το 2008 ήταν η τελευταία φορά που είχε κατακτήσει το τρόπαιο, όταν είχε επικρατήσει 1-0 του Α.Ο. Κάστρου.

Στο κατάμεστο από 1500 φιλάθλους Ενωσιακό γήπεδο, οι ερυθρόλευκοι του Πύργου ήταν καλύτεροι κι έφτασαν απόλυτα δίκαια στην επικράτηση, έστω κι αν ήταν  άσφαιροι στο α΄ ημίχρονο.
Ο Σπύρος Αντωνόπουλος παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-2-3-1. Ο Θεοδωρακόπουλος ήταν κάτω από τα γκολπόστ, Παναγιωτόπουλος και Τσουκαλάς στο κέντρο της άμυνας, με τον δεύτερο να επιτηρεί τον Μπάρκα, ο Παπαπέτρου δεξιά και ο Σωτηρόπουλος αριστερά στην άμυνα, αμυντικά χαφ ήταν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μπεγλεκτσή, αποτελούνταν από τους Πλαστουργό (αριστερά), Χατζηστάμου (δεξιά) και τον Κώστα Βλαχόπουλο στο κέντρο.
Στην αντίπερα όχθη, ο Ντίνος Παναγιωτακόπουλος επέλεξε ενισχυμένο άξονα και σύστημα 4-1-4-1. Ο Κουτρουμπής ήταν τερματοφύλακας, την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Παναγόπουλος, Τσάμπρας (στόπερ), αριστερά ο Πλατανίτης και δεξιά ο Μυλωνάς, μπροστά από τα στόπερ ήταν ο Δαβουρλής και στη μεσαία γραμμή οι Δημάκης, Αναμουρλίδης στον άξονα και οι Μιλοσέφσκι, Μπακατσέλος στα άκρα, με σέντερ-φορ τον Δημήτρη Μπάρκα.

Κυρίαρχος αλλά άστοχος στο α΄ μέρος
Στο α΄ ημίχρονο ο Πανηλειακός είχε την εδαφική υπεροχή κι έφτασε 4 φορές κοντά στο γκολ, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει, τη στιγμή που ο Ξενοφών ήταν καλός ανασταλτικά, όχι όμως και μεσοεπιθετικά καθώς δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Θεοδωρακόπουλου. Στο 12ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι του Πύργου έφτασαν για πρώτη φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Νιφορόπουλος σούταρε από αριστερά μέσα στην  περιοχή αλλά ο Κουτρουμπής απέκρουσε στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Από το 20΄ και μετά η πίεση του Πανηλειακού αυξήθηκε και στο 24΄ ο κορυφαίος ερυθρόλευκος Δημήτρης Χατζηστάμου που δημιούργησε πολλά προβλήματα από δεξιά στην άμυνα του Ξενοφώντα, πέρασε δύο παίκτες, μπήκε στην περιοχή σέρβιρε ωραία στον αμαρκάριστο Μπεγλεκτσή, αλλά αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ.
Στο 33΄ ο Σωτηρόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από 30 περίπου μέτρα και ανάγκασε τον Κουτρουμπή να εκτιναχθεί και με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού να διώξει σε κόρνερ.
Στο 41΄ έγινε μια δύσκολη φάση διαρκείας, που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων και από τις δύο ομάδες! Σε βαθιά σέντρα που έγινε, ο Κουτρουμπής «παρενοχλήθηκε» στα όρια της μικρής περιοχής από τον Παναγιωτόπουλο και τον Μπεγλεκτσή και δεν κατάφερε να μπλοκάρει, η μπάλα έφτασε στον Παναγιωτόπουλο που ανατράπηκε από τον Κουτρουμπή και εν συνεχεία δεξιά στον Βλαχόπουλο, αυτός σούταρε δυνατά αλλά ο Αναμουρλίδης έβαλε το σώμα του δίπλα στο δοκάρι και απέκρουσε σε κόρνερ. Ο μεν Πανηλειακός φώναξε για πέναλτι στον Παναγιωτόπουλο, ο δε Ξενοφών για επιθετικό φάουλ στον Κουτρουμπή στην αρχή της φάσης. Ο διαιτητής Μάριος Λαμπρόπουλος θεώρησε πως δεν υπήρχε κάτι επιλήψιμο και έδειξε κόρνερ.
Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του α΄ ημιχρόνου, με τον Πανηλειακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις για γκολ και τον Ξενοφώντα να αμύνεται με σθένος.

Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ξενοφώντα
Κι ενώ όλα προοιώνιζαν ότι το β΄ μέρος θα κυλήσει στο ίδιο μοτίβο, ένα τραγικό λάθος του Τσάμπρα στο 47΄, έδωσε την ευκαιρία στον Πανηλειακό να πάρει κεφάλι στο σκορ και από κει και πέρα όλα να γίνουν πιο εύκολα, στους ανοιχτούς χώρους που βρήκε πλέον η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπολου. Στο 47΄ λοιπόν, έγινε μια μπαλιά προς τον Χατζηστάμου που είχε περάσει αριστερά στο β΄ μέρος, ο Τσάμπρας επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα με το κεφάλι στον Κουτρουμπή, ασθενώς όμως, παρενεβλήθη ο Χατζηστάμου και με ψύχραιμο πλασέ στην απέναντι γωνία άνοιξε το σκορ για τους ερυθρόλευκους του Πύργου, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους του Πανηλειακού, που γέμισαν ασφυκτικά τη τσιμεντένια κερκίδα.
Με τη σέντρα, ο Ξενοφών έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Δημάκης βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, μπήκε κατά μέτωπο, αλλά έχασε το κοντρόλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, βγήκε ο Θεοδωρακόπουλος κι έδιωξε με τα πόδια.  Στο 58΄ ένα σουτ του Βλαχόπουλου από δεξιά μέσα στην περιοχή πέρασε λίγο άουτ και από το 65΄ και μετά ο Ντίνος Παναγιωτακόπουλος αναγκάστηκε να ρισκάρει. Πέρασε στο παιχνίδι τον Πάρη Κωνσταντόπουλο δίπλα στον Μπάρκα, άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, με τον πολύ καλό προχθές Κυριάκο Αναμουρλίδη δεξιά και τον νεοεισελθόντα Νεκτάριο Ζούλη αριστερά και ο Πανηλειακός από την άλλη βρήκε περισσότερους χώρους στη μεσαία γραμμή, όπως ήταν φυσιολογικό κι έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Κουτρουμπή. Το 0-2 όμως έγινε ξανά από λάθος της άμυνας του Ξενοφώντα, στο 70ο λεπτό. Ο Πλαστουργός σούταρε λίγο μέσα από την περιοχή, ο Κουτρουμπής φαινόταν πως δεν θα είχε πρόβλημα να μπλοκάρει, η μπάλα όμως έφυγε από την αγκαλιά του και ο Βλαχόπουλος που καιροφυλακτούσε την έσπρωξε στα δίχτυα.
Ο τελικός πλέον είχε κριθεί και οι Πυργιώτες στο 75΄ απλά σφράγισαν τη νίκη τους. Ο Πλαστουργός, που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο β’  ημίχρονο παίζοντας δεξιά,  έβγαλε κάθετη πάσα στον Στούπη και αυτός δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ κι έγραψε το 0-3. Το παιχνίδι τελείωσε με δύο καλά απευθείας φάουλ, ένα του Μιλοσέφσκι στο 83΄ που πέρασε λίγο άουτ κι ένα του Νιφορόπουλου στο 86΄ που απέκρουσε με υπερένταση στη δεξιά του γωνία ο Κουτρουμπής.
Με τη λήξη του τελικού, ο Μάριος Λαμπρόπουλος που είχε σε γενικές γραμμές μια καλή διαιτησία μαζί με τους βοηθούς του Πήττα και Καραλή, έδειξε απευθείας κόκκινη στον τερματοφύλακα του Ξενοφώντα, Κώστα Κουτρουμπή, για εξύβριση.
Καλύτεροι από τους Κυπελλούχους, οι Παναγιωτόπουλος, Τσουκαλάς, Χατζηστάμου και Πλαστουργός ενώ από τους φιναλίστ οι Παναγόπουλος, Δαβουρλής, Αναμουρλίδης.

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Μυλωνάς, Πλατανίτης (74' Ζαπάντης), Τσάμπρας, Παναγόπουλος, Δημάκης (66' Ζούλης), Μπακατσέλος (66' Κωνσταντόπουλος), Δαβουρλής, Μπάρκας, Μιλοσέφσκι, Αναμουρλίδης.
Πανηλειακός: Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Χατζηστάμου, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Πλαστουργός (77' Παναγόπουλος), Στούπης, Μπεγλεκτσής (73' Σκοζάι), Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος (82΄ Χατζηαράπης).

*Με 20 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε ο τελικός, λόγω των βραβεύσεων που προηγήθηκαν: της διαιτητικής τετράδας (4ος ήταν ο Μαρκαντωνάτος) και του χορηγού της διοργάνωσης, Διονύση Τσακοπιάκου – ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ.
*Στο «Τετράστιχο» γιόρτασε το βράδυ του Σαββάτου την κατάκτηση του Κυπέλλου ο Πανηλειακός, με την παρουσία και του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της ομάδας, Θοδωρή Αρμύλαγου.