Κόροιβος Volley: Νικητής κόντρα στην Καλαμάτα

Με 3-2 σετ επικράτησε χθες ο Κόροιβος κόντρα στην Καλαμάτα για το πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ των ανδρών, στο Κλειστό της Αμαλιάδας σε έναν αγώνα για γερά νεύρα. Ήταν ένα παιχνίδι, που πρόσφερε πλούσιο θέαμα και από τις δύο ομάδες και ικανοποίησε τους φιλάθλους μας.  Ήταν ένα ντέρμπι με μεγάλη αγωνία για την εξέλιξη της αναμέτρησης που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών αφού οι δύο ομάδες έπαιρναν η κάθε μία τον πόντο της μετά από πολύ δυνατές μάχες . Στο πρώτο σετ ο Κόροιβος επικράτησε σχετικά εύκολα της Καλαμάτας με 25-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν δικό τους το δεύτερο και το τρίτο σετ με 21-25 και 19-25 αντίστοιχα. Η αδρεναλίνη έφτασε όμως στα ύψη καθώς ο Κόροιβος κατάφερε ισοφαρίσει στο τέταρτο σετ με 25-19 και να οδηγηθεί στο πέμπτο σετ. Με σύμμαχο την καλή ψυχολογία και τον κόσμο του κέρδισε το τάι μπρέικ με σκορ 15-12 και τον αγώνα. Οι δύο αυτοί βαθμοί δίνουν μεγάλη ανάσα και κουράγιο να συνεχίσουν οι μπλε τις προπονήσεις κοιτάζοντας με ηρεμία τον επόμενο αγώνα.
Ο προπονητής της ομάδας κ. Ανδρέας Γκρουμούσας δήλωσε ότι «…καταφέραμε μια πολύ σημαντική νίκη σε σχέση με την προσπάθεια που κάνουμε να παραμείνουμε στην Α2 Εθνική κατηγορία, απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Όσον αφορά εμάς πιστεύω πως ίσως είχαμε την καλύτερή μας  φετινή εμφάνιση. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ομάδας μας και να συνεχίσουμε μαζί την προσπάθεια παραμένοντας ταπεινοί».