Κόροιβος Αμαλιάδας: Ήττα στη Ρόδο από τον Κολοσσό με 82-75

Ο Κόροιβος ζόρισε τον Κολοσσό όμως οι Ροδίτες επικράτησαν στο "Βενετόκλειο" με 82-75 κι άφησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς νίκη μακριά από την έδρα τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Κόροιβος διεκδίκησε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του έπειτα από πέντε... αποτυχημένες προσπάθειες όμως ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 82-75 στο "Βενετόκλειο" κι ανέβηκε στο 6-7 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Ηλείας έπεσε στο 4-9.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντομινίκ Γουέιτερς έκανε τη διαφορά για τους Ροδίτες, κόντρα στον Κόροιβο. Σκόραρε 23 πόντους με 4/4 βολές, 8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 32'43''. Επίσης, σημείωσε τέσσερις σερί πόντους για τον Κολοσσό όταν ο Κόροιβος μείωσε σε 71-68, κάνοντας το 75-68 και "κλειδώνοντας" τη νίκη στο 1'42'' για τη λήξη.

Ο αριθμός

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/26 βολές, αντί 13/24 του Κολοσσού όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν ποδαρικό στις νίκες μακριά από την έδρα τους.

Ο αγώνας

Ο Ρόουλ Μάρσαλ ισοφάρισε προσωρινά για τον Κόροιβο (9-9, 5'20'') όμως ο Σμιθ σκόραρε τους επόμενους έξι πόντους για τον Κολοσσό (15-9, 8'38'') που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 15-11. Ο Ρούμπιο έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων όμως ο Κολοσσός άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (30-20), έπειτα από καλάθι του Γουέιτερς. Ο Κόροιβος "έτρεξε" σερί 6-0 και μείωσε σε 30-26 ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-28.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Γιαννακίδης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 39-34 ωστόσο οι συνεχόμενοι πόντοι των Τσάμη, Γουέιτερς μετέτρεψαν το... εύθραυστο 45-39 σε 52-39 για τους Ροδίτες, στο 27'11''. Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 57-45 ενώ το τρίποντο του Βασίλιεβις έκανε το 57-48, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο Κόροιβος έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Ντέιβις μείωσε σε 66-65 με γκολ-φάουλ στο 35'41''. Ο Βασίλιεβιτς διαμόρφωσε το 71-68 όμως ο Γουέιτερς σκόραρε τέσσερις σερί πόντους για τον Κολοσσό, κάνοντας το 75-68 στο 1'42" για τη λήξη του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 79-75 με 2/2 βολές του Σάσα Βασίλιεβιτς στα 25''. Ο Κολοσσός επικράτησε με 82-75 κόντρα στον Κόροιβο που παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 37-28, 57-48, 82-75.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Γουέιτερς 23 (1), Μανωλόπουλος 12 (2), ΣΜιθ 14, Στεφανίδης 1, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Τσάμης 9 (1), Χάγκινς 12.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 6 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (2), Κανονίδης 6, Φιλιππάκος, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 9, Γαλιώτος.