Κόροιβος: Αναμενόμενη ήττα από ΠΑΟ, αλλά στάθηκε καλά

Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες του και με κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε 25 πόντους, νίκησε με 88-76 τον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ, διατηρήθηκε στο κόλπο της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Νταρουσάφακα.

Παρά το κάπως... μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός σιγά - σιγά βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πήρε σκορ από όλους τους παίκτες τους και με ένα φορτσάρισμα στη δεύτερη περίοδο πήρε τελικά τη νίκη κόντρα στον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ με .

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν το παιχνίδι με διαδοχικά άστοχα σουτ των Γκιστ, Καλάθη και Γιάνκοβιτς, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το "τριφύλλι" βρήκε τις λύσεις και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού, ψάχνοντας τρόποους να σταματήσει τη δράστη του Τσάπιν που ήταν και η βασική... πηγή αντίστασης του Κοροίβου και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους.

Όλα αυτά μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς "καθάρισαν" το ματς, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 88-76. Πλέον, το "τριφύλλι" στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Κωνσταντινούπολης με την Νταρουσάφακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76

Παναθηναϊκός: Χέινς 11, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Φελντέιν 25, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χάντερ 6.

Κόροιβος: Άλεν 17, Συνετός, Πουλιανίτης 6, Χριστοδούλου 3, Χαριτόπουλος 4, Κόβατς 4, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 10, Μπάτης, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22, Χάρις 11.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τζέιμς Φελντέιν. Ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και της αναμέτρησης με 25 πόντους. Μάλιστα, σκόραρε τους περισσότερους από αυτούς στην τρίτη περίοδο, όταν το "τριφύλλι" κατάφερε να ξεφύγει και να... χτίσει μια διαφορά ασφαλείας που διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Κόροιβος στάθηκε καλά στο ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας ήταν φανερή στη συνέχεια, όταν οι φιλοξενούμενοι "κατέρρευσαν" και άφησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Θετικό για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς το γεγονός πως η ομάδα του βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες, με κορυφαίο τον Φελντέιν. Πλέον, οι "πράσινοι" στρέφουν την προσοχή στο επικείμενο ματς με την Νταρουσάφακα.