Κόροιβος: Στην Πάτρα βρήκε το δρόμο του 62-60 τον Απόλλωνα

Με καλάθι του Χάρις στην εκπνοή ο Κόροιβοςς πήρε το πελοποννησιακό ντέρμπι και νικώντας 62-60 τον Απόλλωνα στην Πάτρα ξεχρέωσε για την εντός έδρας ήττα από τα Τρίκαλα.

Ο αγώνας

Η τριπλέτα των Πάλμπλαντ, Μέιερ, Πέρι έδωσε λύσεις στην επίθεση του Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κόροιβο (12-9, 6'25"). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως οι Αχαιοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-14. Εν συνεχεία ο Ντάνκαν έστειλε τη διαφορά στο +4 (18-14) όμως ο Κόροιβος "έτρεξε" σερί 7-0 και προηγήθηκε 18-21 με τον Χάρις, στα 5'48" για τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου βελτιώθηκε στην άμυνα, ο Ανδρέας Χριστοδούλου έκανε το 23-28 με 2/2 βολές ενώ ο νεοαποκτηθείς Κέλεν Θόρντον "έγραψε" το 27-32 του ημιχρόνου.

Ο Κόροιβος προηγήθηκε δυο φορές με +8 (28-36, 22'14" και 32-40, 24'07") όμως ο Πάλμπλαντ κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα Πάτρας, σκοράροντας κρίσιμους πόντους ως το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα οι "μελανόλευκοι" μείωσαν στον πόντο με τον Μέιερ (41-42, 27'50") αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Ο Μάρτιν Πάλμπλαντ σκόραρε εκ νέου, έφτασε τους 17 προσωπικούς πόντους (4/6 δίπ., 3/9 τρίπ.) και μείωσε σε 46-48 όμως ο Βασιλόπουλος έκανε το 51-60. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-60 στα 67" για το τέλος με δυο "κολλητά" τρίποντα των Βεργίνη, Πάλμπλαντ!

Μάλιστα ο Ντάνκαν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις από τον Χάρις στα 19.2" και ισοφάρισε 60-60 με 3/3 βολές όμως ο σέντερ του Κόροιβου ρέφαρε για το λάθος του, ευστόχησε σε "νεκρό" χρόνο με δεύτερη προσπάθεια και χάρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα του με 60-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-32, 41-43, 60-62.

Απόλλων Πατρών (Παπαχατζής): Αθανασούλας 3, Πάλμλαντ 20 (4), Ντάνκαν 9, Πελεκούδας, Μέιερ 8 (1), Τσουπ 3 (1), Αργυρόπουλος 4, Βεργίνης 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Τάταρης, Πέρι 3 (1), Νικολόπουλος.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 6 (9 ριμπ.), Χριστοδούλου 10, Τρότερ 17 (3), Βασιλόπουλος 5, Χάρις 16 (14 ριμπ.), Θόρντον 7, Πουλιανίτης, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 1, Κάουνσιλ.