Κύπελλο Ελλάδος: Νίκη στον πρώτο επίσημο αγώνα για τον Κόροιβο- Πέρασε από το Ηράκλειο

Νικηφόρος ήταν ο πρώτος επίσημος φετινός αγώνας του Κοροίβου, καθώς η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου νίκησε μέσα στο Ηράκλειο με 60- 71

την τοπική ομάδα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας με 61-65 την Καβάλα. Μάλιστα το συγκεκριμένο ματς αναμένεται να γίνει την Τετάρτη 28/9 αντί Σαββάτου 28/9, όπως είχε αρχικά οριστεί.

Η ηλειακή ομάδα προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 17-20 (τρίποντο Μπράουν στην εκπνοή), αν και το Ηράκλειο που ξεκίνησε πιο δυνατά είχε αρχικά προβάδισμα με 13-6 και 17-12 νωρίτερα, μέσα στο δεκάλεπτο.
Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26-37 ενώ στην επανάληψη ο Κόροιβος διεύρυνε το προβάδισμα σε 38-54 στο 30′ με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο 31:28 επτά συνεχόμενοι πόντοι του Τσερκιτζόγλου μειώσαν το σκορ σε 45-54 αλλά το ξέσπασμα του Ηρακλείου δεν ήταν αρκετό και το ταμπλό του γηπέδου έγραψε ως τελικο σκορ το 60-71.

Οι συνθέσεις:
Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Γεωργόπουλος, Κυπριωτάκης, Παπαδάκης 3, Τσερκιτσόγλου 12, Μαραγκάκης 7, Πετράκης 3, Πάνου 7, Λόλας 13, Λιανός 15, Πάλλης
Κόροιβος (Ντ. Καλαμπάκος): Γκότσερ 7, Μιχάλογλου, Σαχπατζίδης 5, Χατζηνικόλας 3, Σπυριδωνίδης 4, Μπράουν 19, Μιλουτίνοβιτς 22, Χαλ 5, Αποστολίδης 6, Μπεκρής