Κύπελλο Ηλείας- ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ: Ενιπέας Λατζοϊου - Πανηλειακός 0-5 - Επιστροφή πέντε . . . αστέρων!

Έδειξαν τα δόντια τους από νωρίς οι «ερυθρόλευκοι» και πέρασαν άνετα στην β’ φάση του κυπέλλου

Της Μαρίας Καραντώνη - Φωτό Βαγγέλης Δημητρόπουλος

Με… πεντάρα σηματοδότησε την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους ο Πανηλειακός, καθώς στο γήπεδο Λατζοϊου συνέτριψε με 5-0 τον φιλόδοξο Ενιπέα, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την β’ φάση του κυπέλλου Ηλείας, όπου τον περιμένει ο Εθνικός Αμπελοκάμπου.
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βλαχόπουλο- Νιφορόπουλο που έκαναν στην κυριολεξία «πάρτυ» στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν τη μεγάλη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους», χωρίς βέβαια να υστερούν οι συμπαίκτες τους, η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου έκανε θριαμβευτικό come back και αποζημίωσε τους δεκάδες φιλάθλους που κατέκλυσαν το γήπεδο Λατζοϊου.
Μάλιστα οι Πυργιώτες ήθελαν όσο τίποτε άλλο τη νίκη αυτή, για να δείξουν ποιος θα είναι το «αφεντικό» τη νέα σεζόν και παράλληλα ήθελαν να την αφιερώσουν στον Θοδωρή Βαγγόπουλος, ο οποίος αναρρώνει από πρόβλημα υγείας.
Στο αντίποδα ο φιλόδοξος Ενιπέας πλην των πρώτων λεπτών, κατά τα οποία οι παίκτες του κινήθηκαν με τον ενθουσιασμό τους, δε μπόρεσε να αντισταθεί στις… ορέξεις των ερυθρολεύκων.

Έδειξε τις διαθέσεις τους από νωρίς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και ενθουσιασμό στο πρώτο τέταρτο. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να απειλούν σιγά- σιγά και στο 15’ αμυντικός του Ενιπέα πρόλαβε κι έδιωξε με κεφαλιά καλό σουτ του Βλαχόπουλου κι ενώ η μπάλα είχε πάρει κλίση προς την εστία του Λαμπρόπουλου. Στο 23’ όμως από κόρνερ του Βλαχόπουλου και σε φάση διαρκείας στα καρέ, αφού έδιωξαν οι αμυντικοί, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή και πριν χτυπήσει στο έδαφος ο Νιφορόπουλος έπιασε το μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Λαμπρόπουλου (0-1), ενώ πέντε λεπτά αργότερα από κόρνερ Νιφορόπουλου η κεφαλιά του Μπουρνέλη έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 40’ σε σουτ του Μπρη ο Λαμπρόπουλος έδιωξε στην επαναφορά πλάσε Παπαπέτρου, ο Λαμπρόπουλος έδιωξε με τα πόδια αλλά στην προσπάθειά του χτύπησε με το κεφάλι στο δοκάρι (!). Ευτυχώς συνήλθε κι αφού σηκώθηκε καταχειροκροτήθηκε και εν συνεχεία αντικαταστάθηκε (μάλιστα και η αξονική στην οποία υπεβλήθη ήταν καθαρή).
Την θέση του κάτω από τα γκολποστ πήρε ο νεαρός Κατελούζος, με το ημίχρονο να κλείνει με ένα ακόμα γκολ του Πανηλειακού στις καθυστερήσεις, όταν από εκτέλεση φάουλ του Νιφορόπουλου από τα δεξιά πετάχτηκε πιο ψηλά ο Χατζηστάμου και με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Παράσταση για έναν ρόλο…

Στην επανάληψη ο Πανηλειακός μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο και μόλις 3 λεπτά μετά την έναρξή του έγινε το 0-3 με κεφαλιά του Τσουκαλά, έπειτα από κόρνερ του Βλαχόπουλου, ενώ στο 53’ σε σουτ του Βλαχόπουλου έξω από την περιοχή έδιωξε με τα πόδια ο Κατελούζος, ο οποίος δε νικήθηκε ούτε στο 56’ εξ επαφής από τον Μπρη (από παράλληλη του Χατζηστάμου).
Στο 58’ απείλησαν για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι όταν το σουτ του Παπαγεωργίου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σκοζάι μπήκε μόνος στην αντίπαλη περιοχή, ανετράπη από τον Βαγγόπουλο με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Από τα έντεκα βήματα ο Μπεγλεκτσής ανέβασε το σκορ σε 0-4.
Ο Πανηλειακός συνέχισε να απειλεί και στο 68’ από κόρνερ Νιφορόπουλου η κεφαλιά Μπουρνέλη έφυγε πάλι άουτ, ενώ στο 75’ από κάθετη πάσα του Βλαχόπουλου ο Παπαπέτρου έκανε το πλασέ κι έδιωξε στην γωνία του ο Κατελούζος.
Οι γηπεδούχοι πάντως δεν γλίτωσαν το πέμπτο τέρμα, αφού στο 93’ ο Βλαχόπουλος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το τελικό θριαμβευτικό 0-5.

Οι συνθέσεις

ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ: Λαμπρόπουλος (43' λ.τρ. Κατελούζος), Βαγγόπουλος, Γ.Γκουβέρος, Κοτσάκης, Χ. Κύτταρης, Σταματελάτος, Παπαδάτος (46' Οικονομίδης), Τσαντίλης, Μπακάλης, Παπαγεωργίου, Π. Τσίγκρηλας (68' Αλιμπέου)
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης, Παπαπέτρου, Γκουβέρος, Τσουκαλάς, Μπουρνέλης, Νιφορόπουλος, Βλαχόπουλος, Σκοζάι (64' Στούπης), Μπρης (77' Βουργουντζής), Χατζηστάμου (83' Καλαντζής), Μπεγλεκτσής