Με buzzer-beater του Κακλαμάνου η Καρδίτσα κέρδισε τον Κόροιβο

Δεν ξεκίνησε καλά ο Κόροιβος στην πρεμιέρα της Α2 και ηττήθηκε με 78-77 απο την Καρδίτσα στην έδρα της.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό που υποδέχτηκε τη νέα προσπάθεια των Κυανόλευκων, πήρε το ντέρμπι με τον Κόροιβο Αμαλιάδας, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Α2.

Με το σκορ να είναι 76-77, 15″ πριν το τέλος, ο Κακλαμάμος μίλησε τελευταίος για τους γηπεδούχους, κάνοντας μία ηρωική διείσδυση που κατέληξε στο αντίπαλο καλάθι για να χαρίσει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στους Καρδιτσιώτες που πανηγυρίστηκε με…παροξυσμό και τους νικητές στο φινάλε να κάνουν το γύρο του θριάμβου για να μοιραστούν τη χαρά με τους θεατές!

Έτσι, οι Κυανόλευκοι πήραν…το αίμα τους πίσω για την ήττα στο κύπελλο με τον ίδιο τρόπο, μάλιστα, αν και ο Λεϊμάνις προσπάθησε με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο (24 συνολικά) να ξαναγίνει ήρωας για τους φιλοξενούμενους, χωρίς επιτυχία.

Αν θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε παίχτες, στη γενικότερα ισορροπημένη εικόνα του ΑΣΚ στο ματς, θα λέγαμε ότι η πληθωρική εμφάνιση του Βαγγέλη Παπαδόπουλου σε άμυνα και επίθεση έκανε τη διαφορά, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μαγκουνή και τον νεαρό Θόδωρο Καρρά που αν και αποκτήθηκε τη Δευτέρα και είχε 39 πυρετό, έδωσε λύσεις στη ρακέτα, ενώ όταν η μπάλα «έκαιγε», Γράβας και Μόκφορντ προσέφεραν πλουραλισμό επιθετικά.

Ο ΑΣ Καρδίτσας ξεκίνησε με βασική σύνθεση τους Μαυρογιάννη, Κακλαμάνο, Μαγκουνή Γράβα και Παπαδόπουλο, με τον τελευταίο να τα πηγαίνει περίφημα στο ματσάρισμά του με τον Τσιάκο και να σημειώνει τους τέσσερις από τους οκτώ πρώτους πόντους των γηπεδούχων.

Με τους Γράβα-Παπαδόπουλο να παίζουν αρκετές φορές στο χάι-λόου, το σκορ ήταν οριακά υπέρ του ΑΣΚ έως το 6’ (8-6) αλλά το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από έλλειψη ρυθμού κα επιλογή μεγάλων σε διάρκεια επιθέσεων εκατέρωθεν. Στα επόμενα λεπτά ο ΑΣΚ συνέχισε να δημιουργεί σκορ από τη ρακέτα με τους Καλλέ και το γκολ-φάουλ του Μαγκουνή με αποτέλεσμα στο 8’ το σκορ να γίνει 13-8.

Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Κόροιβος κατάφερε να τρέξει σερί 0-11 και να προηγηθεί 13-19 στην ολοκλήρωση της α’ περιόδου.

Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Τζήμα επιχείρησε να βάλει ταχύτητα στο παιχνίδι της και να κατορθώσει να βρει τον τρόπο να λύσει τα προσαρμοσμένα στον Κακλαμάνο μαρκαρίσματα, με τα διαδοχικά τρίποντα εκατέρωθεν να ευνοούν, ωστόσο τον Κόροιβο που προηγήθηκε με +8 για το 17-25.

Μετά το τάιμ-άουτ του Τζήμα στο 14’ ο ΑΣΚ κατάφερε να αντιδράσει από τα 6,75μ. με τους Σαριμπαλίδη και Μόκφορντ να βρίσκουν στόχο και να μειώνουν σε 27-30, στο 6’, αναγκάζοντας τον Π. Σορώτο να καλέσει εκείνος τάιμ-άουτ για την ομάδα της Αμαλιάδας. Στο 17’ ο ΑΣΚ είχε ήδη καταφέρει να επιστρέψει από το -9 (21-30) όταν οι Παπαδόπουλος και Μόκφορντ πήγαν στη γραμμή των βολών και είχαν από 1/2 έκαστος για το 32-32.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο ΑΣΚ κατόρθωσε να τρέξει δικό του σερί με τους Μόκφορντ, Παπαδόπουλο και να πάει στα αποδυτήρια με το μεγαλύτερο προβάδισμά του έως εκείνη την ώρα για το 41-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο γηπεδούχοι κατάφεραν ξανά με τον Παπαδόπουλο να έχουν υπεροχή στη ρακέτα, φτάνοντας στο 47-39 στο 23’.

Στα επόμενα τρία λεπτά κυριάρχησε η αστοχία, για να «σπάσει» για λογαριασμό του ΑΣΚ με κάρφωμα του Καρρά, το δεύτερο στην αναμέτρηση για το 49-40 στο 26’.

Στο 27’ η διαφορά ξέφυγε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή, με τον Μαγκουνή από κοντά να σημειώνει το 51-40. Τη σκυτάλη από τον Παπαδόπουλο στη ρακέτα πήρε ο Καρράς στο σκοράρισμα, ενώ το tomahawk κάρφωμα του Γράβα και ένα τρίποντο του ίδιου παίχτη ξεσήκωσαν την κερκίδα για το 58-44 στο 29’ και το 60-48 στο 30’

Στην 4η περίοδο, ο Κόροιβος με τον Λεϊμάνις και τον Τσιάκο κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και έτσι το 63-48 με τρίποντο του Μόκφορντ να γίνει 63-58, με 0-10 σερί των φιλοξενούμενων στο 34’.

Η συνέχεια έφερε τάιμ-άουτ για τους γηπεδούχους και στην επαναφορά των ομάδων στο παρκέ, οι καταστάσεις ντέρμπι επανήλθαν με γκολ-φάουλ του Χείλαρη για το 63-61 στο 35’.

Ο ΑΣΚ κατάφερε στο 37’ με τρίποντο του Κακλαμάνου να πάρει «ανάσα» για το 69-65 όμως ο Λεϊμάνις με πέντε σερί πόντους έβαλε για πρώτη φορά τον Κόροιβο μπροστά στο 38’ για το 69-70.

Ο Μαυρογιάννης στο 2:09 διαμόρφωσε με τρίποντο το 72-70, όμως ο διαιτητής Τζιοπάνος χρέωσε με τεχνική ποινή τον Γιάννη Τζήμα (πάτησε την πλάγια γραμμή) και ο Λεϊμάνις αρχικά με μία βολή και έπειτα με τζαμπ σουτ ξαναέβαλε μπροστά τον Κόροιβο (72-73), 1:34 πριν το τέλος.

Με 1:16 να απομένουν, ο Τσιάκος αστόχησε σε δύο βολές, με την μπάλα να καταλήγει άουτ στη διεκδίκησή της, υπέρ του ΑΣΚ.Στα 53” ο Γράβας αστόχησε σε ντράιβ, με τον Λεϊμάνις να ευστοχεί σε νέο τζαμπ σουτ και να κάνει το 74-75, στα 41,7”.

Στα 20,8” ο Μαυρογιάννης πήρε την μπάλα από επαναφορά του Κακλαμάνου και σκόραρε κάτω από τη ρακέτα με φάουλ που δεν καταλογίστηκε, για το 76-75 που έφερε το τάιμ-άουτ του Κόροιβου.

Στα 15,3” καταλογίστηκε φάουλ στον Μαυρογιάννη που αμφισβητήθηκε έντονα, με τον Λεϊμάνις να πηγαίνει στη γραμμή των βολών και να έχει 2/2 για το 76-77.

Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Κακλαμάνος ο οποίος με ντράιβ εκτός ισορροπίας νίκησε τους πάντες στον αέρα και σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το νικηφόρο 78-77!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 41-34, 60-48, 78-77

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 9 (2), Σαριμπαλίδης 3 (1), Γράβας 9 (1), Παπαχρήστος 2, Μαυρογιάννης 5 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 15 (2), Καρράς 9, Παπαδόπουλος 9, Ερμείδης, Καλλές 2, Μαγκουνής 15 (1).

Κοροιβος Αμαλιάδας (Π. Σορώτος): Λεϊμάνις 24 (2), Μαραγκάκης 2, Καπώνης 10, Τσιάκος 13, Γκιουζέλης 6 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Χείλαρης 16 (1), Κελλίδης, Αχ. Γραββάνης, Κάτσος, Λαμπρόπουλος.