Μικτές Ηλείας: Έχασαν στην Πάτρα Παίδες και Νέοι

Τα ματς της 3ης αγωνιστικής  για την Α’ φάση του πρωταθλήματος προεπιλογής ΕΠΟ έδωσαν χθες οι Μικτές ομάδες ΕΠΣ Ηλείας Νέων και Παίδων απέναντι στις αντίστοιχες ομάδες της Αχαϊας στο Ενωσιακό γήπεδο Πάτρας. Με απολογισμό δυο ήττες, που και στα δυο ματς διαμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΙΔΕΣ
Πολύ καλή και σαφώς αξιόμαχη η εμφάνιση των Παίδω που τελικά ηττήθηκαν με 2-0, από δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο – ένα στην αρχή κι ένα στο τέλος του – της 80λεπτης διάρκειας που κρατάνε τα ματς σε αυτές τις ηλικίες.
Συγκεκριμένα, στο 42′ ο νεοεισελθών Μπαρτζαλής έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, ενώ στο 80′+1 (καθυστερήσεις) ο Πλούμης με σουτ το τελικό 2-0.
Ενδιάμεσα, η Ηλεία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 53′ όταν, από κόρνερ του Μπάλλα, η μπάλα έφτασε στον Λούσκο που το δυνατό σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια απομάκρυναν τον κίνδυνο απο την εστία τους οι αμυντικοί της Αχαΐας. Οι οποίοι κι αυτοί είχαν δοκάρι στο 64′ με τον Μαρκόπουλο.
ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Τσεκούρας, Μαρκόπουλος, Ψαρογιαννάκης, Τσουρούλας, Κωστόπουλος, Δριβήλας (41′ Μπαρτζαλής), Παπαχρονόπουλος (70′ Τζανερόπουλος), Παναγιωτακόπουλος (56′ Πλούμης), Σταμούλης (50′ Σοφιανός), Σακελλαρόπουλος (70′ Τάχος), Συρμής
ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ: Μανουσιάδης, Γρηγορόπουλος (72′ Μουσχούλιας), Ζωγάκης, Καρούμπαλης, Χριστόπουλος, Μαρκόπουλος (61′ Κακόγιαννος), Κόσκορης (54′ Χριστακόπουλος), Μπάλλας, Τσιγκούνης, Ζαφειρόπουλος (54′ Κωνσταντόπουλος), Λούσκος (72′ Θεοδωρόπουλος)

ΝΕΟΙ
Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ, αφού στο διάστημα αυτό η Μικτή στάθηκε καλά. Όμως στην επανάληψη, και ειδικά στα τελευταία λεπτά, οδηγήθηκε σε ευρεία τελικά ήττα.
Στο 65′ έγινε το 1-0 για την Αχαΐα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίγκα. Στο 74′ από εκτέλεση φάουλ του Φλωρόπουλου, ο Αβραμόπουλος με κεφαλιά το 2-0! Στο 83′ από μπαλιά του Φλωρόπουλου στον Μασούρα αυτός με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τους αντιπάλους του, νίκησε και τον τερματοφύλακα κάνοντας το 3-0! Και στο 90′ από λάθος της άμυνας της Ηλείας, ο Μασούρας κλέβει τη μπάλα και με πλασέ διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα για το τελικό 4-0.

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ (Γ. Ψαρράς): Β. Γιαννόπουλος, Τρίγκας, Σαλάγας, Αβραμόπουλος, Καρπέτας, Πουρνατζής, Φλωρόπουλος, Γκολφινόπουλος, Βέρρας(62′ Μάλλιαρης), Σταυρόπουλος(67′ Φωτόπουλος), Μπίστιχας (56′ Μασούρας)
ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ: Βλάχος, Διαμαντόπουλος, Γιαννακόπουλος (49′ Σταθόπουλος), Σταματόπουλος, Σκαλτσάς, Σώκαλης, Λιαρόπουλος, Α. Σακελλαρίου, Νικολόπουλος (56′ Μαράτος), Βουργουντζής (75′ Μπατζάκας), Τριτάρης