Νέα ήττα για τον Κόροιβο με 92-66 στην Πάτρα από τον Απόλλωνα

Το πάθημα του Κυπέλλου Ελλάδος έγινε μάθημα στον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος απέφυγε τις κακοτοπιές απέναντι στον Κόροιβο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε το ντέρμπι της Πελοποννήσου (92-66) χάρη στο ξέσπασμά της στο γ' δεκάλεπτο, απέναντι σε μια ομάδα που την υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα για το Κύπελλο Ελλάδος, πριν από δύο μήνες.

Για τους γηπεδούχους, ντεμπούτο έκανε ο Ούρος Ντούβνιακ, ο οποίος δεν σκόραρε πάντως (είχε 0/1 τρίποντα) στα 3'34'' που χρησιμοποιήθηκε από τον Κώστα Μέξα.

Ο MVP

Ο Έντιν Μπάβτσιτς αποδείχθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι καθοριστικός για την ομάδα του. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του απόψε με 21 πόντους (με 4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/4 βολές), αλλά κυρίως γιατί κράτησε όρθιους τους "μελανόλευκους" στο πρώτο μέρος, όταν οι συμπαίκτες του ήταν άστοχοι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ένα τετράλεπτο στη γ' περίοδο χρειάστηκε ο Απόλλων Πατρών για να "καθαρίσει" το παιχνίδι, αφού μετέτρεψε το +1 (49-48 στο 23'47'') σε +11 (62-51 στο 27'26''), δίχως να κοιτάξει πίσω έκτοτε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι είχαν 65% (23/35) στα σουτ δύο πόντων, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στο 37% (15/40).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ταχύτητα στο transition και η ευστοχία από τα 6μ75 ήταν τα δύο στοιχεία που επέτρεψαν στον Κόροιβο να διατηρήσει τα ηνία του σκορ στην εκκίνηση του αγώνα. Ο Κεν Μπράουν έκανε ό,τι ήθελε στις δύο πλευρές του παρκέ, για να αποτελέσει τον βασικό λόγο που η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασε στο +7 (15-22) στο τέλος της α' περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες να αντιδράσουν, αλλά όσο τα περιφερειακά σουτ δεν έβρισκαν τον στόχο, τα πράγματα ήταν δύσκολα. Παρόλ' αυτά, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (42-40), με τον Έντιν Μπάβτσιτς να κάνει τη διαφορά και να... καλύπτει την αστοχία του Τάιλερ Καλινόσκι που ψαχνόταν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για μερικά λεπτά στη γ' περίοδο, έως ότου η ομάδα του Κώστα Μέξα "πατήσει το γκάζι" και χάρη στις περισσότερες επιλογές που είχε, πάρει διαφορά ασφαλείας. Μέσα σε τέσσερα λεπτά το +1 έγινε +11 για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος έκτοτε δεν κοίταξε πίσω. Διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ανεβάζοντας σταδιακά τον δείκτη του σκορ.

Κάπως έτσι έφτασε στο +26 (92-66), το οποίο δίνει σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα, εν όψει της απαιτητικής συνέχειας στην Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 42-40, 68-55, 92-66.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Κόμπινς 11, Χίκεϊ 9 (1 τρίπ., 6 ασ.), Ράσελ 8 (1), Κουζέλογλου 2, Καλινόσκι 20 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Βεργίνης 5 (1), Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 21 (4 τρίπ., 7 ριμπ.), Τσιάρας 14 (3).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 19 (4), Μιλουτίνοβιτς 6, Γκότσερ 10 (1), Σπυριδωνίδης 3, Χολ 6, Μιχάλογλου 9 (3), Βαν Όοστρουμ 6 (1), Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 1, Αποστολίδης.