Ο σπουδαίος Ρίβερς οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε θρίαμβο στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 67-77 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αρη.

Ο Παναθηναϊκός άλωσε το ΣΕΦ και ετοιμάζεται να σηκώσει την πρώτη κούπα της χρονιάς με αντίπαλο τον Αρη στον τελικό του Κυπελλου. Οι πράσινοι με κορυφαίο τον Κέι Σι Ρίβερς και εξαιρετικό τον Κένι Γκάμπριελ, νίκησαν με 67-77 τον Ολυμπιακό και τον έριξαν στο καναβάτσο για πρώτη φορά τούτη τη σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, ήταν μεταμορφωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, κατέθεσε την ψυχή του και συνάμα έπαιξε πανέξυπνα σε άμυνα και επίθεση. Περιόρισε τον Σπανούλη  και τον Πρίντεζη, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους διαφορά με τον Ρίβερς να σκοράρει με κάθε τρόπο και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύση. Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν στο τέλος και εν τέλει κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου τους, παρά τον αποκλεισμό.

MVP - Κέι Σι Ρίβερς

Ο Αμερικανός είναι ο μεγάλος ηγέτης του Παναθηναϊκού και όποιος το αμφισβητεί δείχνει πως δεν ξέρει από μπάσκετ. Σκόραρε με κάθε τρόπο και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει. Είχε 27 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, σε 30:34. Είχε 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και είχε 29 στην αξιολόγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πολύ καλή και διαβασμένη άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά και στο εξαιρετικό διάβασμα των πρασίνων στην επίθεση. Είχε ενέργεια, ήταν συγκεντρωμένος και το κυριότερο επέβαλλε το ρυθμό του. Δεν άφησε τον Ολυμπιακό να τρέξει και τα σχήματα με τον Γκάμπριελ τον βοήθησαν πολύ. Εδωσε και την μπαγκέτα στον Ρίβερς και κυριάρχησε. Ηταν καλύτερος από την αρχή και αντέδρασε και όταν οι ερυθρόλευκοι έκακαν την ύστατη προσπάθεια. Ο Καλάθης έβαλε ένα δίποντο και 2/2 βολές κι εκεί τελείωσαν όλα οριστικά.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κένι Γκάμπριελ μπήκε στο ρόστερ την τελευταία στιγμή και ο Τσάβι Πασκουάλ δικαιώθηκε απόλυτα. Ο Αμερικανός έπαιξε 26 λεπτά και είχε 14 πόντους με 6/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο. Ουσιαστικά έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, που συν τοις άλλοις μπορεί να καυχιέται για τα μόλις 2 λάθη που έκανε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Κι αυτά στα τελευταία 3 λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μέχρι το 3' το σκορ ήταν 0-2, με τον Ολυμπιακό να κάνει συνεχή λάθη και μην μπορεί να βρει λύσεις με Σπανούλη και Πρίντεζη. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Μπουρούση στην 5αδα, δημιούργησε φθορά στην άμυνα των ερυθρολεύκων με τα φάουλ, αλλά δεν πήρε και διαφορά.

Η είσοδος του Πάτρικ Γιανγκ σε συνδυασμό με την εξαιρετική δουλειά του Βαγγέλη Μάντζαρη, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ανακάμψει και να περάσει μπροστά με 11-8 στο 7', αλλά οι πράσινοι απάντησαν με τον Κένι Γκάμπριελ. Δύο συνεχόμενα καρφώματα του Αμερικανού έγραψαν το 11-12, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 15-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάτησε πολύ καλύτερα στο γήπεδο, χάρη στον Κέι Σι Ρίβερς, που μαζί με τον Γκάμπριελ και τον Μπουρούσης δημιούργησαν το 18-23 στο 15' και το 21-27 στο 17'. Η αφύπνιση όμως του Σπανούλη έδωσε τις απαραίτητες λύσεις στον Ολυμπιακό κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-29.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στην εκκίνηση της επανάληψης, με τον Σίγκλετον να εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι τον μάρκαρε ο Γιανγκ. Εκανε το 32-37 και το 34-40 στο 24', για να αντιδράσει άμεσα ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη και τον Σπανούλη. Πέρασε μπροστά με σερί 7-0 (41-40), αλλα΄εκεί έκανε 4ο φάουλ ο Μπιρτς, ο οποίος είχε βοηθήσει πολύ αμυντικά τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ευκαιρία και με 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Ρίβερς, έγραψε το 41-47 στο 28' και μάλιστα έφτασε στο +7 (45-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Τζέιμς να βάλει την υπογραφή με μεγάλο τρίποντο.

Πάλι ο Ρίβερς ανέλαβε δράση για το 46-55 στο στο 31', αλλά εκεί ο Γουότερς με τον Μιλουτίνοφ έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό και τον κράτησαν ζωντανό (51-55 στο 33'). Ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 51-58 αμέσως μετά, ο Φελντέιν το 53-61 στο 34', ο Καλάθης το 55-64 στο 35', όλοι τους με τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε στους 12 (58-70) στο 37' με τον Ρίβερς να σκοράρει με κάθε τρόπο. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε όταν ηταν αργά, μείωσε σε 63-70 με τον Μάντζαρη 1:34 πριν από τη λήξη. Ο Παπανικολάου με 2/2 βολές μείωσε κι άλλο (65-70), αλλά ο Νικ Καλάθης ήταν ψύχραιμος και έγραψε με δίποντο και 2/2 βολές το 67-74 στα 38''. Κάπου εκεί κρίθηκαν οριστικά όλα και το τελικό σκορ ήταν 67-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς, Σπανούλης 7 (1 τρίπ., 5 λαθ.), Πρίντεζης 13 (5/13 σουτ, 6 ριμπ.), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 15 (3), Γκριν 3 (1), Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Λοτζέσκι 8 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11 (4/11 σουτ, 5 ριμπ., 4 ασ.), Ρίβερς 27 (11/15 σουτ, 2/4 τρίπ., 5 ριμπ.), Τζέιμς 5 (1), Γκάμπριελ 14 (2 τρίπ., 6 ριμπ.).

Φωτογραφία: Eurokinissi Sports