IliaLive.gr
LIVE

Ολυμπιακός: Με φοβερό γκολ του Μάριν αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα

Ο Ολυμπιακός μπορεί να αγχώθηκε απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά με γκολ του Μάρκο Μάριν στο 63' πήρε τη νίκη που τον έφερε μόνο πρώτο στη βαθμολογία - Κακώς δεν μέτρησε γκολ του Ανσαριφάρντ στο 73'καθώς η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει εκεί που οι οπαδοί του θέλουν να είναι είναι. Πρώτος και πρωταθλητής χειμώνα μετά από ένα όχι και τόσο εύκολο απόγευμα με τον ΠΑΣ. Με γκολάρα του Μάριν στο 63ο λεπτό 'ξεκλείδωσε' την άμυνα της ομάδας των Ιωαννίνων για το τελικό 1-0 στο Καραϊσκάκη και με την αποθέωση του κόσμου του. Πρωτοφανής αποθέωση στον νέο... Ρομπέρτο, τον Προτό από όλο το γήπεδο μετά το τέλος του αγώνα.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ
Ο Ολυμπιακός πήγε σε λογική β' μέρους του Αγρινίου με 4-3-3 μετά τις επιλογές του κόουτς Λεμονή. Προτό κίπερ, στόπερ οι Σισέ και Ένγκελς, δεξί μπακ ο Ομάρ και αριστερά ο Κούτρης. Άξονας με Ρομαό και Ταχτσίδη και Οφόε επιτελικό. Άκρα με Φορτούνη και Μάριν και φορ ο Ανσαριφάρντ.

Διάταξη 3-4-3 ο ΠΑΣ. Κίπερ ο Γιαννίκογλου, τριάδα στόπερ με Σκόνδρα, Μπέριο και Μαυροπάνο, κέντρο με Λίλα, Γιάκο εσωτερικούς και άκρα με Αποστολόπουλο και Μπουκουβάλα, επιτελικός ο Μανθάτης και μπροστά οι Κόντε και Χαλκιαδάκης.

ΠΙΕΣΗ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΧΑΜΕΝΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ο Ολυμπιακός έδειξε εξαρχής διάθεση να ψάξει το γρήγορο γκολ και είχε καλές στιγμές κυρίως από στατικές φάσεις. Στο 4ο λεπτό ο Φορτούνης είχε ένα φάουλ που αποκρούστηκε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Στο 5ο λεπτό ο Σισέ πήρε κεφαλιά από κόρνερ που βγήκε έξω.

Στο 15' ακόμα μία εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ήταν απειλητική. Βρήκε τείχος και έφυγε λίγο έξω. Στο 22' ο Μανθάτης βρήκε χώρο και ένα σουτ ψηλά άουτ. Στο 28' ο Φορτούνης βγήκε σε θέση βολής από το φάουλ του Μάριν και πήγε για το γύρισμα αλλά οι Σισέ και Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν. Στο 35' ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία για ένα φάουλ με τον Γιάκο να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός απείλησε με φάουλ του Μάριν στο 40' που απομακρύνθηκε σε κόρνερ. Στο 43' ένα σουτ του Οφόε εκτός περιοχής πήγε ψηλά έξω. Στο 44' ο Μάριν 'έσπασε' την μπάλα στον Φορτούνη που έχασε τετ α τετ για το 1-0. Το α' μέρος έκλεισε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό να χάνει ένα ακόμα ημίχρονο με θέματα στο κομμάτι της μετάβασης από άμυνα σε επίθεση και της οργάνωσης και τον ΠΑΣ παρά τις ελλείψεις του να στέκεται ιδιαίτερα καλά.

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ ΜΕ ΤΟ... ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟΥ Β' ΜΕΡΟΥΣ Ο ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ
Στο 50ό λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία από ατομική κίνηση του Οφόε και μπαλιά στον Ανσαριφάρντ με τον Ιρανό να χάνει τετ α τετ. Στο 58' ένα σουτ από τον Φορτούνη πέρασε άουτ και δίχως να απειλήσει ιδιαίτερα.

ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΜΑΡΙΝ ΚΑΙ 1-0 ΣΤΟ 63'
Στο 63' ο Μάριν ήταν ο παίκτης που θα έβγαζε το 1-0 με γκολάρα. Πάσα του Ρομαό και σουτ με φάλτσο από τον Γερμανό με τον Γιαννίκογλου να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην μπορεί να την συγκρατήσει. Στο 68' ο Ανσαριφάρντ είχε πάλι φάση με σουτ από καλή θέση άουτ.

ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ ΠΟΥ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ
Στο 72' ο Ανσαριφάρντ σκόραρε με σουτ που βρήκε δοκάρι και μετά πέρασε την γραμμή όμως ο βοηθός Γκάγκας με τον Τζήλο δεν το μέτρησαν. Η κάθετη του έγινε από τον Οφόε. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός μπορούσε να βάλει και 2ο γκολ όπως στο 84' με κεφαλιά Σισέ και στο 86' με σουτ του Μάριν που βρήκε κόντρα και πήγε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Προτό απέκρουσε ένα φάουλ του Βιντάλ.

MVP: Μάριν δίχως συζήτηση. Πιο θετικός από όλους τους δημιουργούς του Ολυμπιακού και με γκολάρα στο παιχνίδι.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Ρομαό με τους Σισέ και Ένγκελς είχαν θετικό πρόσημο στην αναμέτρηση. Ομάρ και Κούτρης επίσης. Από τον ΠΑΣ μεσοεπιθετικά δεν ξεχώρισε κάποιος. Πιο καλή εικόνα είχε η άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Γιαννίκογλου.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κάποια βαριά... χαρτιά του Ολυμπιακού δεν βοήθησαν τόσο στην αναμέτρηση. Όπως ο Φορτούνης για ένα διάστημα και ο Οφόε.

Η ΓΚΑΦΑ: Δεν υπάρχει η μεγάλη γκάφα στον αγώνα για σήμερα. Εάν μπορεί να γραφτεί κάτι είναι ότι η άμυνα του ΠΑΣ χάνει τον Μάριν στην φάση του γκολ.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Και μόνο που δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Ολυμπιακού (σ.σ. το τέρμα του Ανσαριφάρντ με την μπάλα να βρίσκει δοκάρι και μετά να περνάει την γραμμή) η διαιτησία δεν απέφυγε το μεγάλο λάθος, που ευτυχώς δεν έκρινε το ματς. Λάθη έγιναν και σε υποδείξεις οφσάιντ αλλά και για φάουλ και κάρτες και για τις 2 πλευρές.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Πρωταθλητής χειμώνα ήθελε να είναι και το κατάφερε. Αυτό ήταν το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό που πήρε την πολυπόθητη νίκη με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το 1-0 και την πρωτιά μετά το τέλος του α' γύρου. Δεν ήταν ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός αλλά σαφώς υπήρξε ανώτερος του αντιπάλου του.

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός: Προτό, Ρομαό, Ταχτσίδης (56' Πάρντο), Φορτούνης, Οφόε, Μάριν, Ομάρ, Ανσαριφάρντ (73' Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ένγκελς και Σισέ (88' λ. τρ. Ζιλέ).
ΠΑΣ: Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (83' Βιντάλ), Μπουκουβάλας, Λίλα, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Μανθάτης (88' Νικολιάς), Αποστολόπουλος, Χαλκιαδάκης (78' Μπετρά) και Μπέριος.

Καραπαπάς: "Αφιερωμένο σ' αυτούς που μας πολεμούν"
Μετά το τέλος του αγώνα ο υπεύθυνος επικοινωνίας της ΠΑΕ Ολυμπιακός προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
«Το άτυπο πρωτάθλημα χειμώνα αφιερώνεται στα μέλη της κυβέρνησης, που δημόσια καταφέρονται κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και χρίζουν άλλους «πρωταθλητές». Σήμερα ο κόσμος κόντεψε να μπει μέσα στο γήπεδο. Όλοι βλέπουν τι γίνεται και καταλαβαίνουν. Αφιερώνουμε, λοιπόν, τον τίτλο του Πρωταθλητή Χειμώνα σε αυτούς που μας πολεμούν με λύσσα...»