Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Κοντολέτας

Με τον αγώνα της Ηλείας, που έγινε στην πίστα στα Δουνέϊκα, ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Motocross. Πρωταθλητής στην κατηγορία του ο Κοντολέτας Δημήτρης.
Ένας αγώνας που πρόσφερε πλούσιο θέαμα στους θεατές που βρέθηκαν στην πίστα Motocross “ΚΕΡΑΜΟΤΟΥΒΛΟΠΟΙΪΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ” η οποία βρίσκεται στο 12ο χλμ της Ε.Ο. Πύργου – Πατρών στα Δουνέϊκα Ηλείας.
Ο αγώνας ήταν διήμερος, αφού ξεκίνησε το Σάββατο και ολοκληρώθηκε την Κυριακή, και συγκέντρωσε τους καλύτερους αθλητές απ’ όλη την Ελλάδα και όχι μόνο.
Η ζέστη που επικρατούσε δεν εμπόδισε τους αθλητές να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους, ενώ παρά την οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία της διοργάνωσης, οι οργανωτές είχαν να λένε για την μέτρια συμμετοχή του κόσμου, ένα γεγονός που προβλημάτισε, αλλά δεν απογοητεύει για την συνέχεια την ΔΙΑΘΛΗΣΗ.

ΜΧ1
Στην κατηγορία ΜΧ1 στο α’ σκέλος πρώτος ήταν ο Ilioski Hristian από τα Σκόπια με YAMAHA 450 και χρόνο 30:09.323, ενώ δεύτερος ήταν ο Βαγγελάκος Δημήτριος με YAMAHA 450 και χρόνο 30:20.473 και τρίτος ο Ηλείος (Α.Ο.Λ.Μ.Ο.) Κοντολέτας Δημήτρης με YAMAHA YZ450F και χρόνο 30:30.978.
Στο β” σκέλος της κατηγορίας ΜΧ1 πρώτος ήταν ο Κοντολέτας Δημήτρης με χρόνο 29:16.438, ενώ δεύτερος ήταν ο Ilioski Hristian με χρόνο 29:31.529 και τρίτος ο Ηλιόπουλος Γιώργος με KTM SXF 450 και χρόνο 29:42.046.
Στην βαθμολογία διημέρου στην ΜΧ1 πρώτος ήταν ο Ilioski Hristian με 47 βαθμούς, δεύτερος ο Κοντολέτας Δημήτρης (που είναι και πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία του – ΦΩΤΟ 2,3) με 45 βαθμούς και τρίτος ο Βαγγελάκος Δημήτριος με 40 βαθμούς.

ΜΧ2
Στην κατηγορία ΜΧ2 στο α’ σκέλος πρώτος ήταν ο Τουρατζίδης Ιωάννης με YAMAHA YZF 250 και χρόνο 28:53.284, δεύτερος ήταν ο Μπάκας Δημήτρης με χρόνο 31:14.567 και τρίτος ο Μόσιος Ιωάννης με KTM SXF 250 και χρόνο 29:12.913.
Στο δεύτερο σκέλος της ΜΧ2 πρώτος ήταν και πάλι ο Τουρατζίδης Ιωάννης με χρόνο 30:17.875, δεύτερος ο Λυρίου Νικόλαος με χρόνο 30:21.173 και τρίτος ο Μόσιος Ιωάννης με χρόνο 31:25.782.
Στην βαθμολογία διημέρου στην ΜΧ2 πρώτος ήταν φυσικά ο Τουρατζίδης Ιωάννης με 50 βαθμούς, ακολουθούμενος από τους Λυρίου Νικόλαο και Μόσιο Ιωάννη που είχαν από 40 βαθμούς.
Στην κατηγορία ΟΡΕΝ, ο Σταμάτης Δημολιάνης κερδίζοντας τα δύο σκέλη, εξασφάλισε τον τίτλο για φέτος, κάνοντας τρεις του τίτλους του.
Στην κατηγορία QUAD νικητής του αγώνα ο Σπύρος Μπίρλης με νίκες και στα δυο σκέλη οπού δεν ήταν αρκετές για να του δώσουν τον φετινό τίτλο, αφού ο Κώστας Ντούζος με τις δυο δεύτερες θέσεις στο τελευταίο αγώνα στέφτηκε πρωταθλητής 2015.
Στην ΜΧ65 νικητής ο Αντώνης Σάγμαλης με νίκες και στα δυο σκέλη κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2015.
Οι πρωταθλητές του 2015 είναι και επίσημα πλέον οι, Δημήτρης Κοντολέτας στην ΜΧ1, ο Γιάννης Τουρατζίδης στην ΜΧ2, ο Σταμάτης Δημολιάνης στην ΟΡΕΝ, ο Κώστας Ντούζος στα QUAD, ο μικρός Άγγελος Βογιατζής στην ΜΧ85 και ο Αντώνης Σάγμαλης στην ΜΧ65.