ΠΑΟ Βάρδας - Αιολικός 2-3 - Αποκλεισμός με κέρδη

Εντυπωσίασαν οι πιτσιρικάδες της «Μπάρτσα»

Παίζοντας με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του (αφού ο Ηλίας Φωτόπουλος προτίμησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρά παιδιά και σ’ όσους είχαν λίγο χρόνο συμμετοχής σε επίσημα ματς) ο ΠΑΟΒ γνώρισε την ήττα στο «Γρ. Καλάκος» με σκορ 3-2 από τον Αιολικό κι αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου Γ’ Εθνικής.
Πρωταγωνιστής μάλιστα για τη «Μπάρτσα» ήταν ο Θανάσης Φωτόπουλος, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα των «πρασίνων», ενώ, όπως και οι περισσότεροι νεαροί συμπαίκτες του, έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν την Βάρδα μελλοντικά.

Η εικόνα του αγώνα
Ο Ηλίας Φωτόπουλος, λοιπόν, παρέταξε ένα νεανικό σχήμα κι είναι χαρακτηριστικό ότι τα γκολπόστ της ομάδας υπερασπίστηκε ο νεαρός Σκλαβενίτης. Τα παιδιά αυτά όμως με τον ενθουσιασμό τους μπήκαν δυνατά κι ευτύχησαν να δώσουν από νωρίς προβάδισμα στον ΠΑΟΒ, αφού μόλις στο 6’ από κόρνερ του Καρούτη ο Θανάσης Φωτόπουλος με κεφαλιά σημείωσε το 0-1, ενώ στο 18’ ο ίδιος παίκτης με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 20’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια, αφού ο Αμπντούντ με μακρινό σουτ νίκησε τον Σκλαβενίτη (1-1), ενώ δύο λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να έχουν πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν η κεφαλιά του Παλιάτσα έφυγε λίγο άουτ.
Αυτό έγινε όμως στο 34’, όταν ο νεαρός Φωτόπουλος με σουτ έκανε το 2-1, για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι στο 37’ με τον Παληγεώργο (2-2).
Στην επανάληψη οι δυο ομάδες χαμήλωσαν… στροφές, με την Βάρδα να απειλεί στο 54’ όταν από σέντρα του Κασιώνη η κεφαλιά του Λούρμπα έφυγε άουτ, για να φτάσουμε στο 89’ όταν ο Αμπντούντ από ατομική ενέργεια νίκησε τον Σκλαβενίτη κι έγραψε το τελικό 2-3.
Ωστόσο, η «Μπάρτσα» θα μπορούσε να έχει πάει το ματς στην παράταση, αν ο διαιτητής δεν έκλεινε τα μάτια σε ανατροπή του Σαμπανέι στις καθυστερήσεις.
Εν κατακλείδι, η «Μπάρτσα» μπορεί να αποκλείστηκε αλλά τα κέρδη είναι πολλά απ’ αυτό το ματς. Εξάλλου οι «πράσινοι» έδειξαν ότι δεν τους ενδιέφερε ο θεσμός του κυπέλλου και πολύ σωστά έπραξαν, καθώς σκοπός τους είναι να παραμείνουν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις
ΠΑΟΒ:  Σκλαβενίτης, Π. Πολίτης(80’ Αγουρίδης), Κασιώνης, Σοφιανόπουλος, Σιδέρης, Παλιάτσας(78’ Γ. Πολίτης), Λούρμπας, Καρούτης, Καζαντζής,  Φωτόπουλος, Καλογερόπουλος(73’ Σαμπανέϊ)
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ζαχαρής, Ευθυμίου(65’ Ιωαννίδης), Τόλιας, Καπταγιάννης, Κεσίδης, Ταχιάς, Αμπντούντ, Σπαρταλής,  Χρήστου, Παληγεώργος(76’ Ιμπραήμ), Μουτζούρης.