Φωτόπουλος: Κομβικές απουσίες που στοίχισαν

Ο τεχνικός του ΠΑΟΒ, Ηλίας Φωτόπουλος, για το ματς στην Καλαμάτα, στάθηκε στις κομβικές απουσίες που αποδυνάμωσαν την ομάδα: «Ήρθαμε στην Καλαμάτα να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα με μεγάλη ιστορία, ομάδα που, κατά την εκτίμησή μου, η Γ΄ Εθνική είναι μικρή γι’ αυτή. Το παιχνίδι το έκαναν δυσκολότερο κάποιες κομβικές απουσίες που είχαμε και το έκανε ακόμα πιο δύσκολο όταν κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης χτύπησε βασικότατος ποδοσφαιριστής και αναγκαστήκαμε να προβούμε σε αλλαγή ενδεκάδας και πλάνου.

Η ομάδα προσπάθησε, δεν έχουμε παράπονο από κανένα ποδοσφαιριστή από άποψη διάθεσης και αγωνιστικότητας μέχρι το 2-0, γιατί μετά το δεύτερο γκολ είδαμε μια διαφορετική ομάδα που, κατά την άποψή μου, έκανε ένα μεγάλο και σοβαρό λάθος, παράτησε το παιχνίδι. Είχαμε την ατυχία να βρεθούμε πίσω στο σκορ από ένα γκολ που ήταν καθαρά αδράνεια της άμυνάς μας και να λήξει έτσι το ημίχρονο. Στο β΄ ημίχρονο προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για γκολ, κάναμε μια-δυο φάσεις και εκεί όπου όσο πέρναγε η ώρα θέλαμε να αυξήσουμε την πίεση και να προβληματίσουμε τον αντίπαλο, ήρθε το δεύτερο γκολ και μετά η ομάδα μου έπαθε αγωνιστική καθίζηση, τουλάχιστον για 20 λεπτά».