Ήττα στην Καλαμάτα γα τον Κόροβο στο βόλεϊ

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα του Κοροίβου το Σάββατο στην Καλαμάτα. Η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα λόγω της απώλειας του βασικού πασαδόρου Σταύρου Παναγιωτάρα,
ο οποίος βρίσκεται σε φάση αποθεραπείας από το διάστρεμμα,   παρατάχτηκε με τον Τσερεγκούνη πασαδόρο, τους Παναγιωτάρα Φ. και Αριστόπουλο ακραίους, τον Ασημακόπουλο διαγώνιο, τους Βελιχάι και Αναγνώπουλο κεντρικούς και τον Μιχόπουλο λίμπερο.

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος όπου η ομάδα της Αμαλιάδας με δύο καλές φάσεις έκανε το 27 - 25. Στο δεύτερο σετ όμως η Καλαμάτα ανέβασε ρυθμούς, με τον Κόροιβο να μην παρουσιάζει αντίσταση και έτσι έχασε το σετ με 25 - 16. Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσα είχαν ένα σταθερό προβάδισμα 4 πόντων από την αρχή του σετ.

Δεν κατάφεραν όμως να το διατηρήσουν και η Καλαμάτα με 25 - 21 πέρασε μπροστά με 2 - 1 σετ. Το τελευταίο σετ ήταν εύκολη υπόθεση για την ομάδα της Καλαμάτας με 25 - 11. Διαιτητές του αγώνα οι Χανδρινός, Τσουμελέας και γραμματέας η Καραφώτη.

Το Σάββατο και ώρα 5 μ.μ. ο Κόροιβος υποδέχεται την ομάδα του Πύργου στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Εθνικού Περιφερειακού Πρωταθλήματος Βόλεϊ Ανδρών 2012 - 2013.

Τα σετ: 25 - 27, 25 - 16, 25 - 21, 25 - 11

Κόροιβος (Γρουμούσας): Αριστόπουλος, Τσερεγκούνης, Παναγιωτάρας Φ., Ασημακόπουλος, Βελιχάι, Αναγνώπουλος, Μιχόπουλος (λ), Μπίκος, Αλεξόπουλος, Στεργιώτης, Παρασκευόπουλος Ο.

Καλαμάτα 80 (Αγγελής): Μπουσούνης, Ξενάκης, Γιατράκος, Μπλάουελ, Βραχνάς, Κακαλέτρης, Εξαρχέας (λ), Λέσλης, Αποστολόπουλος, Κουλιέρης, Σαρδελής