Ήττα του Πυργέα στην Πάτρα, 3-2 από την ΕΑΠ

Ένας βαθμός ήταν το κέρδος του Πυργέα από την αναμέτρησή του με την ΕΑΠ, καθώς ηττήθηκε στην Πάτρα με 3-2. Οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου θα μπορούσαν να διεκδικήσουν
κάτι καλύτερο από τον αγώνα, αν απέφευγαν τα πολλά λάθη, που σε πολλές περιπτώσεις έκριναν την έβαση των σετ.

Στο πρώτο σετ ο Πυργέας προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 3-7 και 6-10, όμως το νεανικό συγκρότημα της ΕΑΠ, με όπλο τον ενθουσιασμό στη συνέχεια, ισοφάρισε 16-16 και πήρε προβάδισμα 19-16, για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Πυργέας ξεκίνησε το ίδιο καλά όπως στο πρώτο και πήρε διαφορά μέχρι και οκτώ πόντων (4-12). Με το Γιώργο Μπατιστάτο να είναι εντυπωσιακός και ασταμάτητος, όπως και σε ολόκληρο τον αγώνα, ο Πυργέας διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ και παρά την αντεπίθεση της ΕΑΠ στο τέλος, έκανε το 22-25 και 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια η ΕΑΠ ανέβασε στροφές και το πήρε εύκολα με 25-18.

Το τέταρτο σετ ήταν επανάληψη του δεύτερου. Ο Πυργέας ήταν σοβαρός και αποτελεσματικός και με το 22-25, έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Εκεί δεν έλειψαν και πάλι τα λάθη από τους παίκτες του Πυργέα, έτσι η ΕΑΠ πήρε προβάδισμα 7-5 και 10-6, για να φτάσει στη νίκη με 15-10 και 3-2 σετ.

ΕΑΠ (Α. Γεράνιος):  Α. Σαρακίνης, Γ. Χριστοφής, Η. Δρακόπουλος, Γ. Σύρος, Θ. Γουλεάκης, Ι. Γεράνιος, λίμπερο ο Δ. Πατακιάρας, Γ. Κανελλόπουλος, Μ. Συνοδινός, Ε. Δρακόπουλος, Α. Κάββουρας, Δ. Παναγιώτου.

Πυργέας (Γ. Μπατιστάτος): Δ. Τσόκος, Γ. Μπατιστάτος, Ι. Μαυροειδής, Γ. Τσώνης, Δ. Στυλιανέσης, Ι. Μαρκόπουλος, λίμπερο ο Χ. Λόλας, Κ. Παπαδημητρίου, Π. Ζαχαρόπουλος, Α. Παπαδημητρίου.

Ο Πυργέας πλέον επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις με το νέο έτος και συγκεκριμένα την Τετάρτη 9/1, όπου για το Κύπελλο Ελλάδας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ. Στο πρωτάθλημα επιστρέφει τρεις μέρες αργότερα το Σάββατο 12/1, όπου θα υποδεχθεί για την 7η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου τη Δόξα Αιγίου.