Αήττητος πρωταθλητής ο Πυργέας, κέρδισε και στη Ναύπακτο

Με τον καλύτερο τρόπο και κάνοντας επίδειξη δύναμης έκλεισε τη χρονιά ο Πυργέας. Οι παίκτες του Χάρη Λόλα κράτησαν το καλύτερο για το τέλος και παίζοντας το καλύτερο

παιχνίδι τους για φέτος, επικράτησαν εύκολα της Ομόνοιας Ναυπάκτου με 0-3. Έφτασαν έτσι τις 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες πετυχαίνοντας το απόλυτο φέτος και πιστοποιώντας την ανωτερότητά τους με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Οι παίκτες του Πυργέα απαλλαγμένοι από το άγχος, μιας και η πρωτιά είχε κριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική, μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με τον Δημήτρη Τσόκο στο σέρβις προηγήθηκαν με 0-6. Το προβάδισμα αυτό διευρύνθηκε στη συνέχεια και έφτασε μέχρι και τους δέκα πόντους (8-18), με τους Μπατιστάτο, Κιαλίου, Μαυροειδή να είναι ασταμάτητοι, για να τελειώσει το σετ 16-25.

Στο δεύτερο σετ ο Πυργέας ήταν καταιγιστικός, έχοντας άριστα ποσοστά στην επίθεση και με τους Μαυροειδή, Αγγελάκο να είναι εξαιρετικοί στο σέρβις, έφτασε να προηγείται με 8-22. Αυτή η διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον Χάρη Λόλα, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους παίκτες. Οι γηπεδούχοι μείωσαν κάπως τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο, με το σετ να τελειώνει 17-25.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, ο Πυργέας διατήρησε από την αρχή ένα ισχνό προβάδισμα 2-3 πόντων, με τους γηπεδούχους, προσπαθώντας να μπουν ξανά στο παιχνίδι, να μένουν κοντά στο σκορ. Στις τελευταίες φάσεις όμως οι παίκτες του Πυργέα ήταν σοβαροί και πήραν το σετ με 20-25, φτάνοντας σε ακόμα μία σπουδαία νίκη. ΄

Έτσι η άκρως πετυχημένη φετινή χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο, με τον Πυργέα να αναδεικνύεται πρωταθλητής, κερδίζοντας έτσι την άνοδο στην πρώτη κατηγορία της Πελοποννήσου και τρίτη τη τάξει σε πανελλήνιο επίπεδο, καθώς ακολουθούν η Α2 και Α1 εθνικές κατηγορίες.

Ομόνοια (Β. Μανθάτης): Γ. Νικολάου, Π. Σχίζας, Χ. Παντελίδης, Ν. Μαθιουδάκης, Φ. Γραββάνης, Κ. Τσακανίκας, Δ. Αναγνωστόπουλος, Δ. Κόκκαλης, λίμπερο ο Ε. Τσούσης.

Πυργέας (Χ. Λόλας): Δ. Τσόκος, Γ. Μπατιστάτος, Ι. Μαυροειδής, Α. Κιαλίου, Γ. Τσώνης, Δ. Στυλιανέσης, λίπμερο ο Ι. Μαρκόπουλος, Γ. Τσούρας, Π. Μπαρτζιώτης, Ο. Παρασκευόπουλος, Μ. Αγγελάκος, Α. Σάρκα.