Δεν τα κατάφεραν Πέρρα - Ιακωβάκης

Πέρα... από τον καλό εαυτό της ήταν η Αθανασία Πέρρα, που δεν κατάφερε να πάρει ένα μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ελσίνκι. Η Πέρρα με άλμα στα 14.23 έμεινε
στην 7η θέση, ενώ η Πανέτα με την ίδια επίδοση (αλλά με καλύτερο δεύτερο άλμα) πήρε την 6η θέση. Η τρίτη ελληνική συμμετοχή στο τριπλούν γυναικών, η Βούλα Παπαχρήστου κατετάγη 11η με 13,89μ.

Η Όλγα Σαλαντούχα... διέλυσε τον ανταγωνισμό, επιτυγχάνοντας την καλύτερη φετινή επίδοση με 14,99μ. στην πρώτη προσπάθεια της. Ρεκόρ Πορτογαλίας πέτυχε η Πατρίτσια Μαμόνα με 14,52μ. προκειμένου να πάρει τη δεύτερη θέση. Τρίτη ήταν η Ρωσίδα Γιάνα Μπορόντινα με 14,36μ. μετά από "μάχη" με την Ιταλίδα Σιμόνα Λα Μάντια.

Δεν τα κατάφερε ο Ιακωβάκης

Αν και μπήκε πρώτος στην ευθεία, ο Περικλής Ιακωβάκης δεν κατάφερε να συνεχίσει στα τελευταία μέτρα με τον ίδιο ρυθμό και έμεινε στην 8η θέση στον τελικό των 400 μ. με εμπόδια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Ελσίνκι.

Ο Ηλείος Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής είδε να τον εγκαταλείπουν οι δυνάμεις του στα τελευταία μέτρα και τελικά πέρασε την γραμμή του τερματισμού με χρόνο 50.57.

«Είμαι πολύ απογοητευμένος. Ήταν ίσως η χειρότερη κούρσα που έχω κάνει ποτέ. Ζητάω συγνώμη από τους ανθρώπους που με στήριξαν και από όσους φιλάθλους περίμεναν να με δουν. Είναι μία μεγάλη απογοήτευση, εγώ είχα έρθει για να πάρω μετάλλιο. Δεν ξέρω. Είναι θέμα μυαλού. Αυτοπεποίθησης. Κάτι που με κυνηγάει εδώ και δύο χρόνια στα δύο τελευταία εμπόδια. Τέτοια λάθη έκανα όταν ήμουν 17 χρόνων και δεν έπρεπε να τα κάνω στα 33 μου», δήλωσε αμέσως μετά την κούρσα.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ρις Γουίλιαμς, ενώ οι Εμίρ Μπέκριτς και Στάνισλαβ Μέλνικοφ πήραν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο, αντίστοιχα.