Πυργέας: Εντός έδρας ήττα για τους άνδρες από τον Απόλλωνα Πατρών

Την τρίτη τους ήττα, σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, γνώρισαν οι άνδρες του Πυργέα, αυτή τη φορά από τον Απόλλωνα Πάτρας με 1-3. Οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου
κατά διαστήματα έπιασαν πολύ καλή απόδοση, όμως τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία έφερε την ήττα.

Ο Πυργέας μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ έχοντας διαρκώς το προβάδισμα, μέχρι ο Απόλλωνας να ισοφαρίσει σε 16-16 και να προηγηθεί με 16-18. Όμως εκεί ο Πυργέας ξεκίνησε αντεπίθεση και έκανε το 26-24 και 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι ανεστράφησαν. Ο Απόλλωνας είχε το προβάδισμα και την αποτελεσματικότητα και πήρε το σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ ως τα μέσα του ήταν αντιγραφή του πρώτου. Ο Πυργέας προηγήθηκε με 16-13, μετά όμως ήρθε το μπλακ-άουτ και ο Απόλλωνας έφτασε το σκορ στο 20-24. Εκεί οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, έκαναν το 23-24, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 23-25 και 1-2 στα σετ. Στο τέταρτο σετ ο Πυργέας δε μπήκε ποτέ στο παρκέ. Με ψυχολογία και διάθεση υπό του μηδενός, δεν προέβαλε αντίσταση, έχασε το σετ με 25-7 και το παιχνίδι με 1-3 σετ.

Πυργέας (Γ. Μπατιστάτος): Δ. Τσόκος, Ι. Μαυροειδής, Γ. Τσώνης, Δ. Στυλιανέσης, Γ. Μπατιστάτος, Π. Ζαχαρόπουλος, λίμπερο ο Ι. Μαρκόπουλος, Κ. Παπαδημητρίου, Χ. Λόλας, Α. Παπαδημητρίου, Π. Μπαρτζιώτης.

Απόλλων (Π. Παπαδόπουλος): Γ. Χασάπης, Ν. Μπακούνης, Κ. Κοσμάς, Α. Δασκαλόπουλος, Σ. Παπαηλιόπουλος, Δ. Ζωντανός, λίμπερο ο Σ. Γιαννόπουλος, Δ. Κατσίκης, Δ. Παπαδόπουλος, Θ. Θεοδωρακάκης, Δ. Καρανικόλας, Κ. Βαλουξής.

Η προσπάθεια του Πυργέα στο πρωτάθλημα συνεχίζεται το επόμενο Σάββατο 8/12, όπου στο ηλειακό ντέρμπι θα αντιμετωπίσει τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα, επιδιώκοντας να αφήσει πίσω του το κακό ξεκίνημα.