Πυργέας: Νέα νίκη για τους άνδρες, 3-0 τον ΑΓΣ Αμαλιάδας

Μια ανάσα από τον τίτλο του πρωταθλητή είναι πλέον ο Πυργέας, ο οποίος έκανε το επτά στα επτά, επικρατώντας του ΑΓΣ Αμαλιάδας με 3-0. Έτσι στους δυο εναπομείναντες

εκτός έδρας αγώνες με τον Άργη Καλαμάτας και την Ομόνοια Ναυπάκτου χρειάζεται τρεις βαθμούς ώστε να τερματίσει πρώτος.

Στον αγώνα με την Αμαλιάδα ο Πυργέας είχε αρκετά πολύ καλά διαστήματα, αλλά και κάποιες στιγμές χαλάρωσης με προβλήματα στην υποδοχή, απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα με κάποιες πολύ καλές μονάδες που ίσως αδικείται από τη βαθμολογική της θέση. Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-5 και 1-7. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πυργέας πήρε μπροστά και δε δυσκολεύτηκε να πάρει το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα για τον Πυργέα ήταν πιο απλά. Οι παίκτες του Χάρη Λόλα έπιασαν εξαιρετική απόδοση και πήραν το σετ με 25-9, δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή τους να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και στους παίκτες του πάγκου.

Στο τρίτο σετ, η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Ο Πυργέας αν και αρχικά διατηρούσε ένα προβάδισμα 5-7 πόντων, στη συνέχεια χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις όμως η ομάδα του Πύργου έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήρε το σετ με 25-22.

Από τον Πυργέα ξεχώρισε με την απόδοσή του ο Γιώργος Μπατιστάτος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αλμπάνο Κιαλίου, όπως και ο Γιάννης Μαυροειδής που ανέβηκε ιδιαίτερα στο τρίτο σετ.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πυργέα είναι ο Άργης, το Σάββατο 24/3 στο κλειστό της Τέντας στην Καλαμάτα.

Πυργέας (Χ. Λόλας): Δ. Τσόκος, Γ. Μπατιστάτος, Α. Κιαλίου, Ι. Μαρκόπουλος, Ι. Μαυροειδής, Μ. Αγγελάκος, Γ. Τσώνης, Π. Μπαρτζιώτης, Γ. Τσούρας, Π. Ζαχαρόπουλος, Α. Σάρκα.

ΑΓΣ Αμαλιάδας: Π. Παναγιωτόπουλος, Π. Τσαούσης, Π. Βούρτσης, Α. Αποστολόπουλος, Ι. Νταλίπης, Π. Σωτηρόπουλος.