Πυργέας: Νίκη για του παμπαίδες στην Πάτρα, 1-3 την Παναχαϊκή

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παμπαίδες του Παναγιώτη Τσόκου, επικρατώντας στην Πάτρα της Παναχαϊκής με 1-3. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν όμορφο βόλεϊ με τα τρία πρώτα
σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Οι παίκτες του Πυργέα ήταν καλύτεροι και πιο σοβαροί κερδίζοντας τα δυο πρώτα με 24-26 και 23-25 ενώ η Παναχαϊκή απάντησε κατακτώντας το τρίτο με 25-22. Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Πάτρας στάθηκε άτυχη καθώς ενώ είχε το προβάδισμα με 19-15, τραυματίστηκε ο αθλητής της Στούπης και έμεινε με έξι παίκτες. Όμως η Παναχαϊκή είχε πραγματοποιήσει νωρίτερα τη μοναδική αλλαγή που είχε, με τον Μεσσήνη να παίρνει τη θέση του Νταλαπέρα. Έτσι ο τραυματίας παίκτης δε μπορούσε να αντικατασταθεί αλλά ούτε και να συνεχίσει το παιχνίδι, με το σετ τελικά να κατοχυρώνεται στον Πυργέα με 0-25, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Την επόμενη αγωνιστική ο Πυργέας έχει ρεπό, έτσι η επόμενη αγωνιστική του υποχρέωση είναι την ερχόμενη Κυριακή 24/6, όπου υποδέχεται στο κλειστό του Πύργου στις 18:00 την Ολυμπιάδα Πάτρας.

Πυργέας (Π. Τσόκος): Γ. Ασλάνης, Ο. Παρασκευόπουλος, Μ. Τσιλότι, Α. Παπαδημητρίου, Α. Πασάι, Η. Κιοφίρης, Α. Καρανάσης, Θ. Μπάστας

Παναχαϊκή (Κ. Κοκόλας): Ζαπάντης, Μπούρας, Στούπης, Μικρώνης, Νταλαπέρας, Κόρδας, Μεσσήνης.

Ήττα εντός έδρας για τις παγκορασίδες, 1-3 από τον ΖΑΟ

Την ήττα γνώρισαν οι παγκορασίδες από τον Ζακυνθινό ΑΟ στον Πύργο με 1-3. Τα κορίτσια του Δημήτρη Τσόκου μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και πήραν πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-14. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι αθλήτριες της Ζακύνθου βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν το ίδιο εύκολα με 11-25. Τα επόμενα δυο σετ ήταν πιο ισορροπημένα, όμως τα πολλά λάθη στο σέρβις στοίχησαν στον Πυργέα, όπου έχασε και τα δυο σετ με 22-25 και 21-25.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Π. Νικολοπούλου, Α. Παρασκευοπούλου, Δ. Βάγια, Α. Βαρελά, Α. Νταή, Χ. Μπεβούδα, Δ. Κουρή, Ε. Δαφνερού, Δ. Ασημακοπούλου, Κ. Ζαβαλάνη, Κ. Γεωργίου.