Πυργέας: Νίκη για τους άνδρες, ήττες για γυναίκες και παίδες

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο έκανε ο Πυργέας περνώντας και από τη Ζάκυνθο, όπου επικράτησε του ΖΑΟ με 0-3. Οι παίκτες του Χάρη Λόλα παρουσιάστηκαν σοβαροί και πήραν μια σχετικά εύκολη νίκη,

παραμένοντας αήττητοι και διευρύνοντας το σερί τους στις έξι συνεχόμενες νίκες.

Τα δυο πρώτα σετ κύλησαν πανομοιότυπα, ο Πυργέας είχε σταθερό προβάδισμα από την αρχή και τα πήρε με 14-25 και 13-25. Στο τρίτο σετ το αξιόμαχο συγκρότημα της Ζακύνθου προσπάθησε περισσότερο και εκμεταλλευόμενο τη χαλάρωση του Πυργέα, κατάφερε να μείνει πιο κοντά στο σκορ. Στο τέλος του σετ όμως οι παίκτες του Πυργέα ήταν σοβαροί και το πήραν με 18-25.

Από τον Πυργέα ουδείς υστέρησε, με όλους τους παίκτες να προσπαθούν για το καλύτερο. Αξίζει όμως να τονιστεί η απόδοση του Γιώργου Μπατιστάτου ο οποίος ήταν εντυπωσιακός, ιδιαίτερα στην επίθεση, έχοντας άριστα ποσοστά. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Αλμπάνο Κιαλίου, που αγωνίστηκε σε θέση λίμπερο και τα πήγε εξαιρετικά στην υποδοχή.

Ζακυνθινός ΑΟ (Γ. Αβτζής): Κούτζης, Κακολύρης, Κόκλας, Μαρκόπουλος, Γιατράς, Γκαγκαστάθης, Μανωλάς, Παναγόπουλος, Μουζάκης, Μποτώνης, λίμπερο ο Μαυρόπουλος.

Πυργέας (Χ. Λόλας): Δ. Τσόκος, Γ. Τσώνης, Γ. Μπατιστάτος,  Δ. Στυλιανέσης, Ι. Μαυροειδής, Ι. Μαρκόπουλος, λίμπερο ο Α. Κιαλίου, Γ. Τσούρας, Π. Ζαχαρόπουλος, Α. Σάρκα.

Το ερχόμενο Σάββατο 10/2 στις 18:00 ο Πυργέας υποδέχεται στο κλειστό του Πύργου τον ΑΓΣ Αμαλιάδας στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής. Αυτός θα είναι και ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας της χρονιάς.

Εντός έδρας ήττα των γυναικών από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Ηττήθηκαν οι γυναίκες του Πυργέα από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Ναυπάκτου, εντός έδρας με 1-3. Η αήττητη ομάδα της Ναυπάκτου μπήκε δυνατά και πήρε τα δυο πρώτα σετ με 21-25 και 10-25. Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Νίκου Τουμπέκη μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και το πήραν εύκολα με 25-17, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. ,

Το ίδιο δυνατά συνέχισαν και στο τέταρτο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 22-22. Σε εκείνο το σημείο αποχώρησε λόγω τραυματισμού η Δώρα Λιαροπούλου, γεγονός που έκρινε τον αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενες με καλύτερη ψυχολογία στη συνέχεια ήταν πιο ψύχραιμες και πήραν το σετ με 23-25 κάνοντας το 1-3.

Έτσι οι αθλήτριες του Πυργέα έχοντας ακόμα μια άτυχη στιγμή, από τις πολλές της φετινής σεζόν, παρά τις απουσίες στάθηκαν καλά και έχασαν στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, απέναντι σε μια πολύ καλή και κυρίως έμπειρη ομάδα.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Δ. Λιαροπούλου, Β. Νικολοπούλου, Ο. Τυριντζή, Κ. Γιαμπαστή, Α. Τσιαούση, Μ. Μαστοροπούλου, λίμπερο η Μ. Μέμμου, Α. Βαρελά, Α. Ανέστη, Π. Βάγια, Δ. Βάγια, Α. Κοντάκα.

Ήττα για τους παίδες στην Αμαλιάδα

Πραγματοποιώντας ιδιαίτερα αξιοπρεπή εμφάνιση οι παίδες του Πυργέα ηττήθηκαν στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με 3-0 (25-23, 25-22,25-18), χάνοντας δυο σετ στις λεπτομέρειες. Ο Πυργέας αγωνίστηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες βασικών παικτών, καθώς από τον αγώνα έλειψαν οι Παναγιώτης Ζαχαρόπουλος, Γιάννης Μαυροειδής και Κυριάκος Μικελόπουλος. Αναμφισβήτητα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όσους αγωνίστηκαν, καθώς αντιμετώπισαν στα ίσια έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Ο. Παρασκευόπουλος, Α. Παπαδημητρίου, Α. Μουζάκης, Α. Τζαφεράι, Γ. Πολυζώης, Μ. Τσιλότι, λίμπερο ο Α. Καρανάσης, Γ. Ασλάνης, Θ. Μπάστας, Α. Πασάι, Η. Κιοφίρης.