Αμαλιάδα: Ηττα από το Ληξούρι - Σε αγωνιστική κάμψη ο Υπερίωνας

Ηττήθηκε χθες ο Υπερίωνας, στο ματς που άνοιξε την 19η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, στην Αμαλιάδα από το Ληξούρι με 57-50. Η ομάδα της Αμαλιάδας έδειξε για άλλο ένα ματς

αγωνιστικό πρόβλημα στην επίθεση, καθώς παίζει πλέον χωρίς τον πρώτο σκόρερ της τον Χαρίτο.
Με αυτή την ήττα ο Υπερίωνας θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή εφόσον νικήσει την Τετάρτη ο Προφήτης Ηλίας και αν νικήσει η ομάδα της Αμαλιάδας τον Πανελλήνιο στην Πάτρα στο ματς που αναβλήθηκε.

Το ματς με το Ληξούρι πήγαινε σε γενικές γραμμές πόντο πόντο, με εξαίρεση στην αρχή που ο Υπερίωνας πήρε διαφορά 7 πόντων (στην α' περίοδο) και οι φιλοξενούμενοι 5-6 πόντους (στη β' περίοδο).
Οι νησιώτες πήραν τελικά διαφορά και πάλι 5-6 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου και εύκολα την κράτησαν ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-10, 20-21, 36-38, 50-57.

Υπερίωνας (Φωτόπουλος): Κίντος 6, Χαριζάνος, Κολοτούρος, Ρουμάνι 10(1), Βασιλικιώτης 14, Παπαδόπουλος, Τσιπολίτης, Νικολόπουλος, Σένα 3(1), Μητρόπουλος 17(3).